Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,

během března došlo ve Středočeském kraji ke dvěma úmrtím vlků. První jedinec byl nalezen na silnici v obci Písková Lhota, druhý u obce Dolní Krupá. V obou případech se jednalo o samice, příčinou úmrtí byla dle informací AOPK ČR srážka s vozidlem.

Téma vlků otevřeme i na dnešním livestreamu pořádaném knihovnou Třinec, který se bude věnovat také Vlčím hlídkám a knize Přicházejí vlci. Záznam z povídání bude dostupný i po skončení živého vysílání.

V Beskydech máme za sebou velký úspěch na poli satelitního sledování tamních rysů. Od loňského jara se tu podařilo odchytit a vybavit sledovacím zařízením 5 rysích samců. Telemetrii pro nás zajišťuje Mendelova univerzita v Brně v rámci mezinárodního projektu SaveGREEN, zabývajícím se ochranou ekologických koridorů.

Ve všech regionech se navíc i nadále snažíme pomáhat chovatelům hospodářských zvířat. Ty stát sice podporuje vyplácením škod a dotacemi na preventivní zabezpečení stád, vyřízení dotace je ale náročné a zdlouhavé. Proto chovatelům nabízíme kompletní vyřízení žádosti o podporu.

Příjemný příchod jara přeje 


Miroslav Kutal, 
 koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc
 
P.S. Mrkněte i do šelmího e-shopu, kde teď máme exkluzivní knižní novinku VLK, která v Česku vychází úplně poprvé.
Číslo 3, ročník 13

OBSAH:

(1) Středočeský kraj: Dva mrtví vlci za jeden měsíc
(2) Pozvánka: Knihovna Třinec LIVE - O vlcích
(3) Beskydy: Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek
(4) Chovatelé: Pomáháme chovatelům získat 100% dotaci na ochranu stád
(5) E-shop: Poprvé v češtině - kniha VLK z anglické knižní série Animal

Středočeský kraj: Dva mrtví vlci za jeden měsíc


Ve čtvrtek 11. 3. byla autem sražena dospělá vlčice v obci Písková Lhota. K druhému střetu vlka s vozidlem došlo o necelé dva týdny později ve středu 24. 3. na silnici za Dolní Krupou. Také v tomto případě se jednalo o samici. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny převezli v obou případěch uhynulá zvířata na Správu CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Více informací o obou vlčicích přinese až pitva a genetická analýza.

Pozvánka: Knihovna Třinec LIVE - O vlcích

Už dnes od 16 hodin sledujte na facebookových stránkách knihovny Třinec livestream s vedoucím programu Šelmy v Hnutí DUHA Miroslavem Kutalem, koordinátorem Vlčích hlídek v Beskydech Michalem Bojdou a ilustrátorkou knihy Přicházejí vlci Karolínou Wellartovou. A pokud dnes živé vysílání nestíháte, budete se moci kdykoliv vrátit k záznamu na facebookových stránkách knihovny.

Beskydy: Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek


Vědci z brněnské Mendelovy univerzity odchytili v Beskydech za jediný rok 5 rysích samců a každému úspěšně nasadili satelitní telemtrický obojek. Sledování pomocí telemetrie probíhá v rámci mezinárodního projektu na ochranu ekologických koridorů - SaveGREEN. Data ze satelitního sledování pomůžou zmapovat důležité koridory velkých šelem a dalších zvířat a povedou k jejich důslednější ochraně a zachování prostupnosti krajiny.

Chovatelé: Pomáháme chovatelům získat 100% dotaci na ochranu stád

Jen od roku 2020 jsme už podali 14 samostatných žádostí za různé chovatele, nové 3 nyní vyřizujeme. Zároveň pro chovatele provozujeme web ochranaovci.cz, na němž najdou všechny potřebné informace o zabezpečení stád či příklady funkčních opatření z praxe. Jako třeba u chovatelky ovcí v Lužických horách, jíž jsme před třemi lety pomohli získat fenku anatolského pasteveckého psa. Jak hlídá stádo se můžete sami přesvědčit na videu z jejích pastvin.

E-shop: Kniha VLK poprvé v češtině


Kupte si jedinečnou knižní novinku v šelmím e-shopu. První díl ze série Animal nakladatelství Reaction Books je věnovaný vlkům a v Česku vychází poprvé. Kniha mimo jiné zkoumá význam vlků v mytologii, náboženství, kultuře i vědě.
  • autor: Garry Marvin
  • vazba: tvrdá
  • počet stran: 168
  • rok vydání: 2021

E-shop: Dvě knihy za zvýhodněnou cenu

 

Nebo rovnou využijte akce na zvýhodněnou cenu při koupi dvou knih a to nové publikace VLK a knihy Krajina s vlky - Honba za přízrakem Gévaudanu.
Koupit
Sdílejte nás na facebooku Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email Napište nám email
Sledujte náš instagram Sledujte náš instagram
Komentujte nás na twitteru Komentujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube Dívejte se na nás na youtube
#instaselmieshop #instaselmieshop
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp