Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,

také během lockdownu naše příroda dál žije vlastním životem a tak pro Vás mám i nyní několik aktualit ze světa velkých šelem. Tou nejdůležitější je pozvánka na vůbec první promítání nového dokumentu o cestách k soužití vlků a chovatelů - Beránek a vlk. Sledujte premiéru už zítra 16. března a nechte se inspirovat českými i zahraničními chovateli, kteří hledají cesty, jak sdílet krajinu s vlky.

Ti se do Česka vrací i díky obdivuhodným schopnostem přesunů na velkou vzdálenost. To opět ukázala i nedávná analýza autem sraženého vlka na dálnici u Hulína. Dle rozboru se jednalo o jedince až ze Šumavy. Díky genetické analýze jsme také potvrdili výskyt kočky divoké až na Dobříšsku, tedy ve Středočeském kraji. Bohužel se rovněž jednalo o jedince sraženého autem, na kterého nás upozornili místní obyvatelé. 

Na závěr pro rozptýlení vřele doporučuji shlédnout nové video z fotopasti v Národním parku České Švýcarsko. Místnímu koordinátorovi Vlčích hlídek se tu podařilo zachytit neuvěřitelné vlčí dovádění.


Děkuji za Vaši podporu velkých šelem i v této náročné době,


 


Miroslav Kutal, 
 koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc
Číslo 2, ročník 13

OBSAH:
(1) Premiéra: Sledujte s námi premiéru nového dokumentu Beránek a vlk
(2) Aktuálně: Vlk, sražený loni v listopadu u Hulína, přišel až ze Šumavy
(3) Hledáme kočku, pozor, divokou: Vědci potvrdili výskyt kočky divoké na Dobříšsku
(4) České Švýcarsko: Dovádějící vlk odkrývá život chráněných šelem

Premiéra: Sledujte s námi premiéru nového dokumentu Beránek a vlk

 

Jak spolu mohou vlci a chovatelé sdílet krajinu? Na to odpovídá nový dokument Beránek a vlk. Nenechte si utéct jeho premiéru, která proběhne online 16. 3. ve virtuálním kinosále na >> https://sal2.mojekinolive.cz/ << Odkaz se otevře už ve 20:00 po zadání hesla: beranekavlk, samotná projekce začne ve 20:30. Po filmu bude navíc následovat debata se mnou a zvukařkou z filmového štábu Barborou Krobovou.

Vlk, sražený loni v listopadu u Hulína, přišel až ze Šumavy

 
Loni v listopadu srazilo auto na dálnici D55 u Hulína dospělého samce vlka. Svědek události popisoval, jak viděl běžet společně dva vlky, z nichž jeden vběhl pod kola automobilu. Následná pitva a rentgen potvrdily, že tento čtyřicetikilový vlk uhynul na následky srážky autem. Genetická analýza zároveň ukázala, že se jedná o potomka původního šumavského vlčího páru.

Hledáme kočku, pozor, divokou: Vědci potvrdili výskyt kočky divoké na Dobříšsku

 
Na mrtvé zvíře na cestě u Nového Knína upozornili místní obyvatelé přes email stopy@selmy.cz. Ústav biologie obratlovců Akademie věd České republiky následně potvrdil, že se jedná o samce kočky divoké. Genetická analýza také prokázala, že jedinec patřil k bavorské kočičí populaci. Všechny informace se ale podařilo získat jen díky hlášení od veřejnosti - i vy nám můžete s mapováním kočky divoké v Česku pomoci. Mrkněte na web projektu Hledáme kočku, pozor, divokou!

České Švýcarsko: Dovádějící vlk odkrývá život chráněných šelem

 
Vlčí hry odhalila jedna z našich českošvýcarských fotopastí. Lokalitu, na níž byla kamera umístěná, se v minulosti podařilo vytipovat díky informaci od turisty. Pravidelný vlčí pohyb v oblasti pak potvrdili i dobrovolníci Vlčích hlídek. Nejnovější záběry nyní ukázaly hravé chování místního vlka, které naznačuje, že by se mohlo jednat o mladého jedince.
Sdílejte nás na facebooku Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email Napište nám email
Sledujte náš instagram Sledujte náš instagram
Komentujte nás na twitteru Komentujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube Dívejte se na nás na youtube
#instaselmieshop #instaselmieshop
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp