Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 11, ročník 4
27. listopadu 2013
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Ministerstvo životního prostředí zamítlo škodlivou rychlostní silnici R49 vedoucí přes Vizovické vrchy
(2) Slovensko pokračuje ve střílení vlků, zpřísnilo ale podmínky
(3) První setkání s vlky
(4) Po stopách beskydských a javornických rysat
(5) Video: Zahájení výsadby jabloní v Jablunkově
 

Ministerstvo životního prostředí zamítlo škodlivou rychlostní silnici R49 vedoucí přes Vizovické vrchy


Ministerstvo životního prostředí po sedmi letech zkoumání sedmadvacetikilometrového úseku rychlostní silnice R49 od Lípy ke státní hranici vydalo z hlediska vlivů na životní prostředí nesouhlasné stanovisko. Vyhovělo tak tisícovkám místních obyvatel, obcím a občanským sdružením, které megalomanskou stavbu od počátku kritizovaly jako ekonomicky neefektivní, dopravně neodůvodněnou a ekologicky škodlivou pro obyvatele i valašskou přírodu. Přečtěte si více.

Slovensko pokračuje ve střílení vlků, zpřísnilo ale podmínky


Od listopadu je ve slovenských lesích opět povoleno střílet vlky. Tentokrát ministerstvo zemědělství povolilo zastřelit dohromady 80 těchto vzácných šelem, což je o padesát méně než loni. Kromě toho zpřísnilo podmínky lovu. Z letošní kvóty byly například vyjmuty všechny okresy, které přímo sousedí s Českou republikou, což je klíčové pro vznik beskydské vlčí populace. Může to znamenat, že se vlci po několika letech, kdy jejich výskyt u nás byl při nejlepším sporadický, začnou opět častěji přicházet do naší přírody. Více se dozvíte zde.

První setkání s vlky


"Chvíli po východu slunce se budím pod korunami stromů ve spacáku vedle přítele Miry. Včera jsme z nedalekého svahu zaslechli hlasy vlčích štěňat a při následném průzkumu okolních louček a lesních cest se nám s pomocí nálezů stop, vlčího trusu a zbytků kostí podařilo objevit místo, kde se vlci zdržují..."
Přečtěte si vyprávění Leony Machalové z jejího prvního setkání s vlky

Po stopách beskydských a javornických rysat

 
Příroda česko-slovenského pomezí je domovem všech tří druhů velkých šelem. Jediní rysové se však pravidelně rozmnožují také na naší straně hranice. Je to pro nás dobrá zpráva: svědčí to o tom, že zde tyto šelmy nalézají vhodné podmínky k trvalému životu. Jaké novinky ze života rysích mláďat přinesl letošní monitoring? 


Video: Zahájení výsadby jabloní v Jablunkově


Před měsícem jsme spolu s 80 dobrovolníky vysadili prvních 500 stromů v migračním koridoru velkých šelem v Jablunkově. Podívejte se, jak akce probíhala a jaké jsou plány na další rok.
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.