Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,

naše práce v posledním měsíci se nesla v duchu objasňování různých nesrovnalostí, týkajících se velkých šelem. Vyvraceli jsme např. irelevantní argumenty, díky nimž letos na Slovensku opět legálně umírají vlci a to nejen na našich platformách. Náš komentář k situaci na Slovensku vyšel také v prestižním přírodovědném časopise Science. Dále jsme informovali o podezřelém případu mrtvé vlčice z Kokořínska - ačkoliv její smrt nejdříve vypadala jako srážka s vozidlem, další zkoumání ukázalo spíše na zastřelení. V neposlední řadě jsme na pravou míru uváděli některé zkreslené informace o konfliktech s vlky na Broumovsku, které v poslední době kolovaly médii. Nechceme totiž, aby se pastevci, kvůli zviditelnění některých osob ve veřejném prostoru, stali obětními beránky spolu s vlky.

S končícím rokem také začíná naše hlavní monitorovací sezóna. I přes letošní nepřízeň v podobě koronavirové epidemie jsme úspěšně vyškolili nové dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek. Poslední online školení proběhlo na konci listopadu a zúčastnilo se ho přes 50 zájemců, kteří budou monitorovat naše velké šelmy v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

A jestli chcete vlkům, rysům a medvědům také pomoci, máte nyní poslední možnost zapojit se do letošní kampaně Společně do třetí šelmí dekády! Podpořit naši práci můžete ale i nákupem vánočního dárku v našem e-shopu. Nově do něj např. dorazily šelmí kalendáře na rok 2021.Co nejvíce pokojných dnů v adventním čase přeje vám i šelmám,


 

Miroslav Kutal, 
 koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc
Číslo 9, ročník 12

OBSAH:
(1) Aktuálně: Mrtvá vlčice z Kokořínska v sobě měla zbytky střely
(2) Broumovsko: Zkreslené informace (nejen) o vlcích pastevcům nepomůžou
(3) Slovensko: Dopis ministrovi pôdohospodarstva a rozvoja vedieka Slovenské republiky proti lovu vlků na Slovensku
(4) Komentář: Naše argumenty proti lovu vlků na Slovensku vydal prestižní přírodovědný časopis Science
(5) Školení pro nové dobrovolníky Vlčích&Rysích hlídek: Na posledním online semináři jsme vyškolili přes 50 zájemců z Čech, Moravy i Slezska
(6) E-shop: Šelmí kalendář na rok 2021 je tu!

Aktuálně: Mrtvá vlčice z Kokořínska v sobě měla zbytky střely


Na mrtvou vlčici v oblasti Kokořínska upozornili na začátku listopadu členové místního mysliveckého sdružení. Mrtvé zvíře našli u silnice mezi Dubou a Ždírcem. Ačkoliv první uvažovanou příčinou smrti byla srážka s vozidlem, při pozdějším zkoumání byly v těle mrtvé vlčice nalezeny zbytky střely. Agentura ochrany přírody a krajiny proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Broumovsko: Zkreslené informace (nejen) o vlcích pastevcům nepomůžou


Před třemi lety se z Broumovska ozývalo mnoho lží a polopravd o vlcích, vracejících se do místní krajiny. Bohužel i nyní se některé z nich vrací v “nových kabátech.” Více než dříve se však zdá, že jsou využívány k víření vod ve prospěch mediálního zviditelnění či upevňování politických vazeb. Co z prohlášení ohledně konfliktů s vlky na Borumovsku je pravda a v čem se naopak politici a další veřejně aktivní osoby mýlí?

Slovensko: Dopis ministrovi pôdohospodarsvta a rozvoja vedieka Slovenské republiky proti lovu vlků na Slovensku

 
Panu ministrovi Mičovskému jsme na začátku listopadu odeslali dopis, vyzývající k zastavení lovu vlků na Slovensku. Stanovování kvóty jednak ani nemělo proběhnout - podmínky Evropské komise, které musí být dodrženy, aby se dalo o případném lovu vlků vůbec diskutovat, splněny nebyly. Upozornili jsme také na další nesrovnalosti v argumentaci vedené pro odstřel vlků. Zároveň jsme požádali, aby se z vlka přestal dělat obětní beránek, rádoby způsobující veškeré problémy současného zemědělství.

Naše argumenty proti lovu vlků na Slovensku vydal prestižní přírodovědný časopis Science


Kromě dopisu představitelům slovenské vlády vyšly naše argumenty proti lovu vlků také v jednom z nejprestižnějších přírodovědných časopisů - Science. Autory článku jsou Miroslav Kutal a Martin Dul'a, kteří jsou zároveň akademickými pracovníky Mendelovy univerzity v Brně.

Školení Vlčích&Rysích hlídek: Na posledním online semináři jsme vyškolili přes 50 zájemců z Čech, Moravy i Slezska

 
Letošní hlavní monitorovací sezóna tak může začít. I nadále budeme mapovat život velkých šelem a aktivně je chránit v oblasti moravsko-slovenského pomezí, Jeseníků, severních Čech, Krušných hor, Šumavy a Pošumaví. Pomáhají nám ale také zprávy od veřejnosti. O nálezu stopy či jiných pobytových znaků velkých šelem či o přímém pozorování nás můžete informovat na emailu stopy@selmy.cz

E-shop: Šelmí kalendář na rok 2021 je tu!

 

Letos jsme šelmí kalendář věnovali našim rysům. Kalendář je časosběrný a sleduje život různých rysích osobností, které leckdy monitorujeme už od kotěte. Každý z vybraných jedinců má na své vlastní stránce tři nejpovedenější či nejzajímavější fotografie. Celý rok vás bude provázet 10 let monitoringu rysů na jednom místě.

- A3 formát
- nástěnný
- barevné fotografie
Koupit
Sdílejte nás na facebooku Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email Napište nám email
Sledujte náš instagram Sledujte náš instagram
Komentujte nás na twitteru Komentujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube Dívejte se na nás na youtube
#instaselmieshop #instaselmieshop
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp