Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,

největší dubnovou novinkou je jistě skvělá zpráva ze Slovenska, kde byl vlk po mnoha letech na Den země konečně zařazen mezi celoročně chráněné druhy. Vyhláška, která to umožnila, vstoupí v platnost od 1. června 2021.

V Česku zatím vznikla nová krajská komise, která bude hledat cesty k lepšímu soužití chovatelů a vlků. Komisi zřídil Královéhradecký kraj, kde jsou škody na hospodářských zvířatech způsobené vlkem již několik let jedny z nejvyšších v republice. Jedním z nominovaných členů komise jsem se stal také já. Konflikt vlků se psy mezitím rozvířil emoce na Šumavě. Video, na němž několik vlků napadne uvázaného psa ale nepochází odtud, nýbrž opět z Ruska.

Během dubna jsme také zhodnotili výsledky sčítání šelem v Beskydech či na Broumovsku. A podíleli jsme se na zveřejnění studie o genetice rysů v prestižním časopise Conservation Genetics. Její výsledky mimo jiné ukázaly, že samci rysů dokáží putovat na nečekaně velké vzdálenosti! V Česku už byl takto zjištěn rys z Baltské populace či z německého pohoří Harz.

Schopnost dlouhých přesunů ukázal i nepříliš plachý rys vypuštěný v Polsku v rámci místního projektu na návrat této šelmy do volné přírody, který se v minulých týdnech pohyboval v blízkosti lidí v Olomouckém kraji.


Svěží jarní náladu přeje 


Miroslav Kutal, 
 koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc
 
Číslo 4, ročník 13

OBSAH:

(1) Slovensko: Konec lovu vlků
(2) Královéhradecký kraj: Nová komise bude hledat cesty k lepšímu soužití s vlky
(3) Vlčí hoax: Konflikt vlků s uvázaným psem se neodehrál na Šumavě, ale v Rusku
(4) Sčítání šelem: Výsledky zimního monitoringu šelem v Beskydech & na Broumovsku
(5) Studie: Samci rysů putují nečekaně daleko
(6) Olomoucký kraj: Na Olomoucku se pohybuje rys - prosíme o informace o jeho pozorování

Slovensko: Konec lovu vlků


Ve čtvrtek 22. dubna na Den Země podepsal ministr životního prostředí Ján Budaj vyhlášku, kterou se vykonává zákon o ochraně přírody a krajiny. Díky ní od letošního 1. června definitivně končí lov vlka na Slovensku. Je dobrou zprávou, že bude vlk nyní před úmyslným zabíjením celoročně chráněn v celém prostoru střední Evropy. Ochrana takových vysoce mobilních druhů, jež neznají státní hranice, totiž vyžaduje mezinárodní spolupráci.

Královéhradecký kraj: Nová komise bude hledat cesty k lepšímu soužití s vlky

Hnutí DUHA v rámci ní bude prosazovat hlavně jednoduchý dotační program pro zemedělce, který by je více motivoval k lepšímu zabezpečení pastvin před vlky než dosavadní složitě dostupná forma podpory.

Vlčí hoax: Konflikt vlků s uvázaným psem se neodehrál na Šumavě, ale v Rusku


Video, na němž několik vlků napadne jednoho ze dvou na řetěz uvázaných psů, kolovalo po emailech a soukromých zprávách. Událost se dle dohledané reportáže na YouTube kanále RifeyTV odehrála v Permském kraji u obce Krasnovišersk v Rusku. Dle popisu pod reportáží se jednalo o místo výroby březového uhlí.

Sčítání šelem: Výsledky zimního monitoringu v Beskydech & na Broumovsku

V Beskydech potvrdilo víkendové sčítání výskyt vlků i rysů. Medvědí pobytové znaky však nalezeny nebyly. Ve srovnání s některými předešlými ročníky však bylo nálezů celkově méně, což mohlo souviset s vysokou sněhovou pokrývkou se zledovatělou krustou, častými sněhovými přeháňkami i množstvím návštěvníků hor.

Na Broumovsku byl potvrzen výskyt vlka ve všech třech předpokládaných teritoriích, tedy ve Vraních horách/Adršpachu, v Javořích horách i v Broumovských stěnách/Górach stolowych. Sčítání se zúčastnili dobrovolníci Vlčích hlídek, pracovníci ochrany přírody i zástupci z řad myslivců a zemědělců. Ani zde ale nebyly podmínky pro stopování ideální a počet nálezů odpovídal spíše minimálnímu počtu vlků v oblasti.

Studie: Samci rysů putují nečekaně daleko


Naše rysy ohrožuje mimo jiné i jejich vzájemná izolovanost. Alespoň částečné propojení rysích populací je tak jednou z mála možností, jak zajistit jejich dlouhodobou životaschopnost. Nová studie naznačuje, že rysí samci jsou schopni putovat na dlouhé vzdálenosti. Ukázal to např. přesun samce Kryštofa z Beskyd do Moravského krasu, ale také prokázaný výskyt rysa z baltské populace či z pohoří Harz v Česku. To dává naději na přežití izolovaným rysím populacím.

Olomoucký kraj: Na Olomoucku se pohybuje rys - prosíme o informace o jeho pozorování

 
Zvíře totiž nepochází z České republiky, ale bylo vypuštěno v rámci polského projektu na návrat rysa do volné přírody. Tito rysi však byli vypouštěni ze zajetí. Jedinec, který se posledních pár týdnů pohybuje na Olomoucku, tudíž neprojevuje obvyklou míru plachosti a je často pozorován v okolí domů a chalup.
Sdílejte nás na facebooku Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email Napište nám email
Sledujte náš instagram Sledujte náš instagram
Komentujte nás na twitteru Komentujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube Dívejte se na nás na youtube
#instaselmieshop #instaselmieshop
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp