Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,
 
po kratší letní odmlce bych Vás rád přivítal pozitivními zprávami z šelmího světa.

Zatímco se medvědice Ema vytrvale krmila malinami, na české straně Javorníků se nám podařilo zdokumentovat nejen nové rysí přírůstky, ale poprvé v této oblasti i sedm přírůstků vlčích.

Během srpna jsme navíc získali důkazy také o letošní úspěšné vlčí reprodukci v Ralsku, která se tak potvrdila už po šesté v řadě. Smečka se letos dále rozrostla na Šluknovsku a poprvé za dobu našeho monitoringu i v Krušných horách.

O to důležitější se nyní zdá fakt, že se místní koordinátorce Štěpánce Kadlecové podařilo splnit svou výzvu a přejít bosky Krušné hory. A díky ní a našim obětavým dárcům jsme tak získali i dost peněz na dokončení snímku Martina Páva o vlcích a lidech. Děkujeme!

Ty z Vás, které by zajímal monitoring na vlastní kůži, zveme opět během podzimu na školení nových dobrovolníků Vlčích a Rysích hlídek. Semináře se uskuteční na sedmi různých místech po celé České republice a odstartují tak 20. hlídkařskou sezónu!

V srpnu jsme pro Vás navíc shrnuli ojedinělou studii, zabývající se všemi zdokumentovanými útoky medvědů na člověka mezi lety 2000 až 2015. Celkem 78 autorů získalo  a analyzovalo informace o 664 útocích medvěda hnědého a výsledky posléze publikovali v prestižním  vědeckém časopise Scientific Reports.

Na závěr bych Vás rád pozval na výstavu Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy, kterou si možná pamatujete již z minulého roku. Expozice, věnovaná především reintrodukci rysů na Šumavu po roce 1980, se přesunula do Městské knihovny v Klatovech a potrvá až do 31. října.

Přeji Vám příjemný začátek podzimu,
Miroslav Kutal
koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc


P.S.: V Klatovech proběhne v rámci výstavy Sblížení už tento čtvrtek 12. září také přednáška o rysech, kterou povede zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka. Vstup na výstavu i přednášku je volný.
Číslo 5, ročník 11

OBSAH:
(1) Aktuálně: Vlčata se potvrdila v Ralsku, na Šluknovsku a v Krušných horách
(2) Javorníky: Česká strana Javorníků má nové rysí, ale konečně i vlčí přírůstky
(3) Česko-slovenské pomezí: Telemetrie prozradila další informace o medvědici Emě
(4) Výzva: Štěpánka přešla bosky Krušné hory kvůli dokumentu o vlcích a lidech
(5) Studie: Útoky medvědů na člověka
(6) Školení dobrovolníků: Tento podzim startuje 20. hlídkařská sezóna
(7) Pozvánka: Výstava v Městské knihovně v Klatovech
(8) E-shop: Skrytý život vlků
Aktuálně: Vlčata se potvrdila v Ralsku, na Šluknovsku a v Krušných horách

Již po šesté v řadě se nám v Ralské pahorkatině podařilo potvrdit úspěšnou reprodukci místní smečky. Vlčí přírůstky zaznamenaly také fotopasti a na vlastní oči i místní koordinátor Radek Kříček na Šluknovsku. Letos poprvé od začátku našeho monitoringu se ovšem vlčata nafotila i v Krušných horách, jak je patrné z přiložené fotografie. O úspěšné vlčí reprodukci v těchto třech různých oblastech se můžete dozvědět více v naší tiskové zprávě.
Javorníky: Česká strana Javorníků má nové rysí, ale konečně i vlčí přírůstky


Letošní léto na české straně Javorníků se neslo ve znamení úspěšných reprodukcí rysů a vlků. Zdejší oblast tak poprvé od návratu všech tří velkých šelem přivítala nejen rysí potomky Lucky, Draži a Heřmíny, ale zároveň sedm vlčat místní pohraniční smečky. Na moravsko-slovenském pomezí tedy momentálně chybí pouze medvíďata. 

 

Česko-slovenské pomezí: Telemetrie prozradila další informace o medvědici Emě

 
Že se medvědice Ema nejčastěji zdržovala na slovenské straně Javorníků, čím se živí a zda působí nějaké škody pomáhal zoologům i nadále zjišťovat telemetrický obojek.
 
Výzva: Štěpánka přešla bosky Krušné hory kvůli dokumentu o vlcích a lidech
Krušnohorská koordinátorka Štěpánka v červenci dokončila svou bosonohou výzvu a pomohla tím získat dostatek peněz na dokončení filmu o možnostech soužití vlků a chovatelů. Jako alespoň malé poděkování jsme proto zveřejnili již hotový trailer. 

Studie: Útoky medvědů na člověka

V srpnu jsme vydali shrnutí studie, která se zabývala útoky medvědů na člověka mezi lety 2000 a 2015. Pracovalo na ní celkem 78 autorů, kteří analyzovaly 664 zdokumentovaných medvědích napadení a zveřejnili své výsledky v časopise Scientific Report. Mezi nejzajímavější zjištění patří např. fakt, že k nárůstu útoků může přispívat i zvýšené využívání krajiny k rekreačním činnostem nebo že analýza neprokázala významné rozdíly v četnosti útoků v zemích s legálním odlovem medvědů.

Školení dobrovolníků: Tento podzim startuje 20. hlídkařská sezóna

I letos na podzim proběhne celkem sedm školení pro nové dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek. První seminář proběhne v říjnu ve Vejprtech v Krušných horách. Následovat bude Broumovsko, Beskydy, Lužické hory, Jeseníky i Šumava. Projekt vlčích hlídek tím oslaví již dvacáté narozeniny.

Pozvánka: Výstava v Městské knihovně v Klatovech


Výstavu Sblížení:Lidé a velké šelmy Šumavy jsme již úspěšně instalovali v Kašperských horách. Nyní se expozice přesunula do městské knihovny v Klatovech, aby návštěvníkům opět vyprávěla především příběh návratu tajemné šelmy rysa ostrovida. Výstava poběží do 31. října a vstup na ni je volný.

E-shop: Skrytý život vlků


Nově můžete v našem obchůdku zakoupit knihu Skrytý život vlků od známých amerických dokumentaristů Jima a Jamie Dutcherových, kterým se podařilo stát téměř součástí smečky. Koupí navíc zároveň podpoříte naši práci na ochraně velkých šelem. Děkujeme!
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Instagram e-shop
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp