Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 8, ročník 6
21. srpna 2015
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Šakal objevuje Evropu
(2) Trojnohý medvěd na Malé Fatře a další zranění velkých šelem
(3) Rys na Šumavě z pohledu myslivce
(4) Využívají zvířata ekodukty? Případ ze Suchdolu nad Odrou
(5) Fotografie: Neobvyklé přátelství ve finské přírodě
 

Šakal objevuje Evropu


Co mají společného šakal a hrdlička zahradní? Je správné považovat šakala za invazní druh? Kde všude na něj v Evropě můžete narazit? Jak ho lze rozpoznat od dalších psovitých šelem? Odpovědi na tyto otázky přináší nově zveřejněný článek
 

Trojnohý medvěd na Malé Fatře a další zranění velkých šelem


Letos v červnu zachytila jedna z fotopastí na Malé Fatře pozoruhodný záběr. Je na něm mladý, přibližně tříletý medvěd, kterému chybí podstatná část přední pravé končetiny. Co způsobilo její amputaci těžko odhadnout. Podobný případ je známý ze vzdálenější minulosti z Chočských vrchů, kde měl podobné zranění dospělý jedinec. Pokud je takovéto zranění dobře zahojené, je pravděpodobné, že medvěd může s tímto hendikepem přežít. 
Více o monitoringu medvěda na Slovensku se dozvíte zde a v našem článku si můžete přečíst o dalších zraněních u velkých šelem, které se objevily v minulých letech.

Rys na Šumavě z pohledu myslivce


Myslivec Václav Bernard zareagoval na článek, který vyšel v předchozím čísle časopisu Myslivost. "...Na základě nových znalostí je třeba se zamyslet, kdo, co a jak více škodí naší srnčí zvěři. Nemám právo vynášet soudy a stanoviska, ale mohu prohlásit, že já jsem se v názorech na škodlivost rysa mýlil a ve svých téměř sedmdesáti letech doporučuji každému myslivci využívat moderní techniku ke sledování chování zvěře a zejména sledovat výsledky práce jiných..." Doporučujeme k přečtení!
 

Využívají zvířata ekodukty? Případ ze Suchdolu nad Odrou
Dálnici D1 u Suchdola nad Odrou překlenuje zelený most, tzv. ekodukt, který pomáhá zvířatům překonat tuto bariéru. Ta se pro ně jinak stává komplikovanou překážkou, kterou nemohou nijak obejít. Pokud nejsou tyto stavby umístěny na vhodných místech, jsou často předmětem mnoha diskuzí a kritiky. Cílem studie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze bylo mj. zjistit, jak je zvířaty využíván právě tento most, který se nachází ve významné migrační oblasti mezi Beskydami a Jeseníky. Přečtěte si závěry studie. 
 
Fotografie: Neobvyklé přátelství ve finské přírodě
 

Finský fotograf zachytil velmi neobvyklý okamžik setkání dvou velkých šelem. Zpočátku se domníval, že se jedná o náhodné setkání, kdy se medvěd a vlk vzájemně tolerovali. Postupně se ale ukázalo, že spolu obě zvířata tráví více času, hrají si a dokonce společně i loví. 

Podívejte se na sérii fotografií dokumentující setkání. 

PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce