Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 6, ročník 6
18. června 2015
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Krájení krajiny na Valašsku
(2) Po stopách medvědího tuláka Iwa
(3) Šelmí hlídky mají za sebou úspěšný 15. ročník
(4) Až čtyři upytlačení rysi v Bavorsku
(5) Unikátní evropské lokality jsou v ohrožení, pomozte jejich ochraně!

Krájení krajiny na Valašsku


V České republice se denně téměř osm hektarů orné půdy změní na zastavěnou plochu, což zvyšuje fragmentaci neboli rozkouskování krajiny. Nejvíce zemědělské půdy ubývá ve prospěch zástavby ve Středočeském a také ve Zlínském kraji. Zástavba krajiny je navíc význačným faktorem, který určuje, nakolik je území vhodné pro trvalý výskyt velkých šelem. Proto se Hnutí DUHA Olomouc systematicky věnuje ochraně krajiny alespoň v místech, která jsou klíčová pro zajištění průchodnosti pro velké savce. 
 

Po stopách medvědího tuláka Iwa


Přečtěte si o neuvěřitelném putování pětiletého medvědího samce Iwa, který během necelého měsíce urazil neuvěřitelných 373 kilometrů: z Tater přes celé Slovensko až do Maďarska a pak zpět k polským Bieszczadům. 

Vyprávění o jeho putování naleznete zde.

Šelmí hlídky mají za sebou úspěšný 15. ročník


Rysí a Vlčí hlídky Hnutí DUHA, které pomáhají chránit a mapovat výskyt velkých šelem na Šumavě, v Pošumaví a na česko-slovenském pomezí, mají za sebou další úspěšný ročník. Zapojilo se celkem 205 dobrovolníků, kterým se podařilo zaznamenat stovky pobytových znaků velkých šelem. Někteří měli štěstí i na setkání s divokým rysem a dalšími vzácnými zvířaty.

Jak popisuje setkání s rysem dvanáctiletý Simon, který se hlídek účastnil se svým otcem? Přečtěte si v naší zprávě. 
 


Až čtyři rysi upytlačeni v Bavorsku


Čtyři uříznuté rysích tlapky nedaleko fotopasti instalované pro monitoring rysa ostrovida – tento hrůzný nález otřásl pravděpodobně všemi zoology a ochranáři v sousedním Bavorsku. Jaké jsou bližší okolnosti tohoto případu?

Přečtěte si více v našem článku.
 

Unikátní evropské lokality jsou v ohrožení, pomozte jejich ochraně!
 

Ochranu našich přírodních klenotů zajišťují kromě českých zákonů i důležité evropské směrnice o ptácích a o stanovištích. Významně nám pomáhají také při ochraně velkých šelem a dalších vzácných druhů.

Bohužel Evropská komise se v současné době ocitá pod tlakem průmyslové lobby a zvažuje provést v evropských předpisech změny, které by vážně ohrozily i naši krajinu.

Naštěstí ale evropské politiky a úředníky zajímá názor veřejnosti a připravili pro nás několik otázek. Podpořte prosím zachování evropských zákonů na ochranu přírody vyplněním jednoduchého formuláře. Děkujeme!
 

PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce