Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,

devítiletý rysí samec Olda z Beskyd byl tuto středu nalezen postřelený, v zuboženém stavu, nedaleko obce Huslenky. V noci ze středy na čtvrtek bohužel zranění podlehnul. Hnutí DUHA spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny  (AOPK) proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Stalo se tak přitom jen necelé tři měsíce po šestatřicátém ročníku sčítání velkých šelem v Beskydech. Z výsledků vyplynulo, že se v CHKO Beskydy a pohraničním slovenském území pohybuje cca 12  dospělých rysů a jedna vlčí smečka. O něco radostnější zprávou je, že byl letos po roce opět zaznamenán rys v CHKO Brdy, prozatím se nepodařilo zjistit odkud zvíře přišlo ani jakého je pohlaví.
 
Velkou vlčí novinou je vydání tzv. Programu péče o vlka, tedy souboru opatření, která mají přispět k lepšímu soužití lidí a vlků, jež se postupně vrací do naší krajiny. Jednou z takto znovuosídlených oblastí je také Broumovsko, kde došlo během dubna hned ke dvěma přímým pozorováním (pravděpodobně) místních vlků. Oba případy prověřila a okomentovala AOPK.

My jsme se zaměřili na ověření několika virálních vlčích záběrů a výsledek jsme sepsali v článku, ve kterém upozorňujeme na nejznámější vlčí fotky a videa, která se nezadržitelně šíří internetem s lživými informacemi o jejich vzniku, autorech atd.

Na závěr bych si vás dovolil pozvat již tuto neděli na facebookový live stream koncert kapely Zabloudil-a, která se tímto způsobem rozhodla podpořit velké šelmy. 

Pěknou koncertní neděli i další májové dny přeje,
Miroslav Kutal
koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc
  
Číslo 3, ročník 12

OBSAH:
(1) Aktuálně: Zastřelený rys v CHKO Beskydy
(2) Beskydy: Mapování ukázalo, kolik velkých šelem se přibližně vyskytuje v CHKO Beskydy
(3) Brdy: Rys ostrovid po roce opět zavítal do CHKO Brdy
(4) Program péče: Česko má nový plán, jak přistupovat k vlkům
(5) Hoaxy: Novodobé báchorky o vlcích ožívají přes sociální sítě
(6) Live stream koncert: Zabloudil-a hraje pro Šelmy.cz
Aktuálně: Zastřelený rys v CHKO Beskydy - AOPK ČR a Hnutí DUHA podávají trestní oznámení


V CHKO Beskydy byl ve středu nalezen a odchycen rys v zuboženém stavu. Podle skvrnitosti srsti se jednalo o devítiletého rysa Oldu. Bohužel však nedlouho po odchytu podlehnul zraněním. Rentgen ukázal postřelení nohy, kulka uvízla těsně u kolene. Jedná se tak minimálně už o 4. případ upytlačeného rysa v Beskydech od roku 2000. Hnutí DUHA spolu s AOPK ČR proto podávají trestní oznámení na neznámého pachatele. Velmi však doufáme, že tentokrát neznámým nezůstane.

Beskydy: Mapování ukázalo kolik velkých šelem se přibližně vyskytuje v CHKO Beskydy

Už 36. ročník sčítání velkých šelem proběhnul letos v únoru v CHKO Beskydy. Ve stejnou dobu probíhalo také sčítání v CHKO Bílé Karpaty a v CHKO Kysuce na slovenské straně pohoří. 
Brdy: Rys ostrovid po roce opět zavítal do CHKO Brdy


V Brdech zachytila fotopast rysa. Je to již druhý výskyt této šelmy zde po minulém roce, kdy do Brd zavítal mladý rysí samec Fabián až ze Šumavy, kam se posléze vrátil. Letos vyfocené zvíře se ale zatím nepodařilo spojit s žádným známým šumavským rysem, prozatím není jisté ani jeho pohlaví.

Program péče: Česko má nový plán jak přistupovat k vlkům

V březnu vydalo Ministerstvo životního prostředí dlouho očekávaný Program péče o vlka. Jedná se o soubor opatření, která by měla nabízet praktická řešení ke snižování konfliktů mezi vlky a lidmi a k vzájemnému lepšímu soužití v jedné krajině. Na sestavování programu jsme se podíleli také my, konzultován byl ale např. i se zástupci chovatelských svazů, Českomoravské myslivecké jednoty či s Ministerstvem zemědělství.
Hoaxy: Novodobé báchorky o vlcích ožívají přes sociální sítě


Viděli jste fotku 12-členné smečky, zaručeně z Krušných hor? A nebojácného vlka, požírajícího koloucha v Lužických horách? Jedná se o příklad fotek a videí, kterým jsme se věnovali při ověřování vlčích hoaxů. Početná smečka je tak např. ve skutečnosti z Ukrajiny, "nebojácný" vlk je zase československý vlčák. Ty a další patří mezi virální záběry, které bez kontextu pomáhají prezentovat např. mylné informace o vlčím chování nebo i poplašné zprávy. Často se to stejné video či fotografie šíří mezi veřejností, vždy s udáním jiného autora, místa vzniku nebo i data pořízení. V dubnovém článku jsme proto všechny takové případy rozkryli.

Live stream koncert: Zabloudil-a hraje pro Šelmy.cz

Zabloudil-a svým Live Streamem vykopává dárcovskou výzvu na podporu velkých šelem. Přijměte také pozvání zabloudit do říše vlků, rysů, medvědů...a magické hudby. Už tuto neděli, od 20:01 na facebooku.
Chci se dívat na koncert
Sdílejte nás na facebooku
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Napište nám email
Sledujte náš instagram
Sledujte náš instagram
Komentujte nás na twitteru
Komentujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Dívejte se na nás na youtube
#instaselmieshop
#instaselmieshop
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp