Copy
توحیدنامه را در مرورگر خود ببینید                     
سال اول، شماره‌ی 5، 9 نوامبر 2013                     
سال اول، شماره ی 5، 9 نوامبر 2013
 
 • گروه توحید مک گیل
 • گزارش برنامه‌ سیب چینی
 • گزارش برنامه‌ی شهربازی سرپوشیده
 • جشن عید غدیر کانون فرهنگی نور
 • گروه آموزشی باغ آسمانی

در این شماره خواهید خواند:

 • Ansar day 2013
 • اخبار محرم در مونترال
 • عزاداری عمومی شیعیان در داون تاون
 • مصاحبه با پروفسور دانیل وینستاک
 • مونترالی‏ها! آیا می‏دانید؟

سخن اول

 
ای حسین!
با تو چه بگویم ؟
شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هائل؟
تو ای چراغ راه، ای کشتی رهایی، ای خونی که از آن نقطه صحرا، جاودان می‌طپی، و می‌جوشی، و در بستر زمان جاری هستی، و بر همه نسل‌ها می‌گذری، و هر زمین حاصلخیزی را سیراب خون می‌کنی، و هر بذر شایسته را، در زیر خاک، می‌شکافی و می‌شکوفایی، و هر نهال تشنه‌ای را به برگ و بار حیات و خرمی می‌نشانی.
ای که "مرگ سرخ" را برگزیدی تا عاشقانت را از "مرگ سیاه" برهانی، تا با قطره خونت، ملتی را حیات بخشی، و تاریخی را به طپش آری، و کالبد مرده و فسرده عصری را گرم کنی، و بدان جوشش و خروش زندگی و عشق و امید دهی! ایمان ما ، ملت ما، تاریخ فردای ما، کالبد زمان ما "به خون تو محتاج است ".
ای زینب!
ای زبان علی در کام! با ملت خویش حرف بزن!
ای زن! ای که مردانگی، در رکاب تو، جوانمردی آموخت. زنان ملت ما اینان که نام تو، آتش و درد بر جانشان می‌افکند بتو محتاج‌اند. بیش از همه وقت... "جهل" از یکسو به اسارت پنهان و ذلت تازه‌شان می‌کشاند و از خویش و از تو بیگانه‌شان می‌سازد، آنان را بر "استحمار کهنه و نو"، بر بندگی "سنتهای پوسیده" و "دعوت‌های عفن"، بر ملعبه سازان "تعصب قدیم" و "تفنن جدید" به نیروی فریادهائی که بر سر یک شهر- شهر قساوت و وحشت - می‌کوبیدی، و پایه‌های یک قصر - قصر جنایت و قدرت را 
می‌لرزاندی بر آشوب! تا در خویش برآشوب‌اند...
زینب! با ما سخن بگو.
مگو که در آن جا بر شما چه رفت، مگو که دشمنان‌تان چه کردند، و دوستان‌تان چه کردند. آری ای پیامبر انقلاب حسین! ما می‌دانیم، ما همه را شنیده‌ایم، تو پیام کربلا را، پیام شهیدان را به درستی گذارده‌ای، اما بگو، بگو که ما چه کنیم!؟ 
برگرفته از کتاب "نیایش" دکتر علی شریعتی
ANSAR DAY 2013
هم زمان با فرا رسیدن ایّام محرّم، پروژه‌ی AnsarDay در سه شهر مونترال (9 نوامبر)، تورنتو (23 نوامبر) و مینه سوتا (6 و 11 نوامبر) اجرا خواهد شد. این رویداد گسترده‌ی مردمی با مضمون پاسخگویی به ندای  "هل من ناصرٍ ینصرنی امام حسین (ع) و با مشارکت شیعیان کشورهای مختلف برگزار می‌شود. این پروژه با طرح پرسش Will You Answer the Call?  از مخاطبین، آنها را به پاسخگویی ندای امام حسین (ع) به شیوه‌های متنوّع دعوت می‌کند. علاقه‌مندان می‌توانند در حوزه‌هایی نظیر کمک در اطعام فقرا، توزیع گل و نوشیدنی داغ در سطح شهر با هدف انتقال پیام امام حسین (ع) و کمک هزینه‌ی سفر کربلا مشارکت نمایند. کمک به برگزاری اردوی طاها با هدف آموزش پیام امام حسین (ع) به کودکان و خانواده‌ها، شرکت در نمایشگاه نقاشی با محوریت موضوع عاشورا و مشارکت در طرح “Karbala Now” با هدف تهیه نماهنگ‌های متنوّع با موضوع پیام‌های واقعه‌ی کربلا در شبکه‌ی  YouTube، از دیگر زمینه‌های همکاری و فعالیت در این رویداد بزرگ فرهنگیست. از آنجایی که این گروه تشکل مستقلی به شمار  می رود، هیئت مدیره و برخی از اعضای کانون توحید مونترال نیز به صورت شخصی در این برنامه همکاری می کنند. برای اطلاعات بیشتر درباره زمان‌بندی برنامه‌ها به وب سایت این تشکّل مراجعه کنید.

محرم در مونترال

 
برنامه‌های ماه محرم مونترال که تا لحظه تدوین خبر از آنها کسب اطلاع شده است، به شرح ذیل می باشد. همچنین هرگونه تغییر برنامه‌ها و یا اخبار جدید در صفحه‌ی ویژه‌ی این موضوع در وب‌سایت کانون قابل دسترس می‌باشد. از  شما مخاطب گرامی هم دعوت می‌شود چنانچه اطلاعات تکمیلی در مورد ویژه برنامه‌های شهر دارید، برای اطلاع سایرین با ما در میان بگذارید.
 
عزاداری عمومی شیعیان در داون تاون
مطابق رسم هر ساله شیعیان مونترال، برنامه عزاداری عمومی ویژه عاشورای حسینی در ظهر روز یکشنبه 10 نوامبر با پیاده روی در داون تاون مونترال برگزار خواهد شد. بر طبق نقشه مسیر، پیاده روی ساعت 12 از پارک کانادا آغاز شده و بیشتر آن در طول خیابان Maisonneuve و جنب دانشگاه کنکوردیا می باشد. از بخش های مراسم می توان به عزاداری مداحان اهل بیت و سخنرانی های کوتاه به زبانهای انگلیسی و فرانسوی و ایستگاه های صلواتی در طول مسیر اشاره کرد. علیرغم حضور شیعیان کانادایی و سایر اقوام از جمله پاکستانی، عراقی و لبنانی، فارسی زبانان عزیز در سالهای اخیر و اغلب بدلیل عدم اطلاع حضور کم رنگی داشته اند. حضور مبارک دوستداران سالار شهیدان علاوه بر فیض عزاداری، سبب نزدیکی و الفت بیشتر محبین اهل بیت از اقوام گوناگون خواهد شد. همچنین مطابق اعلام Shia Council of Montreal بعنوان متولی این برنامه، تجدید مجوزعزاداری برای سالهای آتی در یکی از مهمترین نقاط شهر تابع میزان استقبال عزاداران اباعبدالله از این برنامه می باشد. 
کانون فرهنگی نور:
مراسم از روز شنبه 9 نوامبر با سخنرانی دکتر فنایی اشکوری و پرسش و پاسخ در حسینیه کانون برگزار می گردد. آدرس حسینیه بدین شرح می باشد: شماره 8250 خیابان Mountain Sights. جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت کانون مراجعه کنید. 
مرکز شیعیان حیدری:
برنامه‌ی این مرکز اسلامی در نزدیکی مرکز شهر به زبان انگلیسی و اردو می‌باشد و لیکن امام جماعت آن، جناب حجت الاسلام سید صغیر به زبان فارسی آشنایی کامل دارند. ویژه برنامه‌ی ماه محرم از سه شنبه 5 نوامبر تا یکشنبه 10 نوامبر هر شب از ساعت 7:30 عصر آغاز می شود. آدرس و تلفن مرکز بدین شرح می باشد:  2174 Avenue Belgrave, H4A 2L8 , Tel: (514) 483-1273 
مؤسسه‌ی آیت الله خویی:
ویژه برنامه‌ی ماه محرم، از سه شنبه 5 نوامبر تا جمعه 15 نوامبر از ساعت 7 عصر با نماز جماعت آغاز شده و شامل زیارت عاشورا، مجموعه "آه فراق" و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین باقری تهرانی و عزاداری می باشد. همچنین مطابق با اعلام آن موسسه، همزمان با برنامه فوق سخنرانی انگلیسی از پنجشنبه 7 نوامبر برقرار خواهد بود. برای اطلاعات تکمیلی به وبسایت مؤسسه مراجعه نمایید.
مصاحبه با پروفسور دانیل وینستاک (استاد فلسفه حقوق، دانشگاه مک گیل)

روز جمعه 20 سپتامبر، گروهی از دانشجویان جهت بررسی و مطالعه تئوریک "طرح قانونی منع حمل علائم مذهبی" به مباحثه علمی با پروفسور دانیل وینتساک، استاد کرسی فلسفه حقوق در دانشگاه مک گیل نشستند. پروفسور دانیل وینستاک، از شاگردان جان رالز، فیلسوف شهیر فلسفه حقوق و چارلز تیلور، مبرزترین فیلسوف سیاسی ساکن در کبک می باشد. وی که تحصیلاتش را دانشگاه مک گیل و دانشگاه آکسفورد به سرانجام رسانده است سال ها استاد دپارتمان فلسفه در دانشگاه مونترال بوده و بعد از 30 سال غیبت از مک گیل، به عنوان استاد تمام دانشکده حقوق دانشگاه مک گیل مشغول به فعالیت شده است. در این مباحثه که در حدود یک ساعت به طول انجامید، پروفسور وینستاک، به ریشه های طرح منشور ارزش های کبک جهت ممنوعیت حمل علائم دولتی برای کارمندان دولت پرداخت. 
گزارشی از مصاحبه صورت گرفته با ایشان را در اینجا بخوانید.
محور موضوعات مطرح شده در این مصاحبه عبارتند از
 • جریان‌های حامی طرح
 • سکولاریسم در اروپا و آمریکای شمالی
 • مبارزه با حجاب زنان مسلمان
 • مهاجر ستیزی
هم چنین برای آگاهی از جزییات بیشتر پروژه حجاب کانون و نیز اطلاع از نحوه‌ی همکاری، بیشتر بخوانید!
انجمن دانشجویی توحید مک گیل
اولین حضور رسمی گروه توحید مک گیل با شرکت در برنامه نشست شورای بین المذاهب (Interfaith chaplaincy) کلید خورد. حضور پررنگ گروه توحید مک گیل به عنوان گروهی شیعی در این برنامه بازخورد مناسبی در میان سایر گروه‌های مذهبی داشت. در این برنامه گروه توحید مک گیل ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با دیگر گروه های مذهبی جهت تقریب و دستیابی به اهدافی بالاتر مانند نمایندگی عقاید مختلف در جهت حمایت از منافع مشترک رسما به عضویت این شورا درآمد. هم اکنون مدیر روابط عمومی گروه در شورای بین المذاهب عضویت دارد و وظیفه نمایندگی شیعیان دانشگاه را بر عهده گرفته است. اولین برنامه مذهبی گروه نیز توسط کمیته جدید به مناسبت عید غدیر در ساختمان Shatner با حضور برادران و خواهران شیعه و سنی و قرائت دعای کمیل برگزار شد. در این برنامه سخنرانی‌هایی با موضوع شخصیت حضرت علی (ع) از دیدگاه دیگر مذاهب و خود واقعه غدیر برای حضار پخش شد و در نهایت در حین پذیرایی از حاضران مباحثه ای حول محوریت اختلاف دیدگاهها در مورد واقعه غدیر صورت گرفت.
در کنار برگزاری دعای کمیل هر دوهفته، گروه برنامه‌ای به مناسبت عاشورای حسینی تدارک خواهد دید که جزئیات آن به زودی از طریق شبکه های اجتماعی رسمی گروه به اطلاع می‌رسد.

گزارش برنامه‌ی سیب چینی

دومین برنامه‌ی تفریحی و اجتماعی کانون در روز شنبه 5 اکتبر برگزار شد. برای اطلاع از جزییات برگزاری این برنامه بیشتر بخوانید.

گزارش برنامه‌ی شهربازی سرپوشیده

سومین برنامه‌ی تفریحی و اجتماعی کانون در روز شنبه 3 نوامبر برگزار شد. برای اطلاع از جزییات برگزاری این برنامه بیشتر بخوانید.
 گروه آموزشی باغ آسمانی
 تا به حال حدود 10 جلسه از جلسات گروه آموزشی باغ آسمانی سپری شده است که با استقبال خانواده های محترم همراه بوده است. برای اطلاعات بیشتر از برنامه های این گروه، بیشتر بخوانید.
 مرکز اسلامی ایرانیان:
برنامه محرم مرکز اسلامی ایرانیان از پنجشنبه ٧ نوامبر تا شام غریبان اباعبدلله  برگزار میگردد. مراسم از ساعت ٧ عصر با نماز جماعت آغاز شده و شامل سخنرانی شیخ صالح سیبویه و دکتر شهرام ناهیدی (در شب های تاسوعا و عاشورا)، عزاداری و پذیرای شام میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت آن مرکز مراجعه نمایید.
مؤسسه‌ی امام حسین علیه السلام:
برنامه‌های این مرکز به زبان‌های انگلیسی و عربی بوده و لیکن امام جماعت و مدیر آن، آقای دکتر طباطبایی به زبان فارسی کاملا مسلط هستند. برنامه‌های این مؤسسه از دوشنبه 4 نوامبر شروع شده و به مدت 13 شب ادامه خواهد داشت. مراسم از ساعت 8 شب با سخنرانی آقای دکتر طباطبایی به زبان انگلیسی آغاز شده و با زیارت عاشورا، سخنرانی عربی و عزاداری پی گرفته می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحهی فیسبوک مؤسسه مراجعه فرمایید.
 مؤسسه‌ی حوراء زینب سلام الله علیها (معروف به کربلایی ها):
از شب اول محرم به مدت 10 شب و از ساعت 9:30 شب با تلاوت قرآن آغاز می شود. زیارت عاشورا، عزاداری و سخنرانی عربی سایر بخش های مراسم می باشد. آدرس مرکز : 2536rue Lapierre, H8N 2W9 
آیا منشور پیشنهادی ارزش های کبک در خصوص نمادهای مذهبی موافق قانون اساسی کانادا است؟

نشریه گلوب اند میل در شماره شنبه 14 سپتامبر، از 9 نفر از اساتید و وکلای برجسته کانادایی تقاضا کرد تا با ایجاد یک کارگروه تخصصی، نظرات خود را در خصوص موافقت و یا مخالفت طرح ممنوعیت های پیشنهاد شده بر علائم و پوشش های مذهبی برای کارکنان بخش عمومی ایالت کبک با حقوق اساسی کانادااعلام دارند. این کارگروه، از افرادی از نقاط مختلف کانادا انتخاب شده بودند تا تقسیم بندی منطقه ای که اعضای دیوان عالی کانادا آن را نمایندگی می کنند به نمایش بگذارند. دو نفر از فعالان حقوقی ایالت کبک نیز انتخاب  گردیدند تا به عنوان موافق و مخالف اصلاحات پیشنهاد شده در منشور کبک، به استدلال بپردازند. استدلالات آقای دانیل تورپ (استاد دانشگاه و عضو سابق مجلس نمایندگان کبک از طرف حزب کبکوآز) به عنوان موافق و آقای ژولیوس گری (وکیل فعال در حقوق بشر) به عنوان مخالف میان اعضای کارگروه تقسیم گردید و از کارگروه که عمدتاً اساتید دانشکده های حقوق مختلف در کانادا بودند خواسته شد تا در خصوص موافقت و یا مخالفت اصلاحات پیشنهاد شده با "منشور حقوق و آزادی های کانادا" نظر خود را اعلام دارند. نتیجه نهایی جالب بود: 9 به صفر! همه اساتید حقوق طرح قانون منع حمل علائم مذهبی را با دلائل متعدد مغایر با مواد مختلف "منشور حقوق و آزادی های کانادا" اعلام نمودند. برای مطالعه نظرات این اساتید، اینجا را کلیک نمایید.
مونترالی‏ها! آیا می‏دانید؟

با استفاده از بیمه دانشجویی تی آی سی به مبلغ ٤٨٥ دلار در سال (یا ١٠٨٠ دلار برای زن و شوهر) میتوانید تا سقف ٢ میلیون دلار از خدمات درمانی عمومی و تکمیلی نظیر زایمان و دندانپزشکی استفاده کنید؟  برای کسب اطلاعات بیشتر به نسخه جدید راهنمای سلام مونترال مراجعه کنید.

 De Maisonnuve که بود؟
نام بلوار Maisonneuve de برای همه‌ی اهالی مونترال آشناست. خیابانی که در پی احداث مترو مونترال در سال 1966 ساخته شد. خیابانی 11 کیلومتری در مرکز شهر که به نام اوّلین فرماندار مونترال،Paul Chomedey de Maisonnuve، نام گذاری شده است. این افسر ارتش فرانسه که در سال 1642 با ماموریت رهبری مهاجرین اروپایی و تامین امنیّت آنها در New France پای به امریکای شمالی گذاشته بود، در همان سال با ساخت و توسعه‌ی شهر مونترال پیرامون کوه Mont Royal، فرمانداری شهر را در سن سی سالگی برعهده گرفت. Maisonnuve در سال‌های ابتدایی فرمانداری، روابط خوبی با قبایل بومی برقرار کرد اما در ادامه، درگیری و جنگ با این قبایل به یکی از مشکلات اصلی او در اداره و تامین امنیت شهر تبدیل شد. صلیب بزرگ و نورانی نصب شده بر فراز Mont Royal نیز از یادگاری‌های به جای مانده از دوران اوست که داستان نصب آن هم در نوع خود شنیدنیست. در سال 1643 بارش شدید باران، طغیان رودخانه‌های اطراف شهر را به دنبال داشت و سیل مونترال را تا مرز نابودی کامل پیش برد. گفته می‌شود Maisonnuve با دعا به ساحت مریم مقدّس از وی پایان طغیان رودها را طلب می‌کند و هنگامی که این درخواست اجابت می‌شود، او به شکرانه‌ی نجات شهرش، این صلیب 31 متری را بر بام کوه Mont Royal نصب می‌کند که تا به امروز نیز در همان مکان نگهداری شده است. مجسمه‌ی یادبود Maisonnuve در سال 1895 در Place d'Armes واقع در Old Port مونترال ساخته شد.

گزارش جشن عید غدیر کانون فرهنگی نور
 امسال نیز همانند سال های قبل، کانون فرهنگی نور اقدام به برگزاری یک جشن پرشکوه به مناسبت عید سعید غدیر خم نمود. برای اطلاع از چگونگی برگزاری این مراسم، بیشتر بخوانید.

امکان درج پیام برای اعضای رسمی

اعضای رسمی کانون توحید مونترال می‌توانند نسبت به درج پیام (شامل آگهی تبریک، تسلیت، یادبود و ...) به صورت رایگان در توحیدنامه اقدام نمایند. برای آگاهی از سیاست کانون در مورد متن پیام‌ها و سفارش آگهی، با ایمیل کانون و یا یکی از اعضای هیأت مدیره تماس حاصل نمایید.
Facebook
Facebook
Website
Website
YouTube
YouTube
Share
Tweet
Forward to Friend
unsubscribe from this list    update subscription preferences