Copy
Uudiskiri Kiusamisvaba Kooli tegemistest eile, täna ja homme.
Vaata seda e-kirja oma võrgusirvikus
Jay Asher räägib, kuidas kindlustada lastele kiusuvaba haridustee

Reedel, 6. mail kell 11 on kõik kiusuvastased oodatud Solarise keskuse Apollo raamatukauplusesse, et kohtuda ameerika noortekirjaniku Jay Asheriga. 

Ameerika noortekirjaniku Jay Asheri romaan „Kolmteist põhjust” räägib koolikiusamisest. „Kiusamine ja enesetapp ei ole mugavad teemad, millest vestelda, ent see ongi põhjus, miks peame neist asjust rääkima,” leiab ta. „Sel teemal jutu alustamine on tihti see raskeim osa."

Soojenduseks loe Kiusamisvaba Kooli tegevjuhi Triinu intervjuud Jay Asheriga 15. aprilli Õpetajate Lehest.

Õpi-õpi hoolega, siis saad tarkuse suurema!

Kevadised KiVA tiimide baaskoolitused on äsja selja taha jäänud. Koolitusel osales ka Kiusamisvaba Kooli värske koolitus- ja arendusjuht Liis Aavaste-Hango, kes oli lahkesti nõus oma mõtteid jagama uudiskirja lugejatelegi. 


Selleaastased koolide KiVa tiimide baaskoolitused toimusid 23.-24. märtsil Tallinnas ja 18.-19. aprillil Tartus. Osalejateks olid õpetajad või tugipersonal koolidest, kus käesoleva aasta sügisel alustatakse KiVa programmi kasutamist. Kuid oli ka osalejaid koolidest, kus KiVa programm juba rakendub.

KiVa baaskoolituse jooksul tuli süveneda nii KiVa programmi kui selle filosoofiasse, ent ka õppida oskusi juhtumite lahendamiseks ning koostada oma kooli jaoks KiVa tegevuskava. Tehti läbi harjutusi KiVa tundidest ning arutleti erinevate juhtumite ja kiusamismustrite üle.Tore oli näha, et koolitusel osalenud olid motiveeritud ja aktiivsed kaasamõtlejad. Kõige rohkem tekitasid arutelu lapsevanemate kaasamise ja hinnanguvaba kirjeldamise teemad. Õpetajad teavad, et koostöö lapsevanematega on alati parem kui selle puudumine, kuid koostööni jõudmine ei ole alati nii lihtne. Sama on hinnanguvaba kirjeldamisega - õpetajaamet eeldab hindamist ning seetõttu on hinnangute mitteandmine uus ja teistsugune lähenemine.

Koolitusel osalejatele avaldasid muljet Turu Ülikoolis tehtud uuringute tulemused, mis näitavad selgelt, et KiVa programmi rakendades vähenevad kiusamisjuhtumid koolides.

Baaskoolituse läbinud tiimid peavad nüüd tutvustama KiVa programmi ülejäänud kooliperele ning hakkama nii vormiliselt kui ka hoiakult KiVa kooliks – kooliks, kus kiusamist ei ignoreerita, vaid kus kiusamisest räägitakse avalikult ja sellele astutakse vastu.

Koolitus lõppes harjutusega, kus osalejad pidid koostama luuletuse koolituses käsitletud märksõnadest. Üks tore näide:

Kui sul täitmata ankeet
vastanduda selge keeld,
kokkuleppest pole juttu
KiVa tarkust otsi ruttu!

Suur tänu tublidele koolitajatele Lyle, Antile ja Triinule.
Aastaks 2020 tuleb kiusamise ennetamisega süsteemselt tegeleda vähemalt 90% koolides

Haridus- ja Teadusministeerium saatis neljapäeval, 28. aprillil partneritele arvamuse avaldamiseks kiusamisvaba haridustee kontseptsiooni eelnõu, mis seob olemasolevad ennetusprogrammid ühtseks tervikuks. Eesmärk on, et aastaks 2020 tegutseksid kiusamisvabad programmid vähemalt 90% Eesti koolides ja kõigis lasteaedades.

Lõplikult valmib kontseptsioon suve alguseks. Täpsemalt saad teada siit.

Kõige värskemad uudised

MIS  VAHEPEAL TOIMUNUD?
  • 18.03 - vabatahtlike kontaktisikute ja tegevtiimi seminar Tallinna Loomaaias
  • 23.-24.03 -  KiVa tiimide baaskoolitus Tallinnas; koolitasid Ly ja Triin
  • 18.-19.04 - KiVa tiimide baaskoolitus Tartus; koolitasid Anti ja Triin

MIS KÄIMAS või TULEMAS?
  • aprill-mai - koolide külastused
  • 25.04-13.05 - õpilaste igakevadine veebiküsitlus
  • 25.05 - Justiitsministeeriumi turvalisuse konverents 
  • 14.06 - KiVa suvekool Viimsis
Hea KiVa õpetaja, suvekooli registreerimislingi leiad siit. Õige pea avastad sealt ka päevakava.  


LUGEMISSOOVITUS

15. aprilli EPL kirjutas koolikiusamise teemal. Kommentaare jagas ka Kiusamisvaba Kooli tegevjuht Triin, püüdes avada, miks õpetajad võivad tunda, et ei oska kiusujuhtumitesse sekkuda või neid lahendada.
Loe artiklit
TOETA MEID

Kevad on ju kapipuhastuse aeg! Kui viid oma riided ja muu kraami Uuskasutuskeskusesse, toetad kiusamisvaba kooli! Uuri lisa

***

Meie tegevust kiusamisvaba kooli nimel saab endiselt toetada "Ma armastan aidata" keskkonna kaudu siin. Annetusi saab teha kõikide pankade kaudu. Suur aitäh kõigile, kes on meie ettevõtmisesse juba oma panuse andnud!

***

Endiselt on võimalik annetada oma airBalticuga lennates kogunenud nn BalticMiles-punkte (PINS-id)  KiVa tegevuse toetamiseks (vt siia).

***

Samuti on meie programmi võimalik toetada annetusega SA Kiusamisvaba Kooli kontole Swedbankis
EE312200221056518192.

***

Eriti tänulikud oleme aga mistahes soovituste eest erinevate rahastusvõimaluste leidmiseks! Ikka selleks, et KiVa-programm ka tulevikus koolidesse jõuaks!


***

TULE VABATAHTLIKUKS!

Kui soovid meie tegemistes vabatahtliku või toetajana kaasa lüüa, anna endast, oma mõtetest või tähelepanekutest märku e-posti aadressil info@kiusamisvaba.ee.  

 
Meie kontaktaadress on:
SA Kiusamisvaba Kool
Telliskivi 60A, hoone A3, 3. korrus
10412 Tallinn

info[ätt]kiusamisvaba.ee

eemalda end listist    uuenda eelistusi