Copy
Uudiskiri Kiusamisvaba Kooli tegemistest eile, täna ja homme.
Vaata seda e-kirja oma võrgusirvikus

Õpilasküsitlus kinnitab, et KiVa programmi koolides väheneb kiusamine järjepidevalt

Soomes välja töötatud ning Eesti koolides juba kolmandat aastat rakendatav tõenduspõhine KiVa programm näitab nii ohvrite kui ka kiusajate jätkuvat vähenemist. Kui pilootaastal õnnestus kiusu all kannatamist vähendada üle 17%, siis programmi kolmandat aastat kasutanud koolides on kiusuohvrite osakaal vähenenud kokku 22%. Järjepidevalt langeb ka kiusajate osakaal.

KiVa programmi raames viiakse igal kevadel läbi anonüümne ja veebipõhine õpilasküsitlus, mille tulemusi on nii koolidel kui sihtasutusel võimalik võrrelda. Sel õppeaastal vastas küsimustikule üle 6300 õpilase 38-st KiVa võrgustikku kuuluvast koolist.

Tulemused näitavad, et programmi kolmandat aastat rakendanud koolides langes kiusuohvrite osakaal võrreldes 2015. aasta kevadega 5,5% ning esimest aastat rakendanud koolides 14,6%. Programmi kolmandat aastat kasutanud koolides on ohvrite osakaalu kogulangus aga 2013. aasta sügisega võrreldes 22%. 
Loe edasi Kiusamisvaba Kooli kodulehelt siit.
 
KiVa suvekool tõi kiusuennetajad kokku

14. juunil toimus kolmas KiVa suvekool Viimsis, kus oli tunda nii merehõngu kui ääremaa erilisust ja keerulisust. Kõige kaugemad osalejad olid Saaremaalt ja Valgast, kõige lähemalt Viimsi koolirahvas ise. Kokku kogunes ligi sada KiVa õpetajat, Kiusamisvaba Kooli tiimiliiget ja  vabatahtlikku.

Suvekooli alguses rääkis suhtlemiskoolitaja Katrin Aedma elurõõmu säilitamise alustest ja tänulikkuse tunde teadvustamise tähtsusest ehk positiivsest psühholoogiast. Saime teada, et võti õnnelikkuse juurde on meie enda kätes ja heade mõtete domineerimiseks on kasulik vaadata üles.
Järgmisena kõneles psühholoog Kätlin Konstabel küberkiusamise eripäradest ning miks on seda raske tuvastada ning kuidas on täiskasvanutel võimalik sekkuda. Selgus, et lapsi ei tohi tehnikavidinatega üksi jätta, isegi kui tundub, et nad on selles asjas palju targemad ja osavamad. Oluline on klassijuhatajatel ja lapsevanematel luua lapsega nii usalduslik suhe, et laps tuleks rääkima, kui temaga toimuvad asjad, mille üle tal endal kontrolli ei ole.

Paralleelselt küberkiusamise töötoaga toimusid juhtumitelahendamise töötoad. Ühte neist vedas Kiusamisvaba Kooli tegevjuht Triin Toomesaar ja teist KiVa koolitaja Auli Andersalu-Targo. Töötubades said osalejad juhtumitesträäkida, kuulda teiste koolide kogemusi ja leida uusi lahendusi.
Raskustest jäid eelkõige kõlama ajapuudus ja lapsevanemate kaasamine. Paraku pole alati lihtne leida aega tiimiga juhtumite arutamiseks ja vestluste läbiviimiseks. Samuti tekitab küsimusi,millal oleks mõistlik lapsevanemaid kaasata ja kuidas seda teha nii, et vanemate koostöövalmidus ei väheneks.

Suvekooli lõpetas ülevaade KiVa ja TORE lõimumisest, millest rääkisid Kiusamisvaba Kooli ellukutsuja Kristiina Treial ja TORE õpilasliikumise ellukutsuja Ülo Vihma. TORE liikumine on üks viis, kuidas kiusuennetusse kaasata ka vanemate klasside õpilasi.

Suvekool lõppes ülevas meeleolus ning koos hüüti: "Hurraa!"


Liis Aavaste-Hango
Kiusamisvaba Kooli koolitus- ja arendusjuht 
Kõige värskemad uudised

TULE KiVa VABATAHTLIKUKSSinu ülesanne on hoida kontakti KiVa programmiga liitunud koolidega. Tundub põnev?
Vaata edasi siit,


TERE TULEMAST

Sügisel hakkavad liitumiseks ettevalmistusi tegema Jõhvi Põhikool, Vändra Gümnaasium ja Tartu Karlova Kool. 
Tere tulemast KiVa perekonda! 

 NÄITUSE SOOVITUS

Kiusamisvaba Kool on uhke olles esindatud Iris Kivisalu fotonäitusel "Kas keegi teine ei võiks aidata?", mida näeb tasuta kuni 27. juunini Tammsaare pargis. Kiusamisvaba Kool on üks 41-st vabaühendusest, kelle tegevust see näitus tutvustab. ***

TOETA MEID

Meie tegevust kiusamisvaba kooli nimel saab endiselt toetada "Ma armastan aidata" keskkonna kaudu siin. Annetusi saab teha kõikide pankade kaudu. Suur aitäh kõigile, kes on meie ettevõtmisesse juba oma panuse andnud!

***

Samuti on meie programmi võimalik toetada annetusega SA Kiusamisvaba Kooli kontole Swedbankis
EE312200221056518192.

***

Eriti tänulikud oleme aga mistahes soovituste eest erinevate rahastusvõimaluste leidmiseks! Ikka selleks, et KiVa-programm ka tulevikus koolidesse jõuaks. 


***


Kes jaanitulele ei lähe, see jääb kogu aastaks kapi taha kopitama, ahju taha hallitama, maarjapäevani magama … (rahvapärimus)

Palju rõõmu ja rohkeid sõnajalaõisi!  
 
Kiusamisvaba Kooli meeskond
Meie kontaktaadress on:
SA Kiusamisvaba Kool
Telliskivi 60A, hoone A3, 3. korrus
10412 Tallinn

info[ätt]kiusamisvaba.ee

eemalda end listist    uuenda eelistusi