Copy
Aktuality z BCP: cesta týmu do Indie a Barmy, uprchlíci v ČR, animovaný film a více

logoNewsletter

září 2013

Tým BCP navštívil příjemce mikrograntů

Tým BCP provedl v srpnu 2013 monitoring všech mikrograntových projektů přímo v Indii a v Barmě.
V Indii je BCP jednou z mála organizací, která zůstává s barmskými uprchlíky, zatímco mnozí donoři se přesunuli a letos podporují jiné skupiny přímo v Barmě. Bohužel, uprchlíci většinou pocházejí z pohraničních etnických oblastí, kam se změny z centrální Barmy zatím nedostaly a nemají jinou možnost než zůstat v exilu. Víc než dřív tyto organizace potřebují pomoc dárců jako jste vy.

Velkou radost nám udělalo pilotní rozšíření mikrograntů o projekty v Barmě, kde všichni naši příjemci zkoušeli poprvé pracovat s penězi ve formě grantu. Dobře se vede programu na reintegraci pacientů žijících s HIV/AIDS, v monském státě se daří zachránit hru na unikátní hudební nástroj a mladé aktivistky úspěšně dokončily intenzivní počítačové školení.
Pro úplnost bychom chtěli dodat, že 100% příspěvků českých dárců jde na aktivity příjemců mikrograntů a administrativní náklady BCP jsou hrazeny z jiných zdrojů.

Budování právního státu v Barmě

V partnerství s CEELI Institutem, nezávislým a neziskovým mezinárodním poskytovatelem profesionálního právního vzdělávání se sídlem v Praze, jsme v září 2013 pořádali dva workshopy pro členy sítě nezávislých barmských právníků Myanmar Lawyers' Network.
Společně s týmem BCP, experti od CEELI Institutu – pan William D. Meyer, předseda International Legal Assistance Consortium se sídlem ve Stockholmu, Švédsko; pan Tomáš Vachuda, vice- prezident a profesor na Anglo-americké univerzitě v Praze, a paní Quinn O'Keefe, ředitelka CEELI Institutu, se setkali s více než 150 členy sítě Upper and Lower Myanmar Lawyers' Network ve městech Yangon a Mandalay v Barmě. Během těchto workshopů si barmští a mezinárodní právníci vyměňovali zkušenosti ze zemí procházejících transformaci, např. Česká republika, Bulharsko, země ze střední Asie, Blízkého východu a Afriky. Účastníci také diskutovali o “unikátní” roli právníků v transformující společnosti, specifických potřebách k budování kapacit barmských právníků a o mezinárodní síťování.
Tento projekt je též podpořen Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce

Setkání paní Su s barmskou komunitou v Praze

Ve dnech 14. - 17. září 2013 Prahu navštívila držitelka Nobelovy ceny míru a barmská opoziční vůdkyně paní Aun Schan Su Ťij, aby se zúčastnila 17. konference Forum 2000. Paní Aun Schan Su Ťij byla po příletu vřele vítána zástupci barmské komunity žijící v České republice a později se s nimi znovu setkala na neformální schůzce. Paní Su se zajímala o témata přesídlování barmských uprchlíků a jejich integrace v české společnosti, a také o podporu České republiky v oblasti vzdělávání pro barmské mladé lidi.
Barmská komunita v České republice se skládá z rodin přesídlených uprchlíků, univerzitních studentů a osob dlouhodobě žijících v ČR.
Projekty pro barmské uprchlíky v Indii.

Příběh Ma Laye

V posledních týdnech došlo k velkému pokroku při vývoji platformy Mycitizen.net. Za zmínku stojí zejména úžasné video, které vytvořili dobrovolníci, a které bude novým návštěvníkům pomáhat porozumět smyslu platformy Mycitizen.net. Způsob používání platformy ukazujeme na fiktivním případě učitelky Ma Laye, která by ráda uskutečnila nějaké obecně prospěšné aktivity, ale nemá pro to dostatek informací a kontaktů. Postavu navrhla a nakreslila Elvie Mae Parian, hlas patří Mattu Gregorymu a Reena Sattar zpracovala scénář. Můžete si také všimnout loga, které již dříve vytvořila dobrovolnice Kateřina Kropáčová.
Video je dostupné zde.

Během října plánujeme dokončit design webu a verzi mobilní aplikace, která bude připravena k testování koncem tohoto roku v Indii a v Barmě. Přečtěte si více o projektu na webových stránkách projektu.

Projekty na pracovní integraci přináší azylantům z Barmy práci

Z projektu financovaného z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR, který skončil v srpnu 2013, jsme zprostředkovali podporované zaměstnání 8 azylantům (6 žen + 2 muži), kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní. Po dobu 6 měsíců jsme hradili zaměstnavatelům mzdové náklady přesídlenců. Považujeme za velký úspěch, že i po skončení podpory zaměstnavatelé byli natolik s prací uprchlíků spokojeni, že pěti z nich budou pracovně právní vztahy prodlouženy i po skončení projektu.
Pro azylanty z Barmy, kteří přijeli do ČR v 2012 v rámci třetí a poslední vlny a jsou zatím jen několik měsíců v integračních bytech, připravujeme aktuálně rekvalifikační kurzy, zajistili jsme jim dobrovolníky na doučování češtiny a začínáme též pro ně vyhledávat potenciální zaměstnavatele. Máte-li zájem zaměstnat barmského uprchlíka, ozvěte se nám. Tyto aktivity jsou spolufinancované obecným programem Solidarita a řízení migračních toků a z prostředků Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Filmové představení Amnesty International

Přijďte v 6. listopadu 2013 na promítání filmu The Lady o životě paní Aun Schan Su Ťij. Promítání pořádá Amnesty International. Po skončení filmu bude následovat diskuse s ředitelskou Barmského centra Praha o současné situaci v Barmě. Více informací zde.

Barma se připravuje na hlavní turistickou sezónu

Zatímco v české republice začíná podzim, Barma se připravuje na hlavní turistickou sezónu. Podle odhadů odborníků by letos počet turistů v Barmě měl překonat všechny dosavadní rekordy. Barmská vláda se snaží podpořit příliv turistů zpřístupňováním nových oblastí Barmy a zaváděním speciálních služeb pro turisty. Poslední srpnový týden se například pro turisty otevřely 4 hraniční přechody mezi Thajskem a Barmou (dobrý přehled v anglickém jazyce zde). Někteří turisté, kteří Barmu navštívili během posledních pár měsíců si ale stěžují, že není vždy lehké se v nové situaci vyznat  a zatímco ceny hotelů, průvodců a jiných služeb raketově rostou, kvalita služeb stagnuje.

Abychom českým turistům přiblížili informace o turismu v Barmě, pracujeme intenzívně na překladu stránek EcoBurma do českého jazyka. Připomínáme, že cestovatelské příběhy a fotografie z Barmy nám můžete zasílat i vy pomocí kontaktního formuláře nebo emailem.

Čeští a barmští novináři si vyměňovali transformační zkušenosti

Koncem srpna 2013 se čeští novináři Jaromír Marek (Český rozhlas) a Lucie Kavanová (Respekt) zúčastnili výměny zkušeností s barmskými novináři v Rangúnu a jihobarmském městě Moulmein. Barmské novináře zajímali například zkušenosti českých médií s přechodem od cenzury ke svobodě tisku a obecně proces transformace v Československu (a později České republice). Některé postřehy o měnící se situaci barmských novinářů zachytila Lucie Kavanová ve svém rozhovoru s editorem opozičního magazínu Irrawaddy. Malou sondu o tom, co ví Barmánci o Čechách si můžete poslechnout v příspěvku Jaromíra Marka. Tento projekt je podpořen Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce a bude pokračovat v roce 2014.

Pomozte nám pomáhat Barmě

Děkujeme za Váš zájem o Barmu! Tuto práci můžeme dělat jen díky štědré pomoci lidí, jako jste Vy. Barmští uprchlíci a místní občanské iniciativy potřebují podporu v tomto důležitém období změn v Barmě. Váš dar nám umožní pokračovat v naší dlouholeté práci ve prospěch Barmy.

Darujte online Zde můžete přímo darovat na zabezpečeném internetovém portálu:

Barmské centrum Praha o.p.s. je jediná česká nezisková organizace, která se výhradně soustředí na Barmu a už několik let reaguje na vývoj v Barmě úspěšnými a inovativními projekty v úzké spolupráci s Barmánci samotnými. Více se o našich aktivitách můžete dozvědět na naších stránkách. Naše výroční zprávy jsou k dispozici zde. O Vašem daru Vám rádi vystavíme potvrzení pro daňové účely.

Děkujeme za Vaši podporu!

Tým Barmského centra Praha

www.burma-center.org
Copyright © 2013 Burma Center Prague, o.p.s., All rights reserved.
Email Marketing Powered by Mailchimp