Copy
View this email in your browser
שלום חברות וחברים,
החזרה לשגרה המאפיינת את סיום חגי תשרי ופתיחת השנה החינוכית הרציפה התחלפה השנה בהמולת הבחירות ובחוסר היציבות המאפיין אותה. השבוע ישראל תצא לבחירות החמישיות בשלוש שנים, במה שנראה כמשבר המבני הדמוקרטי החמור ביותר שידענו. זו מערכת בחירות רוויות סכסוכים שבמרכזה עומדת שאלת השותפות היהודית- ערבית. לאחר שנה בה מפלגה ערבית לקחה לראשונה חלק בקואליציה בישראל, לא ברור האם מרבית האזרחית.ות הערבים.ות יבחרו לממש את זכותם.ן להצביע.
לכולנו יש אינטרס שאחוזי ההצבעה הכלליים וגם אלו של כל קבוצת מיעוט בישראל יהיו כמה שיותר גבוהים. חוסר השתתפות במשחק הפוליטי והאזרחי הוא מתכון כמעט ודאי להתפוררות חברתית ואזרחית. חוסר ייצוג של קבוצות גדולות באוכלוסיה מוביל כמעט תמיד לאכזבה, חוסר שקט ותחושת מיאוס. חוסר היכולת של המיעוט להשמיע את קולו, מוביל תמיד להעמקת הפערים והגזענות בכל חברה. הסכנה האמיתית שאורבת לישראל כדמוקרטיה היא אם קבוצות גדולות בחברה שלנו יבחרו לעזוב את המשחק הפוליטי והאזרחי מרוב ייאוש, אם כחמישית מאזרחי ישראל יבחרו שלא להשפיע על גורל המקום הזה כי לא ירגישו שיש לכך משמעות.
 
מהצד השני, וכמעט במנותק מן המצב הפוליטי והחברתי סביב הבחירות, אפשר לנשום קצת אויר גבעות בגבעת חביבה. אנו עושים ככל יכולתנו לשמור על יציבות, ולהביא את חזון החברה המשותפת לשטח בעצמנו, מבלי לחכות למערכת הפוליטית שלא מביאה עמה בשורות. כפי שתראו בדיווח זה, קורסי האמנות במרכז המשותף לאומנות נפתחו, ותוכנית הרזידנסי לאומנים יהודים וערבים הראשונה מסוגה בארץ, תיפתח בעוד כשבועיים. קורסי הערבית ליחידים ולקבוצות במכון ללימודי ערבית נפתחו השנה עם מספר שיא של לומדים ובתי ספר המבקשים להעמיק את ידיעת הערבית המדוברת של תלמידיהם. תוכניות המפגשים במרכז היהודי-ערבי לשלום פותחות את השנה העמוסה ביותר שהייתה לנו מזה זמן רב עם ביקוש הולך וגובר של בתי ספר יהודים וערבים המחפשים מפגש דו-לאומי. מרכזי הגישור בחברה הערבית בהובלת המרכז היהודי ערבי, מסיימים את שלב הכשרת הצוותים לקראת התחלת הפעלת המרכזים בשיתוף הרשויות המקומיות, וקמפיין "בני המקום" בשיתוף קרן פרידריך אברט שעסק בנושא האלימות והפשיעה בחברה הערבית הגיע למליוני ישראלים שעשויים להבין טוב יותר את סיבות העומק למשבר האלימות ממנו סובלים אזרחי ישראל הערבים יום יום שעה שעה.
 
אנחנו כאן לפני ואחרי בחירות, בכל טלטלה שתבוא עלינו, בזכות כל כך הרבה שותפים המצטרפים אלינו בכל יום למען חברה משותפת בישראל ולמען דמוקרטיה משגשגת עבור כולם.

 מיכל סלע  מנכ"לית    
ميخال سيلع مدير عام

הבחירות בפתח:
מעודדים את ההצבעה בחברה הערבית
"הדבר הבסיסי בדמוקרטיה היא השאיפה שכמה שיותר אזרחים יבטאו את עצמם ויצביעו. זה גם הדבר המרכזי שמחזק דמוקרטיה" 
האזינו לראיון של מיכל סלע, מנכ"לית גבעת חביבה עם אראל סג"ל וחיים לוינסון ב-fm103
האזינו כאן
מוחמד דראושה בראיון עם אסתי פרז ברשת ב': ניתוח המפה הפוליטית של מערכת הבחירות הנוכחית בחברה הערבית. 
האזינו כאן

ביקרו אותנו בגבעת חביבה החודש

משלחת הארגון העולמי Global Bridges 

שמחנו לארח בגבעה משלחת ייחודית של ארגון Global Bridges במסגרת  הסיור שלהם בישראל וברשות הפלסטינית.
להמשך קריאה כאן

 ממשיכים את שיתוף הפעולה ומפגשי נוער בגרמניה

השבוע שמחנו לארח במרכז היהודי ערבי לשלום את מנהל ארגון TUPFELHAUSE הגרמני, אשר אירחו באוגוסט האחרון את משתתפי תוכנית בעיניים אחרות...
להמשך קריאה כאן


הקמפיין השנתי של פרויקט "בני המקום"
ביוזמת גבעת חביבה וקרן פרידריך אברט

רצח בעיניים – האמת על הפשיעה והאלימות בחברה הערבית

הפשיעה האכזרית, ובעיקר המאורגנת, וחסרת המעצורים הפכה להיות מציאות יומיומית בחברה הערבית בישראל מזה כעשור: פשיעה שממנה נפגעים גם ילדים, נשים, משפחות, עובדי ציבור וחינוך, ראשי רשויות, בעלי עסקים, עיתונאים ועוברי אורח תמימים. אנשים חיים בפחד, חוששים לצאת לרחוב, לא מרגישים בטוחים אפילו בביתם. בשנת 2021 בממוצע כל שלושה ימים נרצח אדם. סה"כ 126 נרצחים בשנה אחת!  
להמשך קריאה כאן

ידעת ש-40% מהצעירים הערבים בגילאי 18-26 לא עובדים ולא לומדים?
איך זה קורה ואיך זה קשור לפשיעה ולאלימות בחברה הערבית? צפו כאן
ידעתם.ן שתוך שני עשורים הפשיעה בחברה הערבית קפצה מ- 5% מכלל הפשיעה במדינה ל- 68% היום? אז איך הגענו למצב הנורא היום?  רמז: זה לא קרה ביום אחד וזה לא במקרה. צפו כאן
מה שמדאיג אותי זה שהבת שלי תישאר רק מספר", אומרת בדיעה ח'ניפס, אמא של ג'והרה שנרצחה ביוני השנה. החשש של בדיעה מוצדק, כי 8 מתוך 10 רוצחים בחברה הערבית עדיין מסתובבים חופשי. האם כך מייצרים אמון בין האזרחיות.ים הערביות.ים למשטרה? צפו כאן
יודעות.ים למה השוק האפור והשחור פורחים בחברה הערבית? ואיך זה שאנשים נורמטיבים הופכים למטרה של עולם הפשיעה?  צפו כאן

פרחי הייטק

תיכוניסטים ערבים עושים את צעדיהם הראשונים בעולם ההייטק
50 תלמידים עברו בהצלחה את שנת הלימודים תשפ"ב, ומתחילים את לימודיהם  לשנה ב', ובקביל נפתחה ההרשמה לשנת הלימודים הבאה תשפ"ג.
להמשך קריאה כאן


פרוייקט מרכזי גישור בחברה הערבית

בשנה האחרונה אנחנו שוקדים  על הקמת ומיסוד חמישה מרכזי גישור ודיאולוג מקומי בישובים מזרעה, שעב, בועינה נוג'ידאת, גוש חלב ופקיעין. המרכזים נמצאים בשלבים שונים של פיתוח, הכשרה והקמה, ומטרתם היא לפתח צוותים מקומיים שיוכלו להפעיל את מרכזי הגישור.
להמשך קריאה כאן


המרכז המשותף לאמנות
אז זהו נגמרו החגים.. חוזרים לשגרה הטובה ואצלנו למרות שלא הפסקנו, תיכף מתחילים!
להמשך קריאה כאן

אירועים וביקורים ביד יערי
חדש מיד יערי: "המשותף קיבוץ: אמנות מן הצד השמאלי 1978 - 1988"

בשעה טובה ! שמחים לעדכן על הולדתו של ספר עיון חדש מאת חוקרת האמנות הבכירה טלי תמיר: המשותף קיבוץ - אמנות מהצד השמאלי 1978 - 1988 בהוצאת יד יערי ומרסל לקידום אמנות ותרבות, ובעיצוב משה מירסקי. 
להמשך קריאה כאן

Twitter
Facebook
Website
Copyright © 2022 Givat Haviva Israel, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.