Copy
View this email in your browser
במקום פתיח
חלק מיערות רמת מנשה עולה באש,
אבל לא ניתן לשרוף את הקשר והחיבור בינינו יהודים וערבים שחיים באזור היער הזה.
מועצה מקומית מעלה עירון מבקשת לתמוך ולעזור לשותפיה במועצה אזורית מגידו אשר מתמודדים עם השריפה הגדולה.
אם הייתה זו הצתה הרי שהיא אינה מייצגת אף אחד מתושבי האזור המשותף שלנו , מי שאחראי לזה הוא פושע ומחבל לא רק ביער אלא גם בבני האדם שסביבו יהודים וערבים כאחד.
אנחנו שפועלים כבר שנתיים ביחד עם גבעת חביבה לבניית שותפויות בין המועצות מפעילים גם תכניות משותפות לפיתוח הסביבה ממנה נהנה יחדיו. לא ניתן למי שמנסה לחבל בנו להצליח.
זוהי השעה של הרוב הגדול שליבו פתוח ושביתו פתוח ל"אחר" לשלב בין גינוי חד משמעי של כל ניסיון לפגוע, להצית, להסית ולשרוף לבין חיזוק של הקשר והשותפות בינינו .
אל מול השנאה אנחנו מציבים תקווה.
אל מול הפחד נתייצב באומץ , אחד עם השני, להבטיח את עתידנו ואזורנו !
 
איציק חולבסקי – ראש המועצה "מגידו"
מוסטפא אגבריה – ראש המועצה "מעלה עירון"
יניב שגיא – מנהל "גבעת חביבה"
ריאד כבהא – מנהל "המרכז היהודי ערבי לשלום" גבעת חביבה
25.11.2016
מגידו מעלה עירון
במסגרת פרויקט שיקום נחל מיסכה, שלשיקומו אושר לאחרונה תקצוב גדול, קיים צוות הסביבה סיור עם משלחת מהקק"ל בכפר מושרפה ובנקודת המוצא של הפרויקט, במטרה לזהות חורשה המתאימה להקמת חניון מטופח בחסות קק"ל  לרווחת תושבי האזור.
צוות פיתוח כלכלי המשיך בהתווית  פרויקט  האצטדיון והמרכז המסחרי עבור שתי הרשויות.
עמק-חפר וזמר 
צוותי עמק חפר וזמר ממשיכים בתנופה את קידום שיתופי הפעולה במטרה ולהעשיר את תחומי הפעילות המשותפים.
מנהלי מחלקות הנוער מהמועצות נפגשו לפגישת הכרות בה הציגו את תחומי הפעילות הבלתי פורמלית ואת האג'נדות החברתיות אשר ברצונם לקדם בתחום הנוער.
צוותי מחלקת הרווחה מזמר ומהמחלקה לשירותים חברתיים בעמק חפר מיפו את התחומים בהם ניתן לקדם שיתופי פעולה, במטרה למצוא תשתיות פעולה קימות עליהן ניתן יהיה לבסס לאורך זמן פעילויות משותפות בקרב אוכלוסיית הוותיקים והצעירים.
ביוזמת צוות ממכללת "רופין טכנולוגיות" נבדקת אפשרות לאתר תלמידי תיכון מזמר שברצונם להשתלב בהכשרה מקצועית במכללה ובנוסף לאתר תלמידים הנושרים במהלך התיכון ולכוונם ללימודים מקצועיים במכללה. שיתוף הפעולה עם אנשי פארק התעשיות בעמק חפר יביא לכך שבוגרי ההכשרות יכלו להשתלב במקצועות נדרשים בפארק.

חודש נובמבר היה חודש גדוש בפעילות במחלקת החינוך. 
על אף עיצומי ארגון המורים, הצלחנו לקיים כמעט את כל המפגשים שנקבעו.  
בחודש זה:

 • קיימנו 6 סמינרים חד יומיים בנושא מרחב ציבורי משותף בהם השתתפו קרוב ל- 450 תלמידים יהודים וערבים מבתי ספר שונים בארץ.
 • קיימנו 3 סמינרים דו יומיים בנושא בניית חברה משותפת בישראל בהם השתתפו קרוב ל- 300 תלמידים יהודים וערבים מבתי הספר דרכא אשקלון, אלביאן בסכנין, מבואות הנגב ותיכון גדיידה מכר, אורט בנימינה ומגד אלכרום. 
 •  במסגרת השתלמות מורים מעמק חפר וזמר בנושא גאוגרפיה אזורית התקיימו 3 מפגשים פרונטאליים ושני סיורים מודרכים בשטח, אחד באזור זמר והשני באזור עמק חפר. 
 • שמרית ביטון סמו המנהלת השותפה של מחלקת החינוך ייצגה את גבעת חביבה במשלחת למנהיגות צעירה באוסטריה לציון 60 שנות יחסים דיפלומטיים עם ישראל. 
 • סאמר עתאמנה המנהל השותף של מחלקת החינוך ייצג את גבעת חביבה בשני מפגשים לחינוך לחיים משותפים, בנושא לימוד משותף בנערך בבית ברל ובמרכז הבינתחומי בהרצליה שעסק בבניית סטנדרטים חדשים לחינוך לשותפות. 
יום עיון "יהיה בסדר"      
ביום רביעי 9.11.2016 התקיים בגבעת חביבה יום עיון ראשון של תכנית "יהיה בסדר" לשיפור השיח בעברית
יום העיון התגבש כפרויקט של גבעת חביבה בשיתוף עם משרד החינוך, המזכירות הפדגוגית, אגף השפות, הפיקוח על הוראת העברית בבית הספר הערבי. השתתפו בו 50 מורים ומנהלים מכל המחוזות.
מטרות יום העיון היו לחשוף את המנהלים, רכזי מקצוע עברית ומורי תכנית "יהיה בסדר" לידע קיים, להעמיק בו ולהתחדש ולקבל כלים מקצועיים המסייעים בהשתלבותם של המורים בבתי הספר. 
התחלנו  את יום העיון בסקירה בנושא התכנית עם צוות התכנית מחמד דראושה מנהל תחום תכנון, שוויון וחיים משותפים בגבעת חביביה ונסרין סייף מנהלת תכנית "יהיה בסדר" . לאחר מכן הרצה בפני המשתתפים מר רבאח קוזלי מנהל "פסגה באקה אלגרבייה" שחשף בהרצאתו תפריט מגוון ועשיר בתחום הפיתוח המקצועי המיועד למורי התכנית.
הרצאה על הכלים המקצועיים, הועברה ע"י ד"ר רן קוטנר, מרצה לגישור ויישוב סכסוכים באוניברסיטאות בארץ ובעולם ויועץ אקדמי של גבעת חביבה. הרצאתו התייחסה לתפיסות והשקפות שמתפתחות במהלך סכסוך, תנאים הכרחיים להתאפשרותו של שיח משתף, התפתחות תודעת ודינמיקת שותפות, אופנים שונים של התפתחות קונפליקט ועוד.

הרצאה על התפתחות הזהות הפוליטית-לאומית של החברה המשותפת שהועברה ע"י מחמד דראושה מנהל תחום תכנון, שוויון וחיים משותפים בגבעת חביבה, פעיל ותיק בתחומי החברה המשותפת.
הרצאה על הרצף של תכניות הוראת העברית של משרד החינוך בכלל ותכנית "יהיה בסדר" בחטיבות הביניים בפרט, ניתנה  ע"י ד"ר האני מוסא, מפמ"ר על הוראת העברית בבתי ספר ערביים.
יום העיון הגדוש נחתם בהרצאתה של אלה ולסטרה, כותבת תכנית חינוכיות וספרי לימוד לשפה הערבית, על קשיים, אתגרים ושאלות שעולות מהשטח.
קיבלנו משובים חיוביים רבים מהמשתתפים.
מחמד דראוושה מנהל תחום תכנון, שוויון וחיים משותפים "גבעת חביבה"
ד"ר האני מוסא מפמ"ר על הוראת העברית בבתי ספר ערביים
טקס זיכרון לחביבה רייק וחבריה הצנחנים במלאת 72 שנה להוצאתה להורג
ביום ראשון 20.11 התקיים בגבעת חביבה טקס לציון מלאת 72 שנה להוצאתם להורג של חביבה רייק ורפי רייס, מצנחני היישוב, יחד עם 250 יהודים מאזור בנסקה ביסטריצה בסלובקיה הכבושה.
בטקס צויינה נפילתם של שבעת צנחני הישוב: אנצו סירני, חנה סנש, פרץ גולדשטיין, אבא ברדיצ'ב, צבי בן יעקב, רפי רייס וחביבה רייק.  שבעה מתוך קבוצה  של 37 השליחים אשר לא יכלו לעמוד מנגד כאשר משפחותיהם ובני עמם  נרצחים על אדמת אירופה.
חביבה, חברת קיבוץ מענית, אמרה: "עלינו לצנוח לתוך אירופה זו, כאם הפורצת לתוך בית בוער להציל את ילדיה" .
הטקס עמד בסימן מסירת המצפן של חביבה רייק לארכיון בגבעת חביבה. המצפן נמצא על ידי משפחת גרוס, דני בן קיבוץ מענית, שאביו משה היה מחבריה הקרובים של חביבה רייק ופיקי, בת קיבוץ עין שמר, בתו של חילק (יחיאל) הררי, מבוניה וממנהליה הראשונים של גבעת חביבה.
עוד צויינה בטקס פתיחתה השנה של מכינה קדם צבאית בגבעת חביבה הנושאת את שמה של חביבה רייק. ערכיה ומעשיה של חביבה הם מצפן  עבור צעירים אלה המתחנכים לבחור ולפעול באחריות אישית ובתרומה לקהילה.
בטקס השתתפו ונשאו דברים בין השאר אחייניה של חביבה, מיכאל וחביבה רייק, נילי שדמי חברת מענית קיבוצה של חביבה, יניב שגיא מנכ"ל הגבעה ומאיה ון אק-ארגוב מנכ"לית "מורשת". כל הדוברים ציינו את דמותה של חביבה ודמות חבריה הממשיכים לשמש לנו מופת, מצפון ומצפן, לאמונה שיש להיאבק ברוע, להאמין בשוויון בין בני האדם, נשים כגברים,  ולנסות ולהביא את השלום לארצנו ולאזור.
פעילות מרכז האמנות המשותף –נובמבר 2016
 • נפתחו 7 קורסי יום של ממלכת הקרמיקה עם 120 לומדים וצוות של 11 מורים ואסיסטנטים.
 • נפתחו קורסי ערב: ציור פיגורטיבי עם דורון וולף, פיסול מיחזור אמנותי עם אפרת מירב, קורס פיסול ואבניים בשניים עם הדס פרוביזור וליאוניד גוסין.
 • נפתח מרחב סטודיו משותף לאמנים ויוצרים.
 • תכנית 'בעיניים אחרות'- תכנית צילום ומנהיגות לנוער ערבי - יהודי,
  יצאה לדרך זו השנה ה – 17 וקיבלה לשורותיה מנחה חדשה: רמה יזמה המנחה יחד עם ראוף אבו פני.'ריקוד של  שפיות' -תערוכה רב תחומית קבוצתית נפתחה ומציגה לקהל הרחב ולקבוצות עד ה- 31.12
 • תערוכת הסיום של 'בעיניים אחרות 2016' החלה לנדוד והוצגה בבית הספר האזורי מגידו במשך שבועיים. התערוכה נפתחה באירוע מיוחד שהועבר על ידי 8 מבוגרי הקבוצה יחד עם מנחי התכנית, ומשם נדדה אל "האוניברסיטה הפתוחה" ברעננה.
 • כחלק מפרויקט תערוכה ארצי המשלב אמנים בינלאומיים ואמנים מהארץ בשם 'פוסט קולניאליזם?' המרכז אירח את אמנית הזכוכית מאנגליה קטיה איזבל פילמוס למשך חודש, במהלכו קטיה עבדה על יצירותיה במרכז והעבירה 2 סדנאות לתלמידי המרכז ולקהל הרחב.
 • תכנית "יחד באמנות בשילוב איכות הסביבה" לכתות ב' החלה.
יצאו לדרך 2 תכניות במקביל:
ביה"ס מרחבים מפרדס חנה עם ביה"ס אלחכים מכפר קרע.
ביה"ס משגב מגבעת חיים עם ביה"ס מזמר מן השותפות החדשה.
לפעילויות נוספות של המרכז והרשמה לקורסים <כאן>

בימים אלו מתקיים בתל אביב מטעם המכון ללימודי ערבית בגבעת חביבה, קורס ערבית לקבוצת רפואנים, בוגרי שנה שישית לרפואה שהחליטו להקדיש את זמנם הפרטי ללימוד ערבית לקראת ההתמחות שלהם בבתי החולים.

מאי, אחת המורות הוותיקות בגבעת חביבה, מתחילה את השיעור בשיחה על התרבות הערבית בישראל בהקשר הרפואי. "נניח, כשרופא שואל מה שלומך? והתשובה היא אל-חמדללה או כל שי תמאם (הכל בסדר), האם זה באמת אומר שהכל בסדר?" מסתבר שלא. יש אלמנטים בתרבות והבדלים בין השפות שחשוב להכיר, במיוחד לרופאים הפוגשים את החולים ברגעים היותר רגישים שלהם. "כשיש מישהו שיודע ערבית, אפילו מעט והצד השני יודע שהוא עשה מאמץ והוא מבין אותו, במיוחד אם זה רופא, זה משפר משמעותית את התחושה של המטופל"

טל, סטודנטית לרפואה בבן-גוריון מספרת: "הגעתי לקורס דרך קבוצת פייסבוק. חשוב לי לדעת ערבית לקראת הסטאג' ובכלל, זה חשוב ושימושי במדינה. בדרך-כלל רופאים שלא מדברים ערבית נתקלים בקושי להבין ולהעביר לחולים מסרים מדויקים וצריך מתרגם במקרה שהבן-אדם לא יודע עברית. בבאר-שבע זה מאוד מורגש".

עירית, סטודנטית מאוניברסיטת תל-אביב: "אני חושבת שבמקרים מסוימים כשלחולים אין את השפה העברית ואין צוות שמתרגם, הטיפול הופך ללקוי. יצא לי כבר לעשות תורנות כשלא היה מי שיכול לתרגם וזה פגע לדעתי בטיפול הרפואי. דיברנו בחצאי משפטים תנועות ידיים אבל זה ממש לא מקצועי".

ללימוד ערבית בגבעת חביבה או לארגון קבוצת לימוד בכל מקום שתחפצו, צרו קשר http://www.givathaviva.org/heb/arabicstudies

רוב האורחים מחו"ל שביקרו אותנו בגבעת חביבה בחודש נובמבר, הגיעו מגרמניה ודרום אמריקה, אבל גם צפון אמריקה ובריטניה יוצגו היטב.
צוות המחלקה הבינלאומית התמודד כראוי עם האתגרים המרתקים שהוצבו בפניו: מחנכים גרמנים המתמחים בנושא החינוך האזרחי, קבוצות תלמידים טרום-אקדמיה שהגיעו מתנועות נוער שונות מהעולם לתוכנית מנהיגות נוער בת 9 חודשים בישראל, קבוצת מתנדבים צעירים מכל רחבי העולם שהגיעו להתנדב בקיבוצים בישראל הלוקחים פסק זמן מעבודתם עבור יומיים פעילות בגבעת חביבה, ועוד.
אנו ממשיכים בעשייה החינוכית מעשירה למגיעים אלינו, סמינרים חדשניים וסיורים מודרכים באזור ומתכוננים לקראת מספר רב של קבוצות "תגלית" וארגונים נוספים הצפויים לקראת סוף דצמבר ותחילת ינואר.
קבוצת מחנכים מברלין עם חולצות גבעת חביבה אותן רכשו כמזכרת הביתה
אירועים קרובים
Copyright © 2016 Givat Haviva Israel, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp