Copy
האנקדוטות החודשיות של עדן - מחשבה וחינוך מעשירים ומעשירים את כולנו.
Eden's Anecdotes
לאתר של עדן

מהן האנקדוטות?

האנקדוטות שלנו דנות בעניינים כלכליים, חדשות ומניות. מטרתן לחנך ולעניין את הקורא הטרוד בענייני היום יום ומהוות מעין הפסקה מתודית במשך היום כדי לחשוב כיצד כל אחד מאיתנו יכול לשפר את מצבו הכלכלי.
לבלוג של אסף

מה פתאום קיבלתי את המייל הזה?

המייל הזה נשלח באופן אישי, אפילו אישי מאוד! אם קיבלת אותו, אתה כנראה שותף שלנו, או לאחר שהורדת את המכתב שלנו באתר, או נפגשנו איתך בעבר. בכלל, זה אומר שחשבנו עליך , הכל כחלק מיחס אישי שאנחנו מקפידים לתת. אם אין ברצונך לקבל ממני אנקדוטות () קטנות, פיננסיות וחינוכיות מידי שבועיים, לאו דווקא בנושא מניות, שמעוררות את המחשבה בהפסקת הקפה במהלך היום, שלח לי מייל חזרה או השתמש בלינק ההסרה. אני לא מהמציקים. אפשר להעביר באופן חופשי כמובן.... 

אזהרות והבהרות

אין באמור לעיל המלצה לקנות, למכור או להחזיק נייר ערך כלשהו או לבצע פעולה כלשהי. לפני ביצוע פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה. במידה ומוזכרים ניירות ערך, יש להניח שיש לי ולשותפויות אותן אני מנהל פוזיציה גדולה ואינטרס אישי גדול בכל הניירות המוזכרים במייל הזה. אנו עשויים למכור או לקנות כל אחד מהניירות המוזכרים ללא הודעה מראש. אינני יועץ השקעות, יועץ מס, רו"ח או עו"ד. לפני כל פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה בתחום שיתאים את ההשקעה למשקיע! מכתב זה לא מהווה ולא מיועד להוות הצעה לציבור לפי סעיף 15א(א)(4)(א) לחוק ניירות ערך. המפרסם אינו מתכוון למכור ניירות ערך למשקיעים שמספרם עולה על שלושים וחמישה. מכירת יחידות השתתפות בשותפות תיעשה למשקיעים אשר מספרם אינו עולה על שלושים וחמישה בסך הכל והליך בחירתם יקבע על פי שיקול דעתו הבלעדי של השותף הכללי. כל התשואות, אם מוצגות, הינן תשואות עבר ואינן מייצגות או מבטיחות תשואות עתידיות כלשהן.
שלום <<First Name>>, מה שלומך?

כמו תמיד, האנקדוטות שלנו אצלך בתיבה.

מזמן לא כתבנו, ולמכותבים החדשים - ברוכים המצטרפים. 
 

הגישה של עדן

מידי פעם אני נשאל לגבי הגישה שלנו להשקעות או לגבי נושא מסויים הקשור להשקעות. במכתבים שלנו למשקיעים כתבנו לא פעם מהי הגישה שלנו להשקעות באופן רחב, שיכול להתאים למרבית הנושאים. חשבתי שיהיה נחמד לאגד  מספר פסקאות מהמכתבים השנתיים שלנו לקריאה אחת שבה אפשר יהיה להבין באופן מיטבי את צורת ההשקעה שלנו.

 

עדן היא שותפות, במלוא מובן המילה

"...הצטרפו אלינו השנה מספר משמעותי של שותפים חדשים ולמענם נזכיר את העקרונות עליהם מבוססת השותפות. כמשתמע מהמילה שותפות, כולנו שותפים בתוצאות, ברווחים ובהפסדים. אנחנו יחד בכל, כולם כאחד. בתור השותף הכללי המנהל, אנו נשמור על שקיפות בנוגע לנעשה בשותפות ונשתף ברעיונות ההשקעה, בהצלחות ובטעויות. טעויות הן בלתי נמנעות אך המטרה היא כמובן שתרומת ההצלחות תגמד את הטעויות שעשינו ועוד נעשה בהמשך הדרך."

 

(מכתב אמצע שנת 2014)

 

מדידת התוצאות שלנו

"בחרנו להשוות את התשואה למדד Total Return S&P 500 . המדד מכיל בתוכו את החברות הגדולות בעולם ומשקף בקירוב טוב את כלכלת ארצות הברית והכלכלה העולמית. רובינו מכירים את מדד S&P 500 . מדד S&P 500 Total Return שונה ממדד S&P 500 בכך שהתשואה אותה הוא מניב כוללת גם דיבידנדים, לכן התשואה של מדד ה Total Return תמיד תהיה גבוהה יותר. כמו כן, לדעתנו, מדד S&P 500 Total Return מציג באופן הבהיר ביותר את התשואה שאותה היה יכול משקיע להשיג בעזרת קניית תעודת סל על המדד, בהתעלמות ממיסוי דיבידנדים."

 

(מכתב אמצע שנת 2013)

 

ללכת נגד הזרם

"כמשקיעי ערך, אנו אוהבים את התקופות בהן השוק יורד בחדות, ה"מומחים" ונביאי הזעם מספקים תחזיות קודרות והתקשורת מלבה את האש. תקופות אלה יוצרות הזדמנויות לרכוש נכסים מתחת לערכם הפנימי, לעיתים באופן משמעותי, עקב הפאניקה בשווקים ומכירות של משקיעים שמתעלמים מהעובדות, נסחפים לסערת רגשות ומוכרים משהו ששווה דולר בתמורה לחצי דולר. הערכות השווי שלנו לערך הפנימי משחקות תפקיד מכריע וההיסטוריה מוכיחה שהמחיר של עסקים, לאורך זמן, מתיישר עם ערכם הפנימי. המשימה שלנו ב"עדן" היא להבין מה הערך הפנימי של העסקים ולרכוש נתחים מעסקים מתחת לערכם הפנימי."

 

(מכתב סוף שנת 2012)

 

על תזמוני שוק

"בתחילת השנה לא כולם היו אופטימיים כמונו וחלק מהאנשים שאיתם דיברנו חשבו שאולי לא כדאי להשקיע עתה מתוך פחד שהשוק "יקר מידי" ושכנראה יבוא תיקון. בעדן אין אנו משקיעים "בשוק" כי אם במספר מצומצם של מניות, שאותן אנו בוחרים בקפידה והן לרוב זולות בהרבה מאשר השוק ככלל. שנת 2013 היא דוגמא לשנה בשוק המניות שאותה לא כדאי היה לפספס. אולי תופתעו לגלות, שבכל שנה או אפילו עשור, מספר ימים מועט תורם את רוב התשואה. לדוגמה,100 אלף דולר שהיו מושקעים במדד S&P500 בתחילת 1997 היו שווים 340 אלף דולר כיום - 240% רווח. משקיע שפספס את 30 הימים הטובים ב- 16 השנים האלה היה עובר להפסד של 30% ומסתפק ב- 70 אלף דולר בלבד. בסוף התקופה, המשקיע שלא ניסה לתזמן את השוק, עשיר כמעט פי 5 מהמשקיע שניסה לתזמן את השוק והפסיד את 30 הימים הטובים מתוך 5840 ימים ב- 16 שנים. הדרך היחידה להנות מהימים הטובים היא להיות בשוק ולא לנסות לקפוץ פנימה והחוצה. כשרואים את המספרים, לא נותר אלא לאחל בהצלחה למתזמני השוק.

 

האם היום זו נקודת כניסה טובה? לדעתנו, ברגע שטווח המבט הוא שנים ארוכות ובהתחשב בצורת ההשקעה שלנו ובגמישות שלנו, אין משמעות גדולה לנקודת הכניסה. אנו תמיד מושקעים בחברות זולות מהשוק, ולכן השוק כמכלול לא מטריד אותנו. במקרה שתהיינה ירידות בשווקים, אנו ננצל זאת בכדי להגדיל את הערך הפנימי הטמון בתיק השותפות היות ומכירות בפאניקה תמיד יוצרות הזדמנויות. אנו מסוגלים לעשות כן בזכות אופק המבט הארוך של המשקיעים שלנו והיכולת שלהם להתעלם מתנודתיות קצרת טווח."

 

(מכתב סוף שנת 2013)


ריכוז מול פיזור - הגישה האקדמית מול המציאות

"לאחרונה ביצענו ניתוח של ביצועי השותפות לאורך זמן. הגענו למסקנה שבאופן די מובהק ההשקעות הגדולות בשותפות ביצעו טוב יותר מהשותפות עצמה ככלל. במילים אחרות, אם היינו משקיעים רק ב 4-5 הרעיונות הטובים שלנו לכל אורך הדרך, הביצועים שלנו היו טובים יותר. אותנו, התוצאה לא הפתיעה כלל וכלל. וורן באפט תמיד אמר "מעטים התעשרו מהרעיון השביעי הכי טוב שלהם" ולכן אין הגיון בפיזור השקעות, אלא מיקוד המאמצים במספר מצומצם של רעיונות, שאותם המשקיע יכיר היטב. באפט אף הקצין ואמר "פיזור הוא הגנה מפני בורות, אין בו הגיון אם אתה יודע מה אתה עושה" ולכן לא מפתיע ש 67% מהתיק הענק של ברקשיר הת'אווי בהובלתו של וורן באפט מרוכזים רק בארבע חברות. משקיעים אחרים שאנו מעריכים כמו סת' קלארמן וברוס ברקוביץ' ואחרים מאופיינים בריכוז אף יותר גבוה של התיק.

 

אנו מאמינים שריכוז ישפר את התוצאות של השותפות לאורך זמן. אנו מכירים היטב את ההשקעות הגדולות שלנו ומודעים לסיכונים בהן ולבעיות שעשויות לצוץ בעסקים אלה ואנו מרגישים בנוח גם אם הן תקרנה, עקב עקרון מרווח הביטחון. לכן, התיק של השותפות מרוכז. נכון להיום, 59% מהתיק מרוכזים בארבע ההשקעות הגדולות שלנו."

 

(מכתב אמצע שנת 2014)

 

על שיאים בשווקים

"האם ראיתם לאחרונה כותרת ראשית בעיתון: "האחד בחודש הגיע"? סביר להניח שלא, היות והאחד בחודש הוא אירוע די נפוץ שלא משתלם לכתוב עליו כתבה. עם זאת, העיתונים אוהבים לכתוב ששוק המניות "בשיא כל הזמנים". את מדד הדאו-ג'ונס האמריקאי, כפי שאנו מכירים היום, החלו למדוד בשנת 1896, לפני 119 שנים. מאז, למרות עשרות משברים גלובליים, שתי מלחמות עולם, מלחמה קרה, מגיפות, אסונות טבע ועוד - נשבר "שיא כל הזמנים" לפחות פעם אחת ב- 49 שנים מתוך 119 השנים הללו. במונחים של ימים, מתוך 32,316 ימי מסחר שהיו מאז, נשבר השיא ב- 1,287 ימים - שווה ערך לאירוע שקורה 14.5 פעמים בשנה בממוצע, יותר מאשר האחד בחודש. למרות שישנן שנים שבהן "שיא כל הזמנים" אינו נשבר, שבירת השיא אינה אירוע כה נדיר כפי שהוא נשמע מקריאה בעיתון. בפעם הבאה כשמישהו יגיד לכם שהשוק נמצא "בשיא כל הזמנים", תדעו שזהו כנראה רק שיא אחד מני רבים שישברו בעתיד.

 

בעדן אלפא אנו בוחרים חברות איכותיות הזולות ביחס לערכן הפנימי, לכן הגובה הכללי של השוק והשיאים אותם הוא שובר לא מטרידים אותנו. במידה והמחירים של המניות אותן קנינו ירד - ההזדמנות רק מתעצמת. לשמחתנו, השותפים שלנו בעלי אורך רוח, מבינים היטב שהזמן הטוב ביותר להוסיף להשקעתם בקרן הוא כאשר הקרן יורדת והם אינם מוטרדים מתנודתיות קצרת טווח."

 

(מכתב סוף שנת 2014)


על "השקעות חסרות סיכון"

"מסוף אפריל עד סוף מחצית השנה, אגרות החוב של ישראל ירדו בחדות. איגרת החוב השקלית הארוכה של ישראל, "ממשלתי 0142 ", ירדה ב- 17% . אג"ח זו משמשת כמדד לעלות המשכנתאות הארוכות בישראל, כאשר משכנתא ארוכה (30 שנה) תמיד תישא ריבית גבוהה מאג"ח זו.

 

המצב הזה איננו ייחודי לישראל, בעולם כולו המצב דומה. כמעט בכל המדינות המפותחות אגרות החוב הממשלתיות צללו בחדות והתשואות עליהן עלו. שוק האג"ח נמצא כבר שנים בבועה. עתה נראה שהאוויר החל לצאת ממנה, וכמו תמיד הירידה מהירה בהרבה מהעליה. נראה ששוק האג"ח החל לשקף את עליית הריבית המתקרבת בארה"ב וציפיות אינפלציה גבוהות יותר.

 

מה אפשר ללמוד מכך?

רבים חושבים שאגרות חוב הן השקעות סולידיות, ומניות הן השקעות מסוכנות. אך זו אמרה כללית, לא ניתן לאמוד את הסיכון שבהשקעה לפי סוג המכשיר בלבד. למשל, מה עדיף - קניה של אג"ח חברת הנפט הממשלתית הברזילאית, הנגועה בשחיתות, סיכוני מטבע וסיכונים פוליטיים בתשואה של 4% בשנה, לעומת רכישת מניות בחברת ליברטי גלובל, חברת הכבלים הגדולה באירופה בתשואה של 10% בשנה (מכפיל 10)? במהלך המשבר הכלכלי ב- 2008 וגם לאחרונה נחתו על כלכלת ברזיל וחברת הנפט שלה מכות קשות מנשוא. לעומתן, בשנת 2008 ליברטי גלובל הציגה עליה דו ספרתית בשיעור הרווחים והמשבר הפיננסי עבר לידה. כמובן שהעסקה השניה עדיפה והרבה פחות מסוכנת, על אף שבעסקה השניה מעורבות מניות ובראשונה מעורבות אגרות חוב. הנתון החסר בכדי למדוד את הסיכון בהשקעה הוא כמובן המחיר, ולא סוג המכשיר. "אג"ח מדינה" אולי נשמע כמכשיר בטוח, אך השאלה שחייבת להישאל היא "באיזה מחיר"? האם קניית אג"ח מדינה בתשואה של מינוס 0.5% נשמעת כמו רעיון טוב להשקעה? קניית אג"ח מדינה בתשואה כה נמוכה מסוכנת בהרבה מהשקעה במניות, ולו רק כי המשקיע נותר רק עם דאונסייד, וללא אפסייד בכלל.

 

אפשר לומר שכיום אנו עדים לשינויים טקטוניים בתמחורי הסיכון: מניות, שבהן תמחור הסיכון הוא בגדר הסביר, לעומת שוק האג"ח, שבו תמחור הסיכון לוקה בחסר עמוק. למשל, במהלך השנה נסחרו אגח"י ממשלת ישראל בתשואה נמוכה יותר מאשר אגח"י הממשלה האמריקאית, כאשר ברור לכולם שהסיכון הטמון בישראל גדול עשרות מונים על הסיכון הטמון בארצות הברית של אמריקה."

 

(מכתב אמצע שנת 2015)

להשתמע,
אסף


 

© כל הזכויות שמורות 2015, אוליאל דרייפוס נתן השקעות הון בע"מ ועדן ניהול שותפויות בע"מ.
ניתן לראות גליונות קודמים בארכיון שלנו.
Email Marketing Powered by Mailchimp