Copy
האנקדוטות החודשיות של עדן - מחשבה וחינוך מעשירים ומעשירים את כולנו.
Eden's Anecdotes
לאתר של עדן

מהן האנקדוטות?

האנקדוטות שלנו דנות בעניינים כלכליים, חדשות ומניות. מטרתן לחנך ולעניין את הקורא הטרוד בענייני היום יום ומהוות מעין הפסקה מתודית במשך היום כדי לחשוב כיצד כל אחד מאיתנו יכול לשפר את מצבו הכלכלי.
לבלוג של אסף

מה פתאום קיבלתי את המייל הזה?

המייל הזה נשלח באופן אישי, אפילו אישי מאוד! אם קיבלת אותו, אתה כנראה שותף שלנו, או לאחר שהורדת את המכתב שלנו באתר, או נפגשנו איתך בעבר. בכלל, זה אומר שחשבנו עליך , הכל כחלק מיחס אישי שאנחנו מקפידים לתת. אם אין ברצונך לקבל ממני אנקדוטות () קטנות, פיננסיות וחינוכיות מידי חודש בערך, לאו דווקא בנושא מניות, שמעוררות את המחשבה בהפסקת הקפה במהלך היום, שלח לי מייל חזרה או השתמש בלינק ההסרה. אני לא מהמציקים. אפשר להעביר באופן חופשי כמובן.... 

אזהרות והבהרות

אין באמור לעיל המלצה לקנות, למכור או להחזיק נייר ערך כלשהו או לבצע פעולה כלשהי. לפני ביצוע פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה. במידה ומוזכרים ניירות ערך, יש להניח שיש לי ולשותפויות אותן אני מנהל פוזיציה גדולה ואינטרס אישי גדול בכל הניירות המוזכרים במייל הזה. אנו עשויים למכור או לקנות כל אחד מהניירות המוזכרים ללא הודעה מראש. אינני יועץ השקעות, יועץ מס, רו"ח או עו"ד. לפני כל פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה בתחום שיתאים את ההשקעה למשקיע! מכתב זה לא מהווה ולא מיועד להוות הצעה לציבור לפי סעיף 15א(א)(4)(א) לחוק ניירות ערך. המפרסם אינו מתכוון למכור ניירות ערך למשקיעים שמספרם עולה על שלושים וחמישה בכל 12 חודשים קלנדריים. מכירת יחידות השתתפות בשותפות תיעשה למשקיעים שהליך בחירתם יקבע על פי שיקול דעתו הבלעדי של השותף הכללי. כל התשואות, אם מוצגות, הינן תשואות עבר ואינן מייצגות או מבטיחות תשואות עתידיות כלשהן.
שלום <<First Name>>, מה שלומך?

כמו בעבר, האנקדוטות שלנו אצלך בתיבה.

האנקדוטות היום ידונו בהשקעות בזמן משבר. מזמן לא כתבתי לך, אני מקווה שתהנה לקרוא הכתוב מטה.
 

אז מהו משבר?

לא פעם אנו קוראים בעיתונות על "המשבר בשוק ההון", מה שבד"כ מרמז על ירידות בשווקים באותה העת. הכותרות האלה מופיעות לאחרונה לעיתים תכופות יותר (בהמשך). אך אם בזמן אותו "משבר" תשאלו את המסגר שבא להתקין לכם חלון או את נהג המונית אם הוא מרגיש "משבר", כנראה שהתשובה תהיה שלילית.

אם כן, מהו משבר? נבדיל בין שני דברים שונים - המשבר בשוק ההון המתבטא בירידות במחירי המניות, לבין משבר בכלכלה הריאלית, שהוא ירידה בפעילות הכלכלית.


הכלכלה הריאלית

הכלכלה הריאלית נעה במחזורים עסקיים. כך היה מאז ומתמיד. דוגמא למחזורים עסקיים היא למשל: בעלי עסקים נוטלים הלוואות כדי להגדיל את העסק, הכסף שהם מוציאים מתגלגל לבעלי מקצוע שמרוויחים יותר ובתורם קונים יותר והעסקים של כולם משגשגים. בקצה המחזור העסקי, יתכן שיש שינוי בסנטימנט הצרכני (אולי נניח, כי יש תכניות בטלויזיה שצריך לחסוך יותר) יחד עם מינוף יתר של בעלי העסקים ואז מתחיל מחזור שלילי, שבו הצרכנים קונים פחות, כולם עסוקים בלהחזיר הלוואות, לייצר מזומן ולא בהשקעות בעסקים. לאחר זמן מה שוב משתנה הסנטימנט הצרכני ושוב מתחיל שלב הגדילה.

הכלכלה הריאלית מורכבת מהמוני עסקים קטנים, בינוניים וגדולים. לכל עסק יש את המחזור העסקי שלו - לבית הקפה יש מחזור עסקי נפרד מחנות הטמבור ליד, לחנות הגלידה יש מחזור עסקי נפרד מהמחזור העסקי של חנות המחשבים. לכל מחזור עסקי יש את הגורמים המשפיעים עליו - למשל בחנות גלידה המחזור העסקי מושפע מעונות השנה ובחנות המחשבים המחזור העסקי מושפע מהחגים, כאשר כולם קונים מתנות, בית הקפה מושפע מהעליה ברמת החיים ובגיל האוכלוסיה. כשמדברים על האטה בכלכלה, מדברים על נקודה שבה רוב העסקים נמצאים במדרון המחזור העסקי, אך לא כולם (בהמשך). בנקודה זו רוב העסקים יחוו ירידה בפעילות, ברווחיות, המשק יראה עליה באבטלה כתוצאה מקיצוצים במגזר העסקי שמתאים עצמו לרמת הפעילות החדשה, וכו'.


שוק ההון

בשוק ההון "משבר" מאופיין בצניחה במחירי המניות. שוק ההון תמיד מסתכל קדימה ומנסה לחזות את העתיד, ולכן אם העתיד פתאום נראה סגרירי השוק מתאים את מחירי המניות בהתאם, ובתורו מנסה לחזות בעצם את ההאטה בכלכלה. 
במילים אחרות, משבר בשוק ההון מתרחש כאשר שוק ההון חוזה משבר בכלכלה הריאלית, ולכן משבר בשוק ההון תמיד יגיע לפני משבר בכלכלה הריאלית. 

חכמים ממני אמרו שהנבואה ניתנה לשוטים, היות ושוק ההון מרבה לחזות, לא פעם הוא ממלא את תפקיד השוטה. למען האמת, ברוב הפעמים ששון ההון חוזה משבר, כמו כל שאר החזאים, הוא טועה. כששוק ההון נוכח שטעה, העתיד נראה קיצי יותר ולכן מחירי המניות עולים בחדות. 
 

זרימת המשברים

היות ושוק ההון תמיד מסתכל קדימה, המשבר בשוק המניות מגיע לפני שהמשבר בכלכלה הריאלית נראה לעין. לכן אנשים נוטים להסיק את המסקנה הלא נכונה ששוק המניות הוא הוא הגורם למשבר. אך בל תטעה - ברוב רובן של הפעמים הגורם למשבר הוא הכלכלה הריאלית; זרימת המשבר היא כמעט תמיד מהכלכלה הריאלית לשוק המניות, למרות שהסדר של הופעתם הפוך. באותו אופן, אגב, שוק המניות מתאושש הרבה לפני שניכר שיפור בכלכלה, וגם אז לא שוק המניות הוא זה שמוציא את הכלכלה מהמשבר, אלא ההפך. למשל, במרץ 2009 שוק המניות החל לעלות למרות שרק ביוני של אותה השנה נודע שהכלכלה הריאלית של ארה"ב יצאה מהמשבר.
 

תכיפות המשברים בשוק ההון

בעידן התפוצצות האינפורמציה, big data ועוד - ישנם אינספור מחשבים, אלגוריתמים, סוחרים, משקיעים שכולם מנסים לחזות את המשבר הבא. זה דומה לאדם הנכנס לחדר חשוך בלונה-פארק, ויודע שמתישהו תקפוץ עליו דמות מפחידה. הוא כולו דרוך ובשרו חידודין חידודין, וברגע שהוא שומע רחש - כבר נפלטת צווחה מפיו, למרות שהדמות אולי אפילו עוד לא קפצה. 

אם נמנה את המשברים בשוק ההון נראה שמספרם גדול פי כמה מהמשברים האמיתיים בכלכלה העולמית. למשל, בשנת 2011 חזו השווקים משבר חוב באירופה (1), לאחר מכן ב 2012 שוב חזו משבר חוב באירופה ומשבר פוליטי בארה"ב (2), באוקטובר 2014 חזו השווקים משבר עקב התרסקות הנפט, התפרצות האבולה באפריקה ושוב (איך לא) כלכלת אירופה (3), באוגוסט-ספטמבר 2015 התרחש משבר בשוק עקב הפחדים שכלכלת סין אוטוטו תגרור את העולם למיתון (4), בינואר-פברואר 2016 התרחשה מפולת בעקבות ירידת מחיר הנפט ודיבורים על האטה בכלכלה העולמית (5). בכל המשברים האלה נשאלו שאלות כמו: "אולי ירידת מחיר הנפט מצביעה על האטה בכלכלה?" או "אולי משבר החוב באירופה יגרור את הכלכלות באירופה לסחרור?" וכולם הסתיימו בתשובה שלילית - כלומר לא היה באמת משבר בכלכלה הריאלית.אם תשים לב, תכיפות המשברים הולכת ועולה עם הזמן, ככל ששוק המניות עולה. הדבר דומה מאוד לאותו אדם בלונה-פארק, שנמצא בחדר החשוך כבר הרבה זמן ועוד לא קפץ עליו שום דבר- המתח הולך ומתגבר.

כשיש משבר בשוק ההון, ברוב הפעמים, המהומה היא רבה על לא דבר, סערה בכוס מים, הר שמוליד עכבר.  אך לא תמיד שוק המניות טועה. למשל, המשבר בשוק המניות ביולי 2007 שלא היה חמור במיוחד, דווקא חזה נכונה את המשבר בכלכלה הריאלית, שיחל בדיוק בסוף 2007. שימו לב לציטוט בכתבה:
"This is one of those cases where fear is worse than reality."
אני בטוח שאותו טוני דוויר מצטער עמוקות על הציטוט הזה. 
 
אמנם ברוב הפעמים השוק טועה, אך באותה הפעם, ביולי 2007, הוא לא טעה. למרות זאת, מייד לאחר המשבר ביולי 2007, השוק הספיק להתאושש לפני שהחל המשבר הגדול.


משברים - בלוף?

משקיעים שקנו מניות במשברים עשו כסף. בשנים האחרונות יש כאלה שאפילו מרגישים שעשו כסף קל. מאוד פשוט - לחכות שהשוק ירד 10% נניח ואז לקנות בכל הקופה. למכור חודשיים אחרי ברווח של 15%. פשוט לא?

נראה פשוט, עד שטועים בבחירת המניה או שבאמת יש משבר בסגנון 2008, ואז מה? השוק ירד 10%, אבל בדרך ל 50% ירידה מהשיא יש עוד 44.5% לרדת (כן, כשמשהו יורד 10%, הוא צריך לרדת עוד 44.5% כדי להשלים 50% מהשיא). ומי אמר שבחרנו את המניה הנכונה - שהרי יש לא מעט מניות שלא התאוששו לרמות אפילו של 25% מתחת לשיא של 2007.

אני אעלה פה רעיון, שאני לא יודע אם אתה מכיר אותו (בעתיד אכתוב גם עליו) - אבל לנצל את המשברים בשוק ההון מאוד דומה ללשחק פוקר נגד השוק. בכלל, עולם ההשקעות ועולם הפוקר חולקים קווי דמיון רבים. לא בכדי הרבה מהמשקיעים הגדולים הם גם שחקני פוקר טובים ומחקרים מראים שהתשואה בשוק ההון של שחקני פוקר טובים היא גבוהה בהרבה מהממוצע.

רוב הפעמים, השוק "מבלף" מולך. ישנן ירידות חריפות בשווקים והשוק מאיים "הנה הנה בא משבר!". משקיע נבון יודע מתי הסיכויים לטובתו וכמה להשקיע בכל מצב, גם אם המידע שברשותו אינו מלא. במהלך המשבר יש סיכוי שהשוק צודק, ולכן צריכים להיות זהירים ולקחת בחשבון את רמת הסיכון הרצויה, מה יקרה אם השוק לא מבלף, כמה כסף יש על השולחן וכמה כסף נפסיד אם נטעה. מערכת השיקולים היא תמיד דינאמית ואנו בעדן מתאימים אותה בכל משבר ומשבר, כי כל משבר שונה לחלוטין מקודמו, אך דומה לו כמעט בכל הפרמטרים (האוקסימורונים היום...). 

אפשר להטות את הסיכויים לטובתנו בשלל דרכים: לקרוא המון, להבין מה מניע את המחזורים העסקיים של העסקים שלנו, וגם (אבל בהחלט לא רק!)- להקשיב לאחרים. למשל, לא פעם יש אינדיקטורים שיכולים לחזק את המסקנה שהשוק מבלף (אך בשום אופן לא לתת תשובה מוחלטת). חלק מהאינדיקטורים שאני נוהג להתבונן ולקרוא הם נתונים כלכליים יבשים וללא משוא פנים כמו בעיתונות - כמו למשל הבלוג calculated risk (שחזה בדיוק את משבר 2007, קריאה מומלצת על ההסטוריה של הבלוג ומי כותב אותו) או ראשי הבנקים בארה"ב. לאחר שהקשבנו לכולם, קראנו, עלינו להחליט לבד.

למשל, בינואר 2007, ג'יימי דיימון, מנכ"ל JP Morgan, הזהיר מפני מיתון. ברננקי דאז, עוד היה קלולס. לעומת זאת, בינואר 2016, כשמניית JP Morgan ירדה בחדות כתוצאה מפחד ממיתון, ג'יימי דיימון קנה 25 מיליון דולר ממניות הבנק ביום אחד, שבמקרה היה היום הנמוך ביותר באותו "המשבר". ובאמת, ב-2007 החל מיתון בעוד שב 2016 לא. גם עדן קנתה מניות בינואר, כי הסבירות שהשוק "מבלף" היתה מאוד גבוהה, וגם אז קנינו מניות חסינות מיתון.

שימו לב - אני לא מדבר על לשמוע למוצא פיו של "מארק פייבר" או "נוריאל רוביני" נביאי הזעם. אני מדבר על להקשיב לאנשים שהם ה bellwether של הכלכלה האמריקאית - אלה שעובדים ועושים בכל יום, בעלי נסיון של שנים, למשל באפט, ג'יימי דיימון, ידידנו ביל מקברייד וכו'.
 

משברים - קיצוניות

כפי שדימינו קודם, שוק ההון דומה לאדם בלונה-פארק בחדר חשוך - הוא טיפוס "לחוץ". טיפוסים כאלה מגיבים לרוב באופן קיצוני. למשל, אם תזרקו אבן קטנה ליד אותו אדם הוא עשוי להגיב בצרחה מקפיאת דם, למרות שהאבן לא פגעה בו כלל! 

באופן דומה שוק המניות מגיב באופן קיצוני לשינויי מצב או פרספציה, במיוחד כלפי מטה. יתכן ובאמת מצב הכלכלה הורע, אך לא פעם שוק המניות מגיב לחדשה שכזו בעוצמה חזקה בהרבה. עוצמת התגובה הקיצונית ניכרת "בתיקונים" שעושה השוק לאחר שעובר זמן. עוצמת התגובה מגדילה את הסיכוי להרוויח כסף ולכן הזמן הטוב ביותר להשקיע הוא בזמן משבר. 
 

משברים - קורלציה (מתאם)*

אנו נמצאים בעידן התפוצצות ההשקעות הפאסיביות (גם על זה אולי אכתוב באנקדוטות, על "בועת הפאסיביות"). זאת אומרת שכיום נתח השוק של התעודות הפאסיביות ושל הקרנות המחקות הוא הגדול ביותר אי פעם. כולם קונים תעודות סל "ויאללה ביי". פועל יוצא מכך (ומגורמים רבים אחרים) הוא שהקורלציה (או בעברית צחה - המתאם) כיום בין מניות בסקטורים שונים ובין שווקי מניות במדינות שונות היא הגדולה ביותר אי פעם. לקורלציה יש גורם מרכזי בהחמרת והקצנת תגובת השוק במשברים. לכן התחזית שלי היא שהמשברים בעתיד רק ילכו ויתעצמו בעוצמתם, והיתרון של משקיעים אקטיביים כמו עדן רק ילך ויתעצם. אנקדוטה על זה בעתיד.
*קורלציה או מתאם היא מדד למידת הנטיה של שני נכסים שונים לנוע יחד


פרמיית הסיכון, מדד הפחד

אחרי שדיברנו על קורלציה, אפשר לדבר על פרמיית הסיכון ומדד הפחד. 
פרמיית הסיכון הגלומה בשוק המניות משקפת את דרישות התשואה של המשקיעים בשוק. כאשר יש פחד בשוק, המשקיעים דורשים תשואה גבוהה יותר בעתיד ולכן מחירי המניות יורדים - הקונים דורשים מחיר נמוך יותר. פועל יוצא הוא שהפרמיה עולה. כשהכל ורוד ויפה, המשקיעים לא רואים הרבה סיכון ולכן מחירי המניות עולים והפרמיה יורדת.

אפשר לחשוב על מחירי המניות ועל פרמיית הסיכון כמו שני בלונים הסגורים באקוואריום קטן. נדמיין שמחירי המניות הם בלון מנופח שתקוע בתוך האקוואריום. פרמיית הסיכון בזמני רגיעה היא כמו בלון קטן נוסף באקוואריום, שאינו מנופח במלואו. שני הבלונים לוחצים זה את זה, ומחיר המניה הוא הבלון הגדול שתופס את רוב נפח האקוואריום. בזמני פאניקה, הבלון הקטן של פרמיית הסיכון מתנפח ולוחץ יותר ויותר על בלון מחירי המניות, כך שהבלון של מחירי המניות מתכווץ, למרות שכמות האוויר בתוך בלון מחירי המניות לא השתנתה! כך עסק שהיה אתמול מתומחר באופן מסויים, יכול להיות מתומחר היום באופן שונה, למרות שזהו אותו העסק בדיוק. לכן גם השינויים בשוק המניות מהירים בהרבה מהשינויים בכלכלה הריאלית, השינויים בשוק המניות משקפים סנטימנט ורגש, בכלכלה הריאלית הם משקפים מחזורים עסקיים, שהם לרוב איטיים בהרבה מהתמורות הרגשיות של האדם הממוצע.

פרמיית הסיכון היא לא פרמטר מדיד, אי אפשר לראות אותה או לחשב אותה, אבל אפשר "להרגיש" אותה. פשוט תפתחו עיתון כלכלי, או תסתכלו מה קורה בשוק המניות. 

פרמטר שכן אפשר למדוד והוא אמד די טוב לפרמיית הסיכון, הוא "מדד הפחד". מדד הפחד הוא גודל סטיית התקן באחוזים של האופציות על מדד S&P 500. זה אולי נשמע כמו משפט קצת קשה אבל נפרק אותו לגורמים:
מדד S&P 500 הוא מדד 500 החברות הגדולות ביותר בעולם הנסחרות באמריקה, כך שהוא מייצג חלק נכבד מהכלכלה הריאלית. על המדד הזה נסחרות אופציות, שהן בתורן כלי "ביטוח". כידוע, בכל ביטוח גלומה פרמיה, שמגלמת את הסיכון שלוקח על עצמו אותו אדם שמוכר את הביטוח הזה. הפרמיה על האופציות נמדדת ביחידות של סטיית תקן, שהן בתורן מודדות תנודתיות. 

האופציות על מדד S&P500 הן סחירות מאוד, ונהוג לחשוב שהפרמיה שדורשים סוחרי האופציות באופציות שהן מוכרים (גודל סטיית התקן) מייצגת את פרמיית הסיכון שנדרשת על ידי כלל השוק. 

מדד הפחד, בשמו המקצועי VIX, מאפשר לקבל "תחושה" עד כמה פחד יש בשוק. ככלל, כאשר מדד הפחד עולה, כנראה שפרמיית הסיכון עולה ולכן מחירי המניות יורדים, וההפך. 

מדד הפחד הגיע לשיא בשנת 2008 - סביב 90. הוא היה סביב השיא הנ"ל רק ימים ספורים. השיא הקודם לו היה בשנת 1987, במה שנקרא "יום שני השחור". למען האמת השיא היה רק ביום שלישי שלאחריו. דאז לא חישבו את VIX כמו שמחשבים כיום אך לפי אמדים מעריכים שהוא הגיע לאיזור 160. באופן כללי, כאשר מדד הפחד עולה אל מעל 40, השוק מתמחר משבר חמור, וכמעט תמיד זו עת נהדרת לקנות מניות (גם ב 2008, ע"ע באפט שיצא עם ה Op Ed המפורסם שלו בדיוק באוקטובר 2008, מספר ימים לאחר שה VIX לראשונה חצה את קו ה 40. באפט אמנם הקדים קצת, אבל עדיין עשה עסקאות נהדרות). 

הנה דוגמאות לשיאים ב VIX משנות ה 2000:
  שנה ערך ה- VIX בשיא המשבר
שיא המשבר הפיננסי 2008 89.53
הפיגועים ב 11 בספטמבר 2001 49.35
בועת הדוט קום 2002 48.46
משבר החוב באירופה (יוון) 2010 48.20
משבר החוב באירופה (איטליה) 2011 48.00
התרסקות הבזק באג"ח ארה"ב 2010 42.15
התמוטטות בר-סטרנס 2008 35.60
האסון הגרעיני בפוקושימה 2011 31.28
ברקסיט 2016 26.72

בפעם הבאה כשיהיה משבר בשוק המניות, אם אתם רוצים לקבל אמד לחומרת אותו המשבר, תעיפו מבט על ה VIX. אם הוא מעל 40, כנראה שכן (וכנראה שכבר אפשר להתחיל לקנות, אין המלצה!!!!).
 

עסקים אנטיציקליים ועסקים אדישים

לקנות קרוב לשיא המשבר זו לא הדרך היחידה לנצל משברים. כפי שדנו בתחילה, לכל עסק יש את המחזור העסקי שלו, אך רבים מהם מתואמים במידה זו או אחרת ובמשבר רוב העסקים נמצאים במדרון המחזור העסקי. אך יש קבוצה קטנה של עסקים שבהם המחזור העסקי הפוך לגמרי למחזור העסקי של רוב העסקים בכלכלה. הם נקראים עסקים אנטיציקליים.

אפשר לחשוב על מספר דוגמאות לעסקים כאלה, למשל - גובי חובות, חברות המוכרות חלקי חילוף לרכבים (כי במשבר מחליפים פחות מכוניות וגיל המכוניות עולה ואיתו הדרישה לחלקים), חלק מחנויות ההבי דיסקאונט, הלוואות סאב פריים ועוד.

עסקים אנטיציקליים פורחים במשבר - למשל - Autozone שמוכרת חלקי חילוף לרכבים עלתה בשנת 2008. לעיתים אגב מחירי המניות יורדים אעפ"י שהעסק פורח - כתוצאה מהקורלציה שכתבתי עליה קודם לכן, אך זו תופעה זמנית, מחיר המניה לאורך זמן ישקף את הביצועים העסקיים, גם אם לא מיידית. 

קבוצה נוספת של עסקים המתנהגים שונה במשבר הם עסקים אדישים - אלה עסקים שהמחזור העסקי שלהם כמעט בלתי תלוי בכלל המחזורים העסקיים בכלכלה. דוגמא לא רעה לכך היא הכבלים - גם בשיא המשבר בשנת 2008, אנשים לא התנתקו מהאינטרנט או הפסיקו לצפות בטלויזיה ועסקים אלה המשיכו בשלהם כאילו אין משבר, ריאלי או בשוק ההון. גם כאן מחיר המניה יכול לרדת זמנית כתוצאה מהקורלציה או ניפוח פרמיית הסיכון, אך הביצועים העסקיים שקובעים את מחיר המניה בטווח הבינוני לא נפגעו.

בעדן איתרנו מספר מצומצם של חברות אנטיציקליות וחברות אדישות ואנו נהנים להוסיף להן בעיתות משבר. היופי בחברות הללו הוא שגם אם אנו "טועים" והשוק אינו "מבלף", והמשבר הבא בשוק המניות יהיה משבר ריאלי, העסקים הללו ירוויחו הרבה מאוד או לא יושפעו כלל. ההרגשה של לקנות משהו שהוא "חזק כמו ברזל" נותנת לך כוח גם כאשר אתה מסתכל אל הבלתי נודע, והיא אסטרטגיה מנצחת בקצירת תשואה אטרקטיבית לאורך זמן.
 

האוייב שבמשבר

בכל משבר מסתתר ואורב לך אוייב גדול ומפחיד. האוייב הזה איננו ירידת ערך הנכסים שבתיק המניות שלנו כפי שנהוג לחשוב. האוייב הזה הוא לא אחר מאשר המשקיע עצמו. כל משבר מלא ברגשות וסערה והסיכון הוא לבצע את ההחלטה הלא נכונה כשנותנים לרגש ולא לשכל הישר להוביל. 

הדרך להתגבר על האוייב שבנו הוא ללמוד, ללמוד וללמוד, ולהתכונן, להתכונן ולהתכונן.

ללמוד על המשברים, על השוק, על החברות בתיק ועל החברות שנרצה יום אחד להכניס לתיק, אבל לא פחות חשוב הוא ללמוד על עצמך. להכיר את התהליכים הרגשיים האנושיים הפרטיים שקורים בכל אחד מאיתנו לפתחו של משבר. אגב, משברים שכאלה יש כמעט בכל משחק פוקר .

הכנה היא גם חלק בלתי נפרד מניצול המשברים. ההכנה באה לידי ביטוי על ידי כתיבת תהליכים מסודרים לביצוע בזמן משבר, הכנה של רשימת חברות שאנו רוצים להכניס לתיק אך הן לא במחיר הנכון - סיכוי טוב שבמשבר נוכל להכניסן לתיק. הכנה של הון פנוי להשקעה בזמן רגיעה כדי שנוכל לנצלו לזמן משבר, שליטה בסיכון של התיק בזמני רגיעה ואחרון חביב והכי חשוב - שמירת מרווח בטחון מספיק למקרה של טעות.
 

סוף

אני מקווה שנהנת לקרוא כמו שאני נהניתי לכתוב.
אשמח לשמוע אם יש לך הארות או הערות, ובכלל אשמח לשמור איתך על קשר, נתראה באנקדוטות הבאות!

אסף
© כל הזכויות שמורות 2016, אוליאל דרייפוס נתן השקעות הון בע"מ ועדן ניהול שותפויות בע"מ.
ניתן לראות גליונות קודמים בארכיון שלנו.
Email Marketing Powered by Mailchimp