Copy
האנקדוטות החודשיות של עדן - מחשבה וחינוך מעשירים ומעשירים את כולנו.
Eden's Anecdotes

מהן האנקדוטות?

האנקדוטות שלנו דנות בעניינים כלכליים, חדשות ומניות. מטרתן, באמצעות קריאה קצרה וקלילה שלא תעלה על 10 דקות, לחנך ולעניין את הקורא הטרוד בענייני היום יום ולהוות מעין הפסקה מתודית בסדר היום כדי לחשוב כיצד כל אחד מאיתנו יכול לשפר את מצבו הכלכלי.

מה פתאום קיבלתי את המייל הזה?

המייל הזה נשלח באופן אישי, אפילו אישי מאוד! אם קיבלת אותו, אתה כנראה שותף שלנו, או לאחר שהורדת את המכתב שלנו באתר, או נפגשנו איתך בעבר. בכלל, זה אומר שחשבנו עליך , הכל כחלק מיחס אישי שאנחנו מקפידים לתת. אם אין ברצונך לקבל ממני אנקדוטות () קטנות, פיננסיות וחינוכיות מידי שבועיים, לאו דווקא בנושא מניות, שמעוררות את המחשבה בהפסקת הקפה במהלך היום, שלח לי מייל חזרה או השתמש בלינק ההסרה. אני לא מהמציקים. אפשר להעביר באופן חופשי כמובן.... 

אזהרות והבהרות

אין באמור לעיל המלצה לקנות, למכור או להחזיק נייר ערך כלשהו או לבצע פעולה כלשהי. לפני ביצוע פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה. במידה ומוזכרים ניירות ערך, יש להניח שיש לי ולשותפויות אותן אני מנהל פוזיציה גדולה ואינטרס אישי גדול בכל הניירות המוזכרים במייל הזה. אנו עשויים למכור או לקנות כל אחד מהניירות המוזכרים ללא הודעה מראש. אינני יועץ השקעות, יועץ מס, רו"ח או עו"ד. לפני כל פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה בתחום שיתאים את ההשקעה למשקיע! מכתב זה לא מהווה ולא מיועד להוות הצעה לציבור לפי סעיף 15א(א)(4)(א) לחוק ניירות ערך. המפרסם אינו מתכוון למכור ניירות ערך למשקיעים שמספרם עולה על שלושים וחמישה. מכירת יחידות השתתפות בשותפות תיעשה למשקיעים אשר מספרם אינו עולה על שלושים וחמישה בסך הכל והליך בחירתם יקבע על פי שיקול דעתו הבלעדי של השותף הכללי. כל התשואות, אם מוצגות, הינן תשואות עבר ואינן מייצגות או מבטיחות תשואות עתידיות כלשהן.
שלום, מה נשמע?

ברוך הבא לאנקדוטות של יוני 2013. אזכיר שהאנקדוטות נועדו לשבור את שגרת היום, להשכלה פיננסית טובה יותר שאפשר להשיג בקריאה קלילה ומהירה בעת הפסקת הקפה וכדי לעורר את המחשבה. קריאה של האנקדוטות לוקחת לא יותר מ 10 דקות. אם לקח לך יותר מ 10 דקות לקרוא את האנקדוטות, השב לי בבקשה עם מייל נזיפה.

החודש האנקדוטות עברו מתיחת פנים ולבשו מראה חדש. אם יש לך מה לומר בנושא - שלח לי מייל, אשמח לשמוע. בנוסף, מהיום יהיה תיעוד לכל הגיליונות של האנקדוטות וכל מי שביקש גיליונות קודמים, יוכל עכשיו לראותם במקום מרוכז אחד, בלינק שנמצא בתחתית המייל.

ולבסוף - לא רק שהאנקדוטות לובשות מראה חדש, הן גם נכתבות ממקום לא רגיל - מסינגפור! צירפתי תמונה קטנה מטה כדי להראות לך את הנוף מקומה 23 במלון שלנו. איך זה נראה?שניה לפני שצוללים הלאה, אשמח אם תוכל לענות על שתי שאלות שהן חלק מניסוי שאנו עורכים. באנקדוטות הבאות אני אפרסם את התוצאות – זה יהיה מעניין. הנה קישור לעמוד עם השאלות (כל הסיפור לוקח בערך 20 שניות).

החודש רציתי לדבר על נושא חשוב מאוד, משהו המבדיל משקיע מוצלח ממשקיע בינוני, משהו ההופך אדם עצבני לרגוע, משהו שיכול להאריך ולשפר את איכות החיים של כולנו.

אותו משהו הוא - סבלנות ואורך רוח, או במילים אחרות - הסבלנות משתלמת.

רגע רגע, נא לא לגלגל עיניים! אולי המשפט הקודם נשמע בנאלי, פשוט וטפשי, אך האמת היא שאם תהיה לך סבלנות (הנה, כבר אני מעביר אותך מבחן קטן) להמשיך ולקרוא מטה, אולי תווכח לדעת עד כמה סבלנות חשובה.
 

סיפור קטן מהעבר הלא רחוק

אתחיל מסיפור קטן, שהחל לפני כמעט שלוש שנים - באמצע שנת 2010, עת פתיחת השותפות הראשונה שלנו. כבר אז, לפני שלוש שנים, ניתחנו את שוק הנדל"ן האמריקאי וידענו שתגיע ההתאוששות במוקדם או במאוחר (יותר מוקדם מאשר מאוחר), ההתאוששות שכולם מדברים עליה כיום כמובן מאליו. אז, אף אחד לא דיבר עליה וכולם התרחקו מנדל"ן בארה"ב כמו שמתרחקים מאש. היות וידענו ששוק הנדל"ן יתאושש, השקענו בחברת ביטוחי טייטל בארה"ב, STC. לא אלאה אתכם בפרטים ואומר שביטוחי טייטל הינם סוג ביטוחים הקשור קשר הדוק לשוק הנדל"ן. את המניות קנינו סביב שער של 8 דולר למניה. לאורך החודשים שעברו ראינו את המניה מתנדנדת, עולה ויורדת. המשכנו לקנות גם באיזור של 10 ו 11 דולר למניה. לאחר שנה, באמצע שנת 2011, המניה ירדה שוב לאיזור 8 דולר והאחזקה היתה בהפסד. דמיינו לעצמכם - שוק הנדל"ן באמריקה מתאושש באיטיות והמניה שאתם מחזיקים כבר שנה - נמצאת בהפסד. לא נעים. התאזרנו בסבלנות והמשכנו לחכות. המניה אכן התרוממה והתוצאות שהציגו החברה השתפרו אט אט. באמצע שנת 2012, שנתיים לאחר הקניה הראשונה, איבדנו את הסבלנות ומכרנו את המניות סביב 15 דולר למניה לטובת הזדמנות שנראתה טובה יותר. היינו מורווחים מעל 30% על ההשקעה.

חודשיים לאחר שמכרנו, הוציאה החברה דו"ח פנטסטי והחלה לטפס. כיום, המניה נמצאת סביב 30 דולר. אמנם יצאנו ברווח יפה מהשקעה זו, אך אילו היינו מחכים רק עוד חצי שנה, היינו נהנים מהכפלה של הכסף, בחברה שידענו שיכולה להכפיל לנו את הכסף.

דוגמא נוספת אפשר לראות אצל רמי לוי. בשנת 2011 רמי לוי כמעט לא זז. בשנת 2012 באוגוסט רמי לוי ירד לאורך מספר שבועות כמעט 50%. מי שמכר לאורך 2011 או בנפילה ב- 2012, היום אוכל את הכובע. לאורך 2011 וגם 2012 שום דבר לא השתנה בעסק, הדוחות הכספיים היו נהדרים, לא נס ליחו של רמי והעסק תיפקד באופן יעיל להפליא. אז למה למכור? כי המחיר עלה? ירד? את מי זה מעניין? בינתיים, מי שהחזיק רמי לוי לאורך 4.5 השנים האחרונות נהנה מתשואה פנומנלית של 65% שנתי בממוצע (*לפני* דיבידנדים), או פי 7 על הכסף.
 

סבלנות בשוק ההון

בכל פעם שבה איבדתי את הסבלנות שלי בשוק המניות, פספסתי הרבה מאוד כסף. אני יכול לחשוב על מספר דוגמאות כיום, אך לשמחתי, מספר הדוגמאות הולך ופוחת עם השנים ועם הניסיון. וורן באפט אוהב לומר:
 
"The stock market is very efficient in transferring wealth from the impatient to the patient."
 
בעולם ההשקעות, הסבלנות היא הנשק החשוב ביותר של משקיע ערך. בתיק שלנו ישנן הרבה מניות שאין לנו מושג מתי הן תעלנה, לעיתים, במקרה הטוב, יש לנו צפי גס מאוד. עד שזה קורה, לא אחת, המניות יורדות ולפעמים יורדות עשרות אחוזים. משקיעים שמאבדים את סבלנותם עשויים לא להנות מהרווחים (או אפילו, חס וחלילה, להפסיד כסף) כאשר מה שחישבו שצריך לקרות יתממש.
לרוב, כאשר אנשים קונים מניה, הם מצפים לסיפוק מיידי. כל יום יושבים מול מסך המחשב ועושים "ריפרש". מסתכלים על המניה עולה עשר אגורות, יורדת 5 אגורות, כל יום. כאשר מסתכלים על המניה כל יום, כאשר מחיר המניה תופס נמצא בפוקוס היומיומי, קשה לראות את התמונה הכוללת וקשה לדבר על הטווח הארוך שלא לדבר על לחכות בסבלנות.
 

אז איך עושים את זה?

איך נאזרים בסבלנות בתחום ההשקעות?
האמת היא שזה די קל. נתחיל משתי שאלות. נסה לענות בכנות על שתיהן:
 
1. אם מניה שקנית יורדת, זה אומר שטעית?
2. אם מניה שקנית עולה, זה אומר שצדקת?
 
אם ענית בחיוב על שתי השאלות, טעית. התשובה לשתי השאלות היא "לא בהכרח". מניה עולה או יורדת בטווח הקצר (חודשים, לפעמים אף שנים בודדות) כתלות בסנטימנט מצד הקונים והמוכרים באותה עת בשוק ותו לא. אם למשל בחודש האחרון המוכרים קמו בבוקר וקראו כותרות שליליות בעיתונים – המחיר ירד. אם בחודש האחרון העיתונים כתבו שהמניה היא "הסחורה החמה של החודש" היא תעלה. לכן, אם אתה חושב שצדקת או טעית לפי הסנטימנט של הקונים או המוכרים (או שניהם), אתה נותן "לחכמת ההמון" להכתיב אם אתה צודק או טועה.

בואו נשאל שאלה ששואלים בגן: "אם כולם יקפצו מהגג, תקפוץ גם אתה?" לכל ילד ברור שהתשובה היא לא, כלומר כל ילד יודע שחכמת ההמון היא לא תמיד הדבר הנכון לעקוב אחריו, למרות שהפיתוי הוא גדול. באותו היקש - אם כולם "חותכים" בתור – למה שאני לא "אחתוך"? ואם כולם מקללים, למה שאני לא אקלל? ואם כולם גונבים, למה שאני לא אגנוב? ואם כולם פושעים, מדוע שאני לא אפשע? אני בטוח שהרמת גבה בגובה הולך ועולה למקרא המשפטים האחרונים, ובצדק. לכל אחת מאיתנו יש את הגבול שלו, שממנו הוא מפסיק לעקוב אחרי ההמון. הרי חלק מאיתנו היה באמת "חותך בתור" אם "כולם" היו חותכים בתור, אך מיעוט זעום וזניח היה פושע גם אם "כולם" היו פושעים. מכאן, שהקו אותו אנו מותחים, הקו שממנו אנו מפסיקים להקשיב להמון, הוא שלנו - אנו מחליטים מתי ההמון מכתיב את הנורמה בשבילנו ומתי לא.
 

הבסיס להצלחה בהשקעות

 כדי להצליח בשוק המניות, קריטי למתוח את הקו של חכמת ההמון לפניך ולא מאחוריך - כלומר שההמון לא יכתיב לך מה נכון ומה לא. בנג'מין גרהאם, אחד מאבות השקעות הערך, אמר:
 
"You are right not because others agree with you, but because your facts and reasoning are sound."
 
אם החישובים שלך וההשערות שלך לגבי העסק אותו קנית הגיוניות ומציאותיות - רק אז אתה צודק, ולא כי המניה עלתה או ירדה חודש לאחר שקנית. זהו הבסיס להשקעות הערך - קניה של חלקים בעסקים (לא מניות!) מתחת למחירם הכלכלי והמתנה בסבלנות לשוק שיתיישר עם הערך האמיתי של העסק.
לכן, כאשר מניה שאני קונה יורדת, אני לא רץ למחשב למכור אותה - אני רץ לדוחות לראות אם פספתי משהו. לרוב זה לא קורה, ואז אני סוגר את הדוח עם המשפט בראש: "עזוב, אלו שטויות של השוק". כאשר מניה שאני קונה עולה מהר מידי אני מתנהג בדיוק אותו הדבר - אני רץ לדוח הכספי כדי לראות האם יש צידוק למחיר הזה, כי כפי שאנו יודעים - ככל שהמחיר של המניה עולה, הסיכון בה עולה - כי היא הופכת לנתח גדול יותר מהתיק והיא הופכת ליותר יקרה. כאשר משהו יקר מאוד, הסיכון של ירידת מחיר הוא משמעותי, כאשר משהו הוא זול מאוד, ירידת מחיר נוספת היא איננה סיכון כי בסופו של יום כל הנכסים הפיננסיים מתכנסים למחיר ההוגן שלהם, לאורך זמן.
זהו המפתח לסבלנות בשוק ההון - הבנה של החברה והעסק מאחוריה. אם קיימת בתוכך הבנה אמיתית של העסק שממנה נגזרת ההבנה שמחיר המניה הוא זול - יותר קל להתמודד עם התנודות של השוק (או יותר נכון - יותר קל להתעלם מהתנודות של השוק).
 

מה דורש את סבלנותי היום?

בתחילת 2011 רכשה השותפות שלנו את כתבי ההתחייבות של וולס פארגו. כתבי ההתחייבות האלה מאפשרים לשותפות לקנות את המניות של וולס פארגו במחיר קבוע מראש לתקופה של כמעט 5.5 שנים מהיום (לכן מחיר כתבי ההתחייבות "מודבק" למחיר של מניית וולס פארגו).
בתחילת שנת 2011 מחיר כתבי ההתחייבות היה 11 דולר.
בתחילת שנת 2013 מחיר כתבי ההתחייבות היה 10 דולר.
שנתיים תמימות מחיר הכתבים לא זז. אך אנו בשלנו - מחכים בסבלנות.
כיום, קרוב לאמצע 2013, מחיר כתבי ההתחייבות הינו כמעט 14 דולר (כמעט 40% מתחילת השנה) ולדעתנו עוד לפני שנת 2015 מחיר כתבי ההתחייבות יהיה מעל 20 דולר (ובהתאמה, מחיר המניה של וולס פארגו יגיע ל 50 דולר לפחות). יתכן שבאמצע יהיו עוד "נפילות", אך כאמור – זה לא מדאיג אותנו. לדעתנו, בעוד 5.5 שנים כאשר כתבי ההתחייבות יפקעו, מחירם יהיה באיזור של 50 דולר, פי 4 מהיום. העובדה שהשוק עדיין לא הסכים איתנו לא מפריעה לנו כהוא זה. בסופו של יום, היות והנחותינו (השמרניות מאוד) כנראה נכונות, השוק יתיישר להגיון וכבר היום רואים ניצנים של כך: ב- 2013, בתוך חמישה חודשים, כתבי ההתחייבות זינקו 40% ותרמו במידה ניכרת לתשואת השותפות, וזהו רק הסיפתח, כאמור.
 

סיכום

כולנו כבר יודעים שהשקעות ערך הן רכישה של חלקים בעסקים (מניות) הנסחרים מתחת לערכם הכלכלי והמתנה בסבלנות לשחרור הערך. אפשר לסכם את התהליך המחשבתי בהשקעות ערך בתרשים פשוט. שים לב שהסבלנות נגזרת מהכרת העסק אך גם תורמת להכרת העסק ומונעת כניעה לגחמות השוק.

 
 
עכשיו, שאל את עצמך את השאלה – אם היתה לך סבלנות אין קץ ולא היה אכפת לך מה הכסף שלך עושה בכל יום או בכל שבוע או אפילו בכל חודש – נכון החיים שלך היו הרבה יותר טובים? היה לך יותר זמן לדברים החשובים באמת בחיים – בריאות, משפחה וחברים והכי חשוב – יותר זמן לחיות!
© כל הזכויות שמורות 2013, אוליאל דרייפוס נתן השקעות הון בע"מ ועדן ניהול שותפויות בע"מ.
ניתן לראות גליונות קודמים בארכיון שלנו.
Email Marketing Powered by Mailchimp