Copy
האנקדוטות החודשיות של עדן - מחשבה וחינוך מעשירים ומעשירים את כולנו.
Eden's Anecdotes
לאתר של עדן

מהן האנקדוטות?

האנקדוטות שלנו דנות בעניינים כלכליים, חדשות ומניות. מטרתן לחנך ולעניין את הקורא הטרוד בענייני היום יום ומהוות מעין הפסקה מתודית במשך היום כדי לחשוב כיצד כל אחד מאיתנו יכול לשפר את מצבו הכלכלי.
לבלוג של אסף

מה פתאום קיבלתי את המייל הזה?

המייל הזה נשלח באופן אישי, אפילו אישי מאוד! אם קיבלת אותו, אתה כנראה שותף שלנו, או לאחר שהורדת את המכתב שלנו באתר, או נפגשנו איתך בעבר. בכלל, זה אומר שחשבנו עליך , הכל כחלק מיחס אישי שאנחנו מקפידים לתת. אם אין ברצונך לקבל ממני אנקדוטות () קטנות, פיננסיות וחינוכיות מידי שבועיים, לאו דווקא בנושא מניות, שמעוררות את המחשבה בהפסקת הקפה במהלך היום, שלח לי מייל חזרה או השתמש בלינק ההסרה. אני לא מהמציקים. אפשר להעביר באופן חופשי כמובן.... 

אזהרות והבהרות

אין באמור לעיל המלצה לקנות, למכור או להחזיק נייר ערך כלשהו או לבצע פעולה כלשהי. לפני ביצוע פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה. במידה ומוזכרים ניירות ערך, יש להניח שיש לי ולשותפויות אותן אני מנהל פוזיציה גדולה ואינטרס אישי גדול בכל הניירות המוזכרים במייל הזה. אנו עשויים למכור או לקנות כל אחד מהניירות המוזכרים ללא הודעה מראש. אינני יועץ השקעות, יועץ מס, רו"ח או עו"ד. לפני כל פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה בתחום שיתאים את ההשקעה למשקיע! מכתב זה לא מהווה ולא מיועד להוות הצעה לציבור לפי סעיף 15א(א)(4)(א) לחוק ניירות ערך. המפרסם אינו מתכוון למכור ניירות ערך למשקיעים שמספרם עולה על שלושים וחמישה. מכירת יחידות השתתפות בשותפות תיעשה למשקיעים אשר מספרם אינו עולה על שלושים וחמישה בסך הכל והליך בחירתם יקבע על פי שיקול דעתו הבלעדי של השותף הכללי. כל התשואות, אם מוצגות, הינן תשואות עבר ואינן מייצגות או מבטיחות תשואות עתידיות כלשהן.
שלום <<First Name>>, מה שלומך?

כמו בכל חודש בחודשו - האנקדוטות שלנו אצלך בתיבה.

חדשה קטנה: אם אינך קורא באתר שלי כבדרך קבע, אספר שבדיוק לפני 20 ימים נולד לי בן ראשון, בעז יעקב שמו בישראל. וכי למה בעז? בעז היה איש צדיק, עשיר, גדול הדור, מעז ופורץ דרך, האריך ימים והקים שושלת מפוארת. כל מה שאוכל לאחל לבני.
  • צדיק - קיים מצוות יבום, לקח תחת חסותו אלמנה עניה חסרת כל.
  • עשיר - היה בעל שדות ונכסים בארץ.
  • גדול הדור - בעז היה שופט דאז.
  • מעז פורץ דרך - נישא לנכריה, רות המואביה, למרות שלא היה נהוג באותה עת (לאחר שעברה גיור).
  • האריך ימים - אומרים שבעז נפטר בגיל גבורות, הישג משמעותי בימים דאז (וגם כיום).
  • שושלת מפוארת - ככתוב: "... וּבֹעַז הוֹלִיד אֶת-עוֹבֵד. וְעֹבֵד הוֹלִיד אֶת-יִשָׁי, וְיִשַׁי הוֹלִיד אֶת-דָּוִד. (הרי הוא דוד המלך).
אכבד אותך בתמונה השניה של בעז שמתפרסמת במדיה דיגיטלית:

אשתי ואני בתור הורים פרנואידים נמנעים (לפחות בינתיים...) מלהפיץ את התמונות של הבן שלנו במדיות חברתיות כמו פייסבוק לאחר שהסקנו שיש הגיון בכתבה הזו.
 

מעט אקטואליה

באנקדוטות הקודמות הזכרתי את משבר תקרת החוב והשבתת הפעולות הלא חיוניות (Discretionary Spending) של הממשל האמריקאי. כלקח ממשבר תקרת החוב שעברנו ב 2011, נזהרנו והזהרנו שיתכן ואנו בפני ימים סוערים - אך בסופו של יום המשבר נסתיים בקול ענות חלושה מהשווקים. כנראה השוק כבר למד שהסאגה בוושינגטון היא ממש כמו סרט אקשן זול: בדקה התשעים קם הגיבור שמציל את אמריקה. וכך היה. 

בעדן, היות והמשבר התרחש במהלך תום הרבעון השלישי של השנה, דחינו את גביית דמי ההצלחה בתום הרבעון לסוף השנה. חשבנו שאם אכן תהיינה ירידות נגבה פחות דמי הצלחה - ובכך נגן על השותפים שלנו. כמובן שבמבט לאחור לא היו ירידות והתיק אף עלה באיזור 5% נוספים מאז תום הרבעון, אך אנו שמחים שבחרנו בטובת השותפים שלנו. זו עוד אחת מנקודות הבידול שלנו - השותפים שלנו הם לא סתם פרצופים, הם השותפים שלנו ולכן אנו מתייחסים אליהם כאל שותפים. איזה בית השקעות או מנהל תיקים או קרן נאמנות היה דוחה את גביית הכסף שלו כי הוא חושש שיתכן ותהיינה ירידות בשווקים? אני לא מכיר אחד כזה ואני גאה להיות אחד כזה.

גם בישראל וגם באמריקה נבחרו שתי נגידות חדשות.
באמריקה נבחרה ג'נט יילן והעולם מצפה בכיליון עיניים למוצא פיה בשימוע הראשון בתהליך הקבלה אל מול ועדת הבנקאות של הסנאט. השימוע יערך היום בערב לפי שעון ישראל. השוק מצפה שיילן תמשיך את דרכו של ברננקי ברכישות האג"ח האגרסיביות. כתבתי בעבר - רכישות האג"ח האגרסיביות של הפד גרמו בשנים האחרונות לשיטוח עקום הריבית ולהורדות ריבית בכל העולם. במידה ויהיה שינוי במדיניות הפד, גם בישראל יורגש שינוי משמעותי (שינוי שכבר מורגש אם החזקת אג"ח ארוכות בחודשיים האחרונים).
בישראל נבחרה קרנית פלוג וישראל מצפה להנגתה וגם כאן כולם חוששים מהריבית - למשל הכתבה הזו דנה בהשלכות על מחירי האג"ח (ואיתם מחירי הנדל"ן, במעגל שני).
בסופו של עניין כפי שכתבתי בעבר-  כאשר הריבית כל כך נמוכה ועקום הריבית כל כך שטוח, אין הרבה מה לחפש באג"חים ובמיוחד באג"חים ארוכות. כיום אג"חים ארוכות, כולל אג"חים ממשלתיות ארוכות, הרבה יותר מסוכנות ממניות. הנה למשל צבי סטפק אומר את אותו הדבר בהרצאה בכלכלה על הבר. אגב זו הרצאה מעולה, שווה למצוא זמן ולהקשיב.
 

חדשות מעדן

עדן מתרחבת! אני שמח לומר שאנו ממשיכים לקבל הפקדות בעדן. עדן גדולה היא עדן שתוכל לבצע עסקאות רווחיות יותר: כבר היום אנו נמצאים בהשקעה שיחד עם משקיעים נוספים אנו לוחצים על ההנהלה לחלק דיבידנד שמן, דיבידנד ששווה אף מעל 60% מערך ההשקעה, מבלי לפגוע בעסק כלל. ככל שנגדל כך יגדל היתרון שלנו במצבים כאלה ונוכל להפיק אלפא גבוהה יותר, ממש כמו כוח קניה של מועדון סגור. אם אתם מכירים חברים שיכולים להתעניין, אנו נשמח לדבר איתם.
אני שמח לבשר לכם שלמרות כל הקשקושים בעיתונים על כך שהשוק גבוה - אנו מוצאים הזדמנויות. בשבועיים האחרונים, גם לאחר שבעז נולד, אין לי זמן לנשום. בשבוע האחרון כמעט בכל יום דיברנו שלושתנו בשיחת ועידה טראנסאטלנטית ארוכה כדי להחליף רשמים ולתעדף רעיונות. חשוב לזכור שעדן לא משקיעה בשוק, היא משקיעה במניות, כך שאותנו לא ממש מעניינת השאלה האם השוק יקר או זול - מעניינת אותנו השאלה האם המניות שלנו יקרות או זולות. לאחרונה ישנן כמה מניות שהתקדמו יפה בתיק ולכן התשואה עומדת על מעל 30% מתחילת השנה.

 

מיסוי חברות הארנק

כידוע, לא מזמן קמה הועדה למיסוי חברות הארנק.
אתחיל מכך שלכל אדם זכות חוקתית להתאגד בתור חברה. זו זכות שאינה באה בקלות ו"חברה בע"מ" היא זכות שנאבקו עליה שנים בארץ. בתור חברה, אדם יכול לנהל את עסקיו כך שהוא עצמו מוגן אישית (פרט למקרים מסויימים של רמאות ומקרים קצוניים אחרים). למשל, אדם מסויים בעל ניסיון בהייטק יכול לפתוח חברת ייעוץ בהייטק ולייעץ לחברות דרך החברה שברשותו. אם תקרה תקלה או בעיה, הלקוח יכול למשל לתבוע את החברה אך לא את האדם. החברה יכולה להתמוטט ולפשוט רגל, אך האדם יוכל להמשיך בחייו ולא לההרס - ואולי אפילו לפתוח חברה אחרת. כך נוצרת המשכיות עסקית והמשק ממשיך להתפתח. ללא חברה בע"מ, אותו אדם היה מייעץ ישירות, בתור יחיד, ואז אם יתבע יוכל לפשוט את הרגל ולהפוך לנזקק. במקרה שכזה, מערכת החוקים בעצם מעודדת אנשים שלא לקחת סיכונים ולא לפתוח עסקים ולכן יתכן שאותו אדם לא היה מייעץ כלל - כך המשק היה מתקדם פחות והממשלה גובה פחות מיסים. כך היו קמות פחות חברות, לא היו סטארטאפים בכלל, והיינו חיים עדיין במאה ה 19. חברות בע"מ נועדו להפריד עסקים למעין "בועות מוגנות" כדי שאנשים יוכלו לפתוח מספר עסקים עם הפרדה בינהן. למשל, אם אני הייתי פותח עסק נדלנ"י שנכשל ובמקביל היה לי עסק יהלומים - שלא תהיה השפעה על הכשלון הנדלנ"י על היהלומים. אחרת אנשים ימנעו מלפתוח עסקים ולקחת סיכונים, והמשק לא מתקדם ללא אנשים יזמים שלוקחים סיכונים, כמו עבדכם הנאמן, כמו נתי וכמו יניב, שמשלמים המון מיסים למדינה.

הקפיטליזם המודרני והקדמה שממנה אנו נהנים כיום, כל אלו לא היו אפשריים אילולא היתה קמה החברה בע"מ הראשונה. חברה בע"מ היא עקרון חשוב מאין כמוהו במשק קפיטליסטי והיא אחת מאבני הבניין של המשק הקפיטליסטי. ישנו ציון הסטורי למועד שבו קם הרעיון הזה ומאז המין האנושי פרח מאוד. ללא חברה בע"מ אין סטארטאפים, אין ביוטק, אין קידמה, אין טכנולוגיה, אין כלכלה. איזה יזם ירצה להקים חברה ולקחת כסף ממשקיעים אם הוא אחראי אישית? איזה אדם ירצה להקים סטארטאפ אם הוא יודע שאם הסטארטאפ יכשל המשקיעים יבואו ויקחו לו את הבית? ללא חברה בע"מ אין בורסה, אין פרייבט אקוויטי, אין בכלל את המושג "השקעה" כי המושג אקוויטי כבר לא קיים יותר - הכל הופך להיות חוב וחוב בלבד.

בסוף החודש שעבר, הממשלה פנתה לציבור לקבל הערות לגבי מיסוי חברות הארנק והשבוע הסתיים החלק של איסוף הערות מהציבור. מיסוי חברות הארנק מערער את מעמדה של החברה בע"מ בארץ כי הוא ממסה יישות משפטית אחת (חברה) לפי אחרת (אדם) ומפלה בין החברות. חברה היא יישות משפטית נפרדת לחלוטין. מיסוי שלה לפי הבעלות עליה הוא רעיון בעייתי שחותר תחת עצמאותה המשפטית של החברה ותחת היותה חברה בע"מ. הוא מסבך את חוקי המס וגורם להכבדת ההוצאות על כל המשק ולהתעשרות של עורכי הדין ורואי החשבון. 

הרבה מאוד אנשים משתמשים בעובדה שמס החברות הוא 25% כדי לשלם 25% מס במקום מס גבוה יותר (57%, הגבוה ביותר מבין כל מדינות ה OECD) שהיו משלמים אילו היו מקבלים את הכספים ישירות. נכון, זה לא נעים. אך זה נגרם כי יש הבדל בין מס החברות למס הפירותי האישי ובעקבות העלאות חוזרות ונשנות של התקרה לתשלום ביטוח לאומי. כל אלו הם החלטות בעייתיות הממשלה לכל דבר ועניין המציגות כשל מיסויי, שבין השאר מדרבן אנשים להקים חברות. עתה, כדי לתקן את הכשל הממשלתי, מציעים להשית כשל נוסף שאין כדוגמתו בכל העולם המפותח, כי אף מדינה לא העזה לערער את מעמדה של החברה בע"מ שעליה מושתת העושר הקפיטליסטי. אפילו לא המדינה האלימה ביותר בגביית המס שלה עם חוקי המס הדרקוניים ביותר - ארה"ב. העניין דומה במעט לאדם התלוי לחלוטין בעץ תפוחים שבחצרו, המקור היחידי לפרנסתו, המנגח את העץ בעזרת כלי כבד כדי להגיע לתפוח שבצמרתו. אם ינזק העץ וימות - יגווע האדם ברעב.שווה את הסיכון?

הממשלה החליטה שרף המיסוי לחברות יהיה נמוך יותר מהמיסוי האישי כדי לעודד את המשק לצמוח. עובדה זו יחד עם הזכות הבסיסית להקים חברה - יוצרת תכנון מס - זהו רע שאי אפשר להמנע ממנו. במשפט שלמה, מלכים א' פ ג', נאמר: וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ: קְחוּ לִי חָרֶב; וַיָּבִאוּ הַחֶרֶב לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ. וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ: גִּזְרוּ אֶת הַיֶּלֶד הַחַי לִשְׁנָיִם, וּתְנוּ אֶת הַחֲצִי לְאַחַת וְאֶת הַחֲצִי לְאֶחָת. זה בדיוק מה שהממשלה מנסה לעשות - לחתוך את הילד לשניים - אך בדרך הזו אף אחד לא ינצח, כולם יפסידו. בחיים בכל החלטה יש טריידאוף - אם הממשלה החליטה שמס החברות (ממוצע בעולם) יהיה נמוך מהמס האישי (בין הגבוהים בעולם) היא היתה צריכה לצפות ליצירת חברות ארנק. ככה זה עובד - ממש כמו חוק הכלים השלובים - מים זורמים למקום הנמוך ביותר או במקרה שלנו לשיעור המס הנמוך ביותר. אך עתה הממשלה מנסה לעקם את העולם ולהחזיק את החבל בשני קצותיו - אוי לנו אם היא תצליח.

הורדת נטל המיסוי על היחידים בעזרת שימוש בחברות גורם לדחיית מס עבור הממשלה, לא לאובדן מס. זאת כי הממשלה לא גובה את המס מייד אלא רק לאחר שאותו אדם בוחר למשוך את הכסף מהחברה או בוחר להשתמש בו לכל מטרה שהיא. אפשר לחשוב על זה כאילו המדינה מסתכלת על הכסף "התקוע" בחברות ופיה מתמלא מים, אין לה סבלנות לחכות לכך שהחברה תשתמש בכסף או שבעל החברה ימשוך את הכסף מהחברה. העובדה היא שהכספים שבחברות כבר מוסו פעם אחת (מס חברות) והם לא יושבים כאבן שאין לה הופכין, הם לרוב מושקעים בבורסה (ואז יש מס רווחי הון ופיתוח השווקים הפיננסיים בארץ) או מושקעים בפרוייקטים אחרים (מייצרים הכנסות לעסקים אחרים - ואז יש גביית מס עקיפה). כך שלדעתי במקרה הזה הממשלה מתנהגת כילד שאין לו סבלנות לקבל את הכסף והוא צריך אותו עכשיו.

התועלת מהכסף הזה שהממשלה תשיג לא תהיה גבוהה. מדובר במליארדים בודדים, הוועדה עצמה מעריכה עד 800 מיליון שקל, לעומת תקציב המדינה העומד על מעל 400 מיליארד שקל בכל שנה, כך שמדובר על פחות מרבע אחוז מתקציב המדינה, זהו סכום שכנראה לא יזיז את את המחוג.עם זאת, הנזק שיגרם לחברה בישראל יורגש רק בעוד שנים ולעוד שנים, כאשר כתוצאה מהמהלכים האלה שגורמים לעסקים להכשל בכל יום גביית המס תרד עוד ואז יחלו במבצע מקורי אחר כדי "להעמיק" את הגביה.

לעניות דעתי הממשלה מונחית על ידי קולות פופוליסטיים יוקדי קנאה של הציבור, קולות הקוראים לעליהום על בעלי ההון בשילוב עם מרחק מבט קצר מאוד: קל להתבונן רק על גביית המיסים כאילו הכסף הזה יעבור לקופת המדינה ולא תהיה לזה שום השפעה על המשק בעתיד - כאילו זה כסף "חינם" על הרצפה. אותי לימדו בבית כבר בגיל צעיר שלכל דבר יש מחיר ונראה לי שכיום הממשלה וועדותיה עסוקות רק בכמה הן תרווחנה מהגביה הזו ולא מה יהיה המחיר שהחברה הישראלית תשלם בגין הגביה הזו בעתיד. לא ראיתי אפילו נציג אחד של הממשלה או של ועדת טרכטנברג שמחשב או חושב בכלל מה יהיה הנזק העתידי למשק הישראלי בעקבות הצעד הזה, אך ראיתי המון נציגי ממשלה מחשבים כמה הם הולכים לגבות מהמהלך הזה ומחככים ידיהם בהנאה. זה דומה לאדם שנכנס להשקעה ומסתכל רק על האפסייד ומתעלם מהדאונסייד, או לאדם שרוצה לפתוח עסק וחושב רק על ההכנסות ולא על ההוצאות.

אני חושב שמיסוי יתר גורם לירידה בהיקפי גביית המס בעתיד. בשיעור ראשון בכלכלה לומדים שכאשר המס עולה ב 20% לעומת שנה שעברה, הגביה לא עולה ב 20% אלא בפחות, ובשנה לאחר מכן עוד פחות וכו'. בנוסף, סוגיית חברות הארנק היא בעייתית מאוד ועשויה לשפוך את המים עם התינוק. אתן לכם דוגמא: תחת ההגדרות של ועדת מיסוי חברות הארנק, אוליאל דרייפוס נתן ניהול השקעות הון בע"מ, השותף הכללי בעדן, החברה שלי של נתי ויניב, תהפוך להיות חברת ארנק, כלומר תספוג מיסוי כבד. זה לא נכון רק לנו, זה נכון לכל קרנות הגידור בארץ. אך הבעיה היא שהחברה שלנו היא בכלל לא חברת ארנק. היא נועדה כדי לנהל את השותפות ולהשקיע חזרה את דמי ההצלחה בשותפות. אני, נתי ויניב מנסים לבנות עסק כבר שלוש שנים ממש כנגד כל הסיכויים. אנו עושים זאת כי אנו נהנים מהעבודה בעדן וכי יש לנו מספיק חסכונות שיכולים לתמוך בנו גם בלי עדן, וגם כי בעדן השמיים הם הגבול, אך מה עושה מי שלא נהנה מהמצב הפיננסי האישי שלנו? בחברה יש כסף שדרוש לפעילות שוטפת של השנים הבאות - תשלום לעו"ד, רו"ח ונאמן היות ואנו לא לוקחים דמי ניהול - אנו מוכנים לשנים הקשות שבהן לא נרוויח כסף. כמו כן החברה בתור השותף הכללי משקיעה חזרה בעדן. אבל המדינה חושבת שאנו עשירים מידי ויש למסות את החברה שהקמנו "כי המיסוי לא עמוק מספיק". כבר היום אנו משלמים מיסים בגובה כמעט 40% מההכנסות לחברה (מע"מ + מס הכנסה) וזאת ללא עליית מס החברות וללא המיסוי שמדובר עליו כיום. המיסוי המדובר עשוי להגדיל את נטל המס עוד מעבר ל 40% ואולי אף מעל 70% וזאת מהשקל הראשון. אנו דוגמא מאלפת לנזק ההיקפי (Collateral Damage) של ניסיונית החקיקה הפופוליסטיים שרווחים בשנים האחרונות, כי די ברור שהמחוקק לא התכוון אלינו אלא פגע בנו "בטעות". בעדן, חשבנו לקחת עובד תחת השותף הכללי בעוד שנה שנתיים לכל מיני מטרות ייעול - לאחר מיסוי שכזה די ברור שלא יהיה לנו מספיק כדי להחזיק עובד. הנה - אם הסיפור הזה יעבור, המדינה הגדילה את מצבת המובטלים העתידית ב +1. מעניין עוד כמה טעויות כאלה קיימות. נדמה שבכל כמה חודשים הרגולטור מוציא הנחיה חדשה שמקשה עלינו את החיים. אם לחץ המס מעיק עלינו, אני בטוח שעסקים קטנים אחרים קורסים ופשוט נחנקים ונעלמים.

לדעתי, בצעד זה, אם אכן יתממש, הממשלה אולי תגביר את גביית המס המיידית ותספק את הקנאה היוקדת והמתלהמת של הציבור אך תוריד משמעותית את בסיס המס העתידי, תעלה את האבטלה ותהפוך את כולנו לנזקקים ועניים יותר, בדיוק ההפך ממה שהתכוון מנואל טרכטנברג להשיג בוועדה שלו. כולי תקווה שניסיון זה יכשל בכנסת או בפתחו של בית המשפט העליון, אחרת ישראל בדרך בטוחה לכיוון של מיתון פופוליסטי ורגולטורי.
© כל הזכויות שמורות 2013, אוליאל דרייפוס נתן השקעות הון בע"מ ועדן ניהול שותפויות בע"מ.
ניתן לראות גליונות קודמים בארכיון שלנו.
Email Marketing Powered by Mailchimp