Copy
האנקדוטות החודשיות של עדן - מחשבה וחינוך מעשירים ומעשירים את כולנו.
Eden's Anecdotes
לאתר של עדן

מהן האנקדוטות?

האנקדוטות שלנו דנות בעניינים כלכליים, חדשות ומניות. מטרתן לחנך ולעניין את הקורא הטרוד בענייני היום יום ומהוות מעין הפסקה מתודית במשך היום כדי לחשוב כיצד כל אחד מאיתנו יכול לשפר את מצבו הכלכלי.
לבלוג של אסף

מה פתאום קיבלתי את המייל הזה?

המייל הזה נשלח באופן אישי, אפילו אישי מאוד! אם קיבלת אותו, אתה כנראה שותף שלנו, או לאחר שהורדת את המכתב שלנו באתר, או נפגשנו איתך בעבר. בכלל, זה אומר שחשבנו עליך , הכל כחלק מיחס אישי שאנחנו מקפידים לתת. אם אין ברצונך לקבל ממני אנקדוטות () קטנות, פיננסיות וחינוכיות מידי שבועיים, לאו דווקא בנושא מניות, שמעוררות את המחשבה בהפסקת הקפה במהלך היום, שלח לי מייל חזרה או השתמש בלינק ההסרה. אני לא מהמציקים. אפשר להעביר באופן חופשי כמובן.... 

אזהרות והבהרות

אין באמור לעיל המלצה לקנות, למכור או להחזיק נייר ערך כלשהו או לבצע פעולה כלשהי. לפני ביצוע פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה. במידה ומוזכרים ניירות ערך, יש להניח שיש לי ולשותפויות אותן אני מנהל פוזיציה גדולה ואינטרס אישי גדול בכל הניירות המוזכרים במייל הזה. אנו עשויים למכור או לקנות כל אחד מהניירות המוזכרים ללא הודעה מראש. אינני יועץ השקעות, יועץ מס, רו"ח או עו"ד. לפני כל פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה בתחום שיתאים את ההשקעה למשקיע! מכתב זה לא מהווה ולא מיועד להוות הצעה לציבור לפי סעיף 15א(א)(4)(א) לחוק ניירות ערך. המפרסם אינו מתכוון למכור ניירות ערך למשקיעים שמספרם עולה על שלושים וחמישה. מכירת יחידות השתתפות בשותפות תיעשה למשקיעים אשר מספרם אינו עולה על שלושים וחמישה בסך הכל והליך בחירתם יקבע על פי שיקול דעתו הבלעדי של השותף הכללי. כל התשואות, אם מוצגות, הינן תשואות עבר ואינן מייצגות או מבטיחות תשואות עתידיות כלשהן.
שלום <<First Name>>, מה שלומך?

כמו תמיד, האנקדוטות שלנו אצלך בתיבה.

מזמן לא כתבנו, ולמכותבים החדשים - ברוכים המצטרפים. 


מכתב אמצע השנה

עדן שחררה את המכתב החצי שנתי לאמצע 2015. המכתב נשלח לשותפים בקרן ולאחר מספר ימים מתפרסם באתרנו. תוכלו להוריד את המכתב מהאתר שלנו בכתובת הזו. קרו מספר דברים מעניינים! בין השאר, החלטנו לפתוח קרן אחות לעדן אלפא באיי קיימן, שתוכל להנות מיתרונות מיסוי (עוד במכתב).
 

קצת על יוון

איך אפשר בלי לדבר על יוון? 

המחצית השניה של 2015 מתחילה בסימן המשבר ביוון. בימים האחרונים של המחצית הראשונה 2015 השווקים באירופה ובארה"ב ירדו בחדות מפחד שיוון תחשב כחדלת פירעון ותדחף אל מחוץ לגוש היורו. כלכלת יוון איננה כלכלה גדולה, התוצר הלאומי שלה הוא בסך הכל סביב 1% מהתוצר של האיחוד האירופי. סביר מאוד להניח שהישארותה של יוון בגוש היורו או יציאתה של יוון מגוש היורו כנראה לא ישפיעו על העסקים ב-5 יבשות העולם.

אם כך, אם אכן ההשפעה העסקית תהיה נמוכה, מדוע ירדו שווקי העולם בחדות כשעלה החשש שיוון תחשב כחדלת פירעון? הסיבה לכך היא שיותר מכל, בחמש השנים האחרונות יוון מהווה סמל עבור מדינות אחרות באירופה, סמל לסבל מתמשך וכפרה על חטאי העבר. כמעט שבע שנים לאחר המשבר הכלכלי, וביוון המשבר עודנו שורר. האבטלה במדינה היא סביב 26% כאשר אבטלת הצעירים הינה סביב 50%, ומספרים אלה במגמת ירידה מתונה רק לאחרונה. מצב עגום זה נמשך כבר שבע שנים תמימות, וחלק מהאזרחים אמרו "די" ונתנו אור ירוק לממשלת שמאל קיצוני לעלות לשלטון, ממשלה שהבטיחה לחתוך את כבלי הסיוע האירופי, ממשלה שהביאה למשבר הנוכחי ומאיימת לגרור את היבשת כולה למשבר גדול יותר.

מדוע נתנו היוונים יד לממשלת השמאל הקיצוני, מדוע הצביעו "לא" במשאל העם, מדוע הם סיכנו מעמדם באיחוד האירופי?

הגדיל אחד הכתבים בעיתון הפיננשיאל טיימס וכתב:
If you have been unemployed for five years, with no prospect of a job, it makes no difference whether the money you do not get is denominated in euros, or in drachma.

או בתרגום חופשי - "אם אתה מובטל כבר חמש שנים ללא סיכוי למצוא עבודה, לא משנה לך האם הכסף שאתה לא מקבל יהיה ביורו או בדרכמה".

במשך שש שנים האיחוד האירופי הכריח את הממשלה היוונית לקצץ קיצוצים רוחביים בתקציבה בתור התניה לכספי סיוע. כפי שדיברנו במכתב סוף 2014, כסף שנכנס לכלכלה מגדיל את הכלכלה ביותר מהסך הנומינלי שנכנס לכלכלה - עקב עיקרון המכפיל הקיינסיאני. באופן דומה, קיצוצי הממשלה, או הוצאת כסף מהכלכלה, גרמו לכלכלת יוון להתכווץ אף יותר וגרמו לה להזדקק לאף יותר סיוע. נוצר מצב שבו למשל הממשלה היוונית מקצצת 10% בתקציב, והכלכלה מתכווצת ב 20%... כמובן שאי אפשר לצאת מסחרור כזה. ישנה בדיחה צינית שלאחרונה נאמרה על יוון: "האיחוד האירופי מבקש מיוון לכווץ את כלכלתה ולהקטין את כוח ההחזר שלה, כדי להחזיר הלוואה מכסף שאין לה כדי שיוכל לתת לה הלוואה גדולה יותר". באופן הזה יתכן ויוון לא היתה משתחררת מכבלי הסיוע האירופי עוד שנים רבות, אם בכלל. הממשלה היוונית החדשה נוקטת קו נוקשה אל מול אירופה, כנראה גם במחיר יציאה מגוש היורו.

כיום מתרחשת מלחמת אגו אדירה בין הממשלה היוונית להנהגת האיחוד. המלחמה היא כה חריפה עד שהיא גולשת לפסים אישיים - האם ז'אן קלוד ג'ונקר נתן סטירה לרה"מ ציפראס? האם הם חברים? מדוע ז'אן קלוד אמר שהוא מרגיש שציפראס בגד בו בתור חבר? מדוע ביקשו שרי האוצר של האיחוד ששר האוצר היווני, יאניס וארופקיס (שיש לו בלוג ממש נחמד אגב) לא ינכח בדיונים? מדוע גם לאחר הניצחון של ציפראס במשאל העם, הוא הכריח את וארופקיס להתפטר - אם הוא ניצח למה הוא מוריד את הכובע בפני שרי האוצר של האיחוד? האם מרקל חייכה כשהיא דיברה בטלפון עם ציפראס? הכל כל כך אישי, רגשי, טעון - והעיתונים כמרקחה! זו ממש טלנובלה (טלנובלה פיננסית), אך כזו שלא הגיע מדרום אמריקה ומדברים בה בספרדית, אלא כזו שמדברים בה באנגלית והגיעה מפה - מהמזרח התיכון, מיוון ואירופה! כל אחד מהצדדים רוצה לשבור את השני ולהוכיח לבוחריו שהוא הצודק. מצד שני, אף אחד לא יכול להתכופף כי אז יראה כצד שהפסיד מצד בוחריו. נראה ששני הצדדים טיפסו על עץ מאוד גבוה ולא יכולים לרדת.

אמרתי שיוון מהווה סמל. פרט לסמל של סבל וכפרה על חטאי העבר, יוון מהווה סמל עבור המדינות המתקשות האחרות בגוש היורו: פורטוגל, ספרד, ואיטליה. גם שם משתוללת אבטלה ומפלגות שמאל קיצוניות הולכות ומתחזקות. החשש של האיחוד האירופי הוא שאם יראו מדינות אלה שיוון זכתה להקלות, גם במדינות אלה יעלו ממשלות שמאל שתדרושנה הקלות דומות. או אז הבעיה תתפח ותעבור מסדר גודל של 1% מהתוצר של האיחוד למימדים גדולים הרבה יותר.

מהצד השני, אם יוון תצא מגוש היורו, היא כנראה תחוש הקלה מיידית. אמנם הכלכלה תסבול מאוד בטווח הקצר, יתכנו אפילו חוסרים במזון, תרופות והתפרעויות ברחובות, אך בטווח הבינוני כנראה שכלכלת יוון תחזור לצמוח ושיעור האבטלה ירד. יוון פשטה את הרגל כל כך הרבה פעמים בעבר כך שקל לבדוק שמה שאני אומר הוא נכון. לפני המשבר הכלכלי האבטלה ביוון היתה רק 7%, יתכן שיחד עם מטבע חלש שיגרור מחירים זולים, הכלכלה תשגשג שוב ויוון תוכל להתקרב או אף לחזור לאיזור אבטלה חד ספרתי. אם יראו זאת אזרחי פורטוגל, ספרד ואיטליה, יתכן שגם במדינות אלה יעלו ממשלות שמאל לשלטון שידרשו אף הן לצאת מהיורו, כאשר ישתמשו בשיפור הכלכלי של יוון בתור סמל.

לכן נוצר מצב מעניין מאוד, שבו האיחוד האירופי מפסיד בכל כיוון שיבחר - אם יוון תצא מהיורו, האיחוד האירופי יחלש, ואם יוון תישאר ביורו בתמורה להקלות, האיחוד האירופי יחלש. בעצם, יוון שבויה בידיו של האיחוד האירופי, ששבוי בידי מבטיהן הנוקבים של מפלגות השמאל בפורטוגל, ספרד ואיטליה, כאשר כולם שבויים בתוך האיחוד האירופי עצמו… כולם עושים חישובים - מה עדיף לגוש היורו - יציאה של יוון או הישארות של יוון? התשובה היא שאף אחד לא יודע באמת. דעתי האישית היא שיציאה של יוון מגוש היורו תעזור מאוד ליוון, בטווח הבינוני (נניח, שנתיים שלוש מהיום). אך האם היציאה של יוון מהאיחוד תעזור לשאר המדינות באיחוד? אין לדעת.

אמנם נראה שמבחינת האיחוד האירופי המצב הנוכחי הוא כנראה מצב Lose -Lose, אך מבחינתנו המצב הוא Win-Win. הסיבה לכך היא שבמידה והשווקים ימשיכו לרדת אנו ננצל את ההזדמנות לקנות חברות אירופיות מעולות במחירים זולים. בנוסף, כנראה בכל מצב, גם אם יוון תישאר בגוש וגם אם תצא מהגוש, הכלכלה במדינות המתקשות תשתפר. זאת בניגוד למה שחושבים אחרים. לדעתנו, זה יקרה בכל מקרה - בין אם האיחוד יתן הקלות גורפות למדינות המתקשות ובשל כך הכלכלות שם תחזורנה לצמיחה, או בין אם המדינות תצאנה מהיורו ותחזורנה למטבעות שלהן - כנראה הכלכלה שלהן תשתפר כתוצאה מפיחות המטבע החדש. אמנם כל אחת מהאפשרויות הללו תהיה כרוכה בתנודתיות רבה בשווקים, אך שיפור כנראה יהיה התוצאה הסופית. כן, ניחשתם - אנו די אופטימיים בנוגע לאירופה. כיום מחירי המניות באירופה מדוכאים כתוצאה מחוסר הוודאות, אך לדעתנו כמעט ודאי שלאחר שאי הוודאות תוסר (משחק מילים מעניין!) , גם אם זה יקח מספר שנים, הכלכלות תשגשגנה. לדעתנו, הסיכון העסקי הטמון באירופה נמוך משרבים חושבים.

נשתמע בפעם הבאה!
אסף
© כל הזכויות שמורות 2015, אוליאל דרייפוס נתן השקעות הון בע"מ ועדן ניהול שותפויות בע"מ.
ניתן לראות גליונות קודמים בארכיון שלנו.
Email Marketing Powered by Mailchimp