Copy
האנקדוטות החודשיות של עדן - מחשבה וחינוך מעשירים ומעשירים את כולנו.
Eden's Anecdotes

מהן האנקדוטות?

האנקדוטות שלנו דנות בעניינים כלכליים, חדשות ומניות. מטרתן לחנך ולעניין את הקורא הטרוד בענייני היום יום ומהוות מעין הפסקה מתודית במשך היום כדי לחשוב כיצד כל אחד מאיתנו יכול לשפר את מצבו הכלכלי.

מה פתאום קיבלתי את המייל הזה?

המייל הזה נשלח באופן אישי, אפילו אישי מאוד! אם קיבלת אותו, אתה כנראה שותף שלנו, או לאחר שהורדת את המכתב שלנו באתר, או נפגשנו איתך בעבר. בכלל, זה אומר שחשבנו עליך , הכל כחלק מיחס אישי שאנחנו מקפידים לתת. אם אין ברצונך לקבל ממני אנקדוטות () קטנות, פיננסיות וחינוכיות מידי חודש, לאו דווקא בנושא מניות, שמעוררות את המחשבה בהפסקת הקפה במהלך היום, שלח לי מייל חזרה או השתמש בלינק ההסרה. אני לא מהמציקים. אפשר להעביר באופן חופשי כמובן.... 

אזהרות והבהרות

אין באמור לעיל המלצה לקנות, למכור או להחזיק נייר ערך כלשהו או לבצע פעולה כלשהי. לפני ביצוע פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה. במידה ומוזכרים ניירות ערך, יש להניח שיש לי ולשותפויות אותן אני מנהל פוזיציה גדולה ואינטרס אישי גדול בכל הניירות המוזכרים במייל הזה. אנו עשויים למכור או לקנות כל אחד מהניירות המוזכרים ללא הודעה מראש. אינני יועץ השקעות, יועץ מס, רו"ח או עו"ד. לפני כל פעולה פיננסית כלשהי יש להתייעץ עם מומחה בתחום שיתאים את ההשקעה למשקיע! מכתב זה לא מהווה ולא מיועד להוות הצעה לציבור לפי סעיף 15א(א)(4)(א) לחוק ניירות ערך. המפרסם אינו מתכוון למכור ניירות ערך למשקיעים שמספרם עולה על שלושים וחמישה. מכירת יחידות השתתפות בשותפות תיעשה למשקיעים אשר מספרם אינו עולה על שלושים וחמישה בסך הכל והליך בחירתם יקבע על פי שיקול דעתו הבלעדי של השותף הכללי. כל התשואות, אם מוצגות, הינן תשואות עבר ואינן מייצגות או מבטיחות תשואות עתידיות כלשהן.
שלום <<First Name>>, מה שלומך?

כמו בעבר - האנקדוטות שלנו אצלך בתיבה, והנושא הפעם, מגיפת ה- "קורונה 2019".
באנקדוטות של עדן אנו כותבים על ענייני דיומא, משלים פיננסיים ומנסים להשמיע קול של הגיון בשווקים הפיננסיים.

 

מגפת הקורונה

לאורך מאתיים השנים האחרונות תמיד היה משהו לפחד ממנו – מיתונים, האטות בצמיחה הגלובלית, מלחמות סחר, מלחמות ממש (מלחמות העולם, מלחמת ויטנאם, קוריאה, עיראק וכו'), אסונות טבע (אל ניניו, שטפונות, רעידות אדמה וכו'), אסונות גרעיניים (צ'רנוביל, פוקושימה וכו') וגם – מגיפות (השפעת של 1914, איידס בשנות ה 80 וה-90, סארס, MERS, האבולה וכיום הקורונה ועוד רבות שלא צויינו). אם נשפוט מההסטוריה, כמעט תמיד היו אלו הזדמנויות קניה.
 
האנושות היא עמידה מכפי שנדמה לנו – היוזמה והחדשנות האנושית הם כוח אדיר שדוחף את העולם קדימה ויהי מה. איננו יודעים לאיזה היקף תגיע המגיפה הנוכחית, אך אם נשפוט ממגיפות עבר, המגיפה הנוכחית אינה החמורה ביותר מבחינת אלימות הנגיף וככל הנראה אינה הגדולה או המהירה ביותר.
 
אם נלך אחורנית מעל עשור ונתבונן במגיפה דומה לנוכחית הנגרמת מוירוס הנישא באוויר - מגיפת ה SARS בין השנים 2002-2003, נראה קווי דמיון משמעותיים: נגיף ה SARS הוא "אח" של הנגיף הנוכחי - שניהם ממשפחת "הקורונה" (אך ה SARS קטלני הרבה יותר), גם אז ההתפרצות החלה בסין (במחוז גואנגדונג הגובל בהונג קונג), וגם שם המחלה התפשטה לאיזורים אחרים בעולם. דאז, המקרה שהפיץ את המחלה לעולם היה רופא שהגיע מסין לבית חולים בהונג קונג. קו דמיון מפתיע נוסף שאפשר לראות בין הנגיף הנוכחי לאחיו הגדול הוא, לפחות כפי הנראה כרגע, שהמחלה חמורה הרבה פחות בילדים וצעירים מתחת לגיל 24, כאשר עם חומרה פחותה במיוחד בילדים מתחת גיל 12.

התנהגות השווקים הפיננסיים אף היא היתה מפתיעה בזמן מגיפת ה-SARS. לאחר שנחשף הטיוח של הממשלה הסינית בנוגע למחלה ולאחר שנתגלה המקרה הראשון מחוץ לסין, השוק בארצות הברית ירד במשך חודש כ- 12.26% מהשיא שנקבע בינואר 2003. אך למרות שהמחלה המשיכה להתפתח, מתחתית זו בתחילת 2003 השוק המשיך לעלות וסיים את שנת 2003, שנת שיא המגיפה, בעליה של 36% מהתחתית!

איננו יודעים איך תראה המגיפה בהמשך, הניחוש הלא מושכל שלנו הוא שהמגיפה תרוסן בעוד מספר חודשים וככל הנראה כשנסתכל על מגיפת הקורונה בעוד שלוש שנים מהיום היא תראה כזיכרון רחוק. נסיון העבר באינספור אירועים כאלה במאתיים השנים האחרונות מלמד שהשקעה במניות בזמנים שכולם רצים אל היציאה מניבה תשואת יתר.

בהצלחה בהשקעות!
צוות עדן

© כל הזכויות שמורות 2020, אוליאל דרייפוס נתן השקעות הון בע"מ.
ניתן לראות גליונות קודמים בארכיון שלנו.