Copy
כתובתנו החדשה, תוכניות הדיור הממשלתיות,  במקום במשפט, מתווה פראוור, בית צפאפא,  רחוב הציונות

 'במקום - מתכננים למען זכויות תכנון'
יולי 2013

רמדאן כרים לכל שותפינו 

עם ראשיתו של חודש הראמדן, אנו מאחלים לכל המציינים את החג רמדאן כרים.

 
בהזדמנות זאת נעדכן כי לאחר 12 שנה במשרדנו הקודמים, עברנו החודש למשרדים חדשים, שיתאימו להתפתחות והתרחבות העמותה בשנים האחרונות. כתובתנו החדשה היא ברחוב אבן עזרא 13, רחביה, ירושלים. 

צילום : אקטיבסטילס
התכנית הממשלתית בתחום הדיור אינה נותנת מענה מספק למצוקות הדיור
 
עם הקמת קבינט הדיור של הממשלה, פנתה הקואליציה לדיור בר השגה אל חברי הקבינט בקריאה להכניס בתוכנית הדיור תיקונים שיאפשרו קידום דיור בר השגה והתייחסות למטרות חברתיות. מכתבי הקואליציה כוללים הערות לחוק הוד"לים, לחוק הדיור הציבורי ולנושאי התחדשות עירונית.

 
 
 

במקום במשפט 
 
במסגרת הדיון בעתירת 'במקום' נגד 'תקנות הפטור' ששימשו להקמת מתקן הכליאה למבקשי המקלט בנגב, הודיעה המדינה כי תחדל מלעשות שימוש בתקנות החריגות. בפסק הדין דן בית המשפט לראשונה במשמעות התקנות והביע ספק גדול האם ניתן לקבל את עמדת המדינה, לפיה די בתכנית רעיונית או בתכנית מופקדת כדי לקבוע פטור מהיתר. 
 
בתחילת יוני קיבל בית המשפט לעניינים מנהלתיים את עתירת 'במקום' נגד החלטתה של יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, שלא לתת רשות ערר לאחר דחיית ההתנגדות לתכנית להקמת תחנת המשטרה בשכונת כרם אל –תופאח בלוד. השופט מנחם פינקלשטיין הדגיש בפסק הדין את הצורך להתחשב ברגישות הציבורית הכרוכה במקרה ולא רק בהיבטים טכניים יותר של התכנית והליך אישורה. 
 
 
 
 
סיור הסברה מתווה פראוור
מתווה פראוור אושר בקריאה ראשונה בכנסת

הצעת החוק, שמשמעותה פינוי בכפייה של עשרות אלפי תושבים בדווים ממקום מושבם, תעמיק את הניכור והאפליה בנגב. הפעילות המקצועית והציבורית של 'במקום' נגד התכנית נמשכת.  
בתוך כך, הגישו 'במקום' והאגודה לזכויות האזרח התנגדות לתכנית מתאר מחוזית  "יישוב קבע לפזורה הבדואית (רמת ציפורים)", בשם מספר קהילות בדוויות בהר הנגב: משכנות הרועים עבדה ותושבי משולש חווה.
על פי התכנית המוצעת, המדינה מתכננת להעתיק את מקום מגוריהן של קהילות אלה בניגוד לרצונן, אל נקודת יישוב חדשה שתוקם באזור רמת ציפורים. ההתנגדות מבקשת להשאיר במקום מושבן את שתי הקהילות המתנגדות ומציעה לשלב בהן היבטים תיירותיים כדי לתת מענה לצרכי התעסוקה שלהן.
 
 
בית המשפט העליון הורה למדינה להגדיר בתוך חודש  פתרונות לבעיות כתוצאה מסלילת כביש בגין בבית צפאפא

לאחר דיון ממושך ובעקבות מאבק ציבורי עיקש של תושבי בית צפאפא- שרפאת ותומכיהם, הורו החודש שופטי בית המשפט העליון לנציגי המדינה לגבש בתוך חודש ימים מסמך משותף שיפרט פתרונות לבעיות העולות מסלילת תוואי כביש בגין בתוככי הכפר. בדיון בבית המשפט, אליו הצטרפה 'במקום' כ'ידיד בית המשפט', תוארו המשמעויות התכנוניות הקשות של סלילת האוטוסטרדה בתוואי הנוכחי.
 
 
רחוב הציונות ירושלים. תמונה: במקום
תוכנית פינוי - בינוי ברחוב הציונות בירושלים
 
בחודשים האחרונים סייעה 'במקום' לקבוצת תושבים מרחוב הציונות בירושלים להגיש בפני הוועדה המחוזית התנגדות לשינויים שהופקדו בתכנית לפינוי-בינוי, במתחם המספרים הזוגיים ברחוב.
המתנגדים מצביעים על כשלים מהותיים בתכנית המחודשת, אשר עלולים לפגוע קשות באיכות חיי התושבים ברחוב ובאופיו. התושבים תומכים במציאת פתרונות מתונים יותר להתחדשות עירונית ברחוב הציונות, כגון תמ"א 38, עיבוי-בינוי, או מתן הלוואות שיאפשרו לתושבים לשפץ את התשתיות הרעועות. בתחילת החודש דנה הועדה בהתנגדויות. 
 
 
 
Copyright © 2013 Bimkom Planners for Planning Rights, All rights reserved.