Copy

PRESSITEADE

03. detsember 2014

Rekordarvu väliskülalistega 18. PÖFF kogus enam kui 77 000 kinokülastust

 

Pühapäeval lõppenud 18. Pimedate Ööde Filmifestival kogus eelmise aastaga sarnaselt enam kui 77 000 külastust, sealhulgas rekordarvu nimekaid väliskülalisi. Kokku näidati tänavusel festivalil ümmarguselt 700 filmi, millest 265 olid täispikad. PÖFF toimus tänavu Tallinnas, Viimsis, Tartus, Pärnus, Narvas ja Jõhvis - 11 kino 20 erinevas saalis.

PÖFFi direktori Tiina Loki sõnul oli korralduse ja programmi kvaliteedi osas teiste tippfestivalidega võrdselt tunnustatud PÖFF tänavu mitmes mõttes varasematest erinev. Lisaks tugevatele filmidele jääb tänavust festivali iseloomustama ka väliskülaliste esinduslik nimekiri, nende hulgas PÖFFi fookusriigist Poolast pärit maailmakuulus režissöör ja produtsent Krzysztof Zanussi, elutöö auhinna pälvinud legendaarne näitleja Maja Komorowska, näitleja ja režissöör Jerzy Stuhr, Hongkongi filmiäri tippjuht Jeffrey Chan, USA-Prantsusmaa filminäitleja Isaach De Bankolé, Rootsi filminäitleja Mikael Persbrandt ja paljud teised.

“Ühest küljest on PÖFFi eesmärgiks tuua kohalike vaatajateni värskete filmide paremik, teisalt ei ole filmifestival kunagi ainult jooksev pilt kinolinal, vaid reaalsed inimesed ja nendevahelised suhted. PÖFFi publik on aastatega õppinud väärtustama väliskülalisi – PÖFF võimaldab minna kaugemale filmi vaatamisest, kohtumised filmitegijatega annavad linateose sisule ja selle mõistmisele uue mõõtme,” rääkis PÖFFi direktor Tiina Lokk.

Geograafiliselt ja temaatiliselt piiramata võistlusprogrammi üheks eripäraks on ka erakordne osalevate riikide kombinatsioon, mis pakub vaatajale võimalust näha omavahel konkureerimas kõige uuemaid filme üle maailma. “Pöörame oma programmis võrdselt tähelepanu nii suurtele kui ka väikestele filmiriikidele. Nii nagu rahvusvaheline võistlusprogramm, on ka kogu PÖFF traditsiooniliselt mitte liiga kunstiline ja mitte liiga kommertslik,” võttis Lokk kokku.

Pimedate Ööde Filmifestivali raames toimusid paralleelselt ka filmiturg Industry@Tallinn ja Baltic Event, mis koondasid Tallinna rahvusvahelise filmitööstuse mõjukad nimed. Tänu PÖFFile ja siin sõlmitud sidemetele on Loki sõnul oluliselt kergem mujal festivalidel liikuda ka Eesti filmil ning meie filmitootjatel. “18. PÖFFi jäävad meenutama ka Eesti filmimuusika tutvustusüritus ning Eesti filmilevitajate osalusel esimene rahvusvaheline filmilevitajate kohtumine PÖFFi raames, millest loodame luua iga-aastase traditsiooni,” kinnitas Lokk.

Väljamüüdud linastuste põhjal osutusid kõige publikurohkemateks filmideks “Praht” (Suurbritannia), “Mida me pimeduses teeme” (Uus Meremaa), “Reis Itaaliasse” (Suurbritannia), “Vääramatu jõud” (Rootsi), “Kõiksuse teooria” (Suurbritannia), “Metsikud lood” (Argentina) ja “Lindmees” (USA).

Publikulemmikuks osutus film “Mida me pimeduses teeme” (Uus-Meremaa), millele järgnesid “X+Y” (Suurbritannia), mis pälvis ka noorte- ja lastefilmide festivali Just Film rahvusvahelise žürii peaauhinna, “Belle ja Sebastian (Prantsusmaa), “Praht” (Suurbritannia) ja “Poisipõli“ (USA).

18. Pimedate Ööde Filmifestivali rahvusvahelise võistlusprogrammi parima filmi grand prix ja 10 000 eurot Tallinna linnalt pälvis Belgia režissööri Gust van den Berghe “Lucifer” (Belgia). Festivali elutöö auhind anti üle legendaarsele Poola näitlejale Maja Komorowskale. Tridensi Läänemere- ja Põhjamaade debüütfilmide võistlusprogrammi parima filmi auhinna ja 5000 eurot Tridensilt sai Islandi, Soome, Rootsi ja Tšehhi koostööfilmi “Elu akvaariumis”. Tridensi võistlusprogrammi žürii poolt tunnistati parimaks Eesti täispikaks mängufilmiks “Risttuules“.

Euroopa Liidu põhja- ja idaosa mõjukaim filmifestival ootab filmisõpru taas kinno 2015. aasta novembris, mil festivali fookuses on Gruusia filmikunst.

Kümme fakti 18. PÖFFi kohta:

1.     Kokku näidati festivalil ümmarguselt 700 filmi, neist 265 olid täispikad.

2.     Kokku toimus 790 filmiseanssi.

3.     PÖFFil oli filme 75 eri riigist, eesti ja vene keelde tõlgiti kokku 76 filmi.

4.     PÖFF toimus 5 linnas, 11 kinos ja 20 erinevas saalis.

5.     PÖFFi väisas üle 640 akrediteeritud külalise.

6.     PÖFFil töötas üle 250 vabatahtliku.

7.     Festivalil oli rekordarv esilinastusi, sh 10 rahvusvahelist ja 9 Euroopa esilinastust.

8.     Perioodil 1. november - 1. detsember külastati festivali kodulehte www.poff.ee enam kui 250 000 korda. Kokku käidi leheküljel 115 riigist, enim Eestist, Soomest ja USAst.

9.     Ühe riigi arvestuses osutusid kõige populaarsemateks filmideks Rootsi linateosed. Rootsi filmid “Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus”, “Vääramatu jõud” ja “Tuvi istus oksal ja mõtiskles eksistentsi üle” müüdi kõik esimestena välja.

10.  Tänavuse festivali kõige pikem film oli sakslase Edgar Reitzi linateos “Teine kodumaa”, mille pikkus oli 3 tundi ja 45 minutit.

 

PÖFFi fotogalerii leiab aadressilt: https://www.flickr.com/photos/poffihunt/sets/

 

Lisainfo:

Helmut Jänes

PÖFFi meediasuhete juht

Tel: 5623 7992

E-post: press@poff.ee

http://www.poff.ee

 

Share
Tweet
Forward to Friend

MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival
Telliskivi 60a, Tallinn, 10412, Estonia
ph. +372 6314 640
e-mail: info@poff.ee
eemalda ennast uudiskirjast    värskenda seadeid

 

Email Marketing Powered by Mailchimp