Copy
دو ماهنامه خبری موسسه خیریه نیکان - مرداد و شهریور ۱۳۹۲
View this email in your browser
موسسه خیریه نیکان
فعالیتهای این مؤسسه از مدتها قبل آغاز شده است اما به طور رسمی، مؤسسه خیریه نیکان در آبانماه سال 1389 تحت شماره 26394 به ثبت رسیده است. هدف این موسسه انجام فعالیتهای خیرخواهانه ای همچون بورسیه های تحصیلی و دانشگاهی، پرداخت هزینه های درمانی و حمایتهای مالی و توزیع آذوقه بین خانواده های بی سرپرست و نیازمندی است که به دلیل مشکلات جسمانی، اجتماعی یا اقتصادی قادر به تأمین هزینه های مذکور نمی باشند. هدف همیشگی ما ایجاد امید و حمایت از کسانی است که به اندازه ما در زندگی خوش شانس نبوده اند و همواره به یاد داریم که مورد اعتماد یاری کنندگان و حامیان عزیز خود هستیم و همچنین اعتقاد داریم که همه کمک ها باید در کمال صداقت و امانتداری هزینه و به دست مستمندان واقعی برسند.
 
 پدر تکیه گاهی مطمئن

ای دل از سیل فنا بنیاد هستی بر کند            چون تو را نوح است کشتی بان ز طوفان غم مخور
                                                                                                             (حافظ)
مقام و منزلت پدر در نزد پروردگار آنچنان رفیع است که دعایش از مستجاب ترین دعاهاست.
محمد رضا یکی ازمددجویان نیکان با دست های پینه بسته، نگاهی کم فروغ اما مهربان، لب های به سکوت نشسته  که حاکی از غم و اندوه تنهاییست  نه تنها به روز های جوانی که صرف رفاه و آسایش پنج فرزندش  شد می اندیشد بلکه به بی وفایی دنیا می نگرد چرا که او مردی نیرومند و پر تلاش بود و اکنون درمانده و در این دوران پیری از توجه فرزندانش محروم  و برای عمل جراحی چشم محتاج است.
موسسه خیریه نیکان همدم و حامی این بزرگوار شد.
چشم راست او که دید خود را به طور کامل از دست داده است و چشم چپش که تنها دو درصد بینایی داشت با انجام عمل جراحی، بینایی کامل را بازیافته است. وضع عمومی این مدد جو رو به بهبودی است و هم اکنون او قادراست کارهای شخصی اش را به تنهایی انجام دهد و تکیه گاه همسر و نوه نه ساله اش باشد.
نیکان که خود را خدمتگزار تمامی کسانی می داند که به یاری یاریگران ایمان دارند، مفتخر است که دعای خیر این پدر بزرگوار را به همراه داشته باشد.

 

خدمت به خلق
 
  عبادت به جز خدمت خلق نیست                     به تسبیح و سجاده و دلق نیست
 
موسسه خیریه نیکان که خدمت به خلق را عبادت میداند مشکل گشای افرادی است که به وجود قلب های عاشق و دست های مهربان ایمان دارند.
از سال 1389 تا کنون، نیکان با حمایت از خانواده ای نیازمند در زمینه های مختلف کوشیده است تا باری از دوش ایشان بردارد.
دو دختر خوب مددجوی نیکان مشمول حمایت جهت پرداخت شهریه دانشگاه، دریافت یک دستگاه کامپیوتر و پرداخت شهریه کلاس کامپیوتر گردیده اند.  هم اکنون نیکان در تدارک خرید جهیزیه برای یکی از این دو خواهر خوب میباشد.  دختر دیگر خانواده نیاز به پرداخت کل هزینه دندان پزشکی جهت ارتودنسی داشت، او اکنون بر خلاف گذشته با اعتماد به نفس می خندد و در جمع صحبت می کند.
کلیه هزینه های مربوط به تحصیل فرزندان این خانوده و تأمین لوازم مورد نیاز آنها اعم از روپوش مدرسه، کیف و کفش و ... جهت رفاه و پیشرفت تحصیلی آنها توسط موسسه خیریه نیکان پرداخت میشود.
نیکـان آرزومند خوشبختی و موفقیت روزافزون تمامی محصلین و جوانان این مرز و بوم است.

برادران کوچک با مخارج بالا
 
 علی و رضا که به ترتیب دوازده و نه سال سن  دارند، ازدو سالگی دچار بیماری دیابت شده اند. حدود کمتر از دو سال پیش پدر خود را در سانحه دلخراشی از دست دادند.  وی که برای روشن کردن توربین آبیاری زمین …
دوچرخه ای از جنس تلاش – بزرگ مرد کوچک
 
 آیین مرد پروری یکی از سنت های برجسته ایرانیان است.  جمله "بعد از پدرت تو مرد خانه هستی"  آویزه گوش هر پسر ایراتی است. زندگی در برخی مواقع کودکانی به خود می بیند که دستان کوچکی دارند اما قلب هایی به بزرگی آسمان، در موسسه خیریه نیکان یکی از مدد جویان که به همراه مادر خود برای میوه چینی به باغ های اطراف تهران می روند و حدود چهارده سال سن دارد، یکی از این موارد است.
این پسر کوچک که در سن شش سالگی پدر خود را از دست داده،....

ادامه مطلب...

 
 
اشکی پاک کن

بیماری اکسیپیتال عصبی ناشی از نوعی توده در مغز می باشد که با سردرد همراه است.  چنانچه این بیماری درمان نشود، بیماران از ناتوانی عصبی در دوران کودکی یا اوایل سنین بلوغ جان خود را از دست می دهند.
بروز برخی بیماری ها هر خانواده ای را به چالش می افکند.  دختر بچه ای که کمتر از یک سال و نیم سن دارد به این بیماری مبتلا شده و تا کنون دو مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته است و یک بار دیگر هم باید جراحی شود.
می گویند همیشه مادر با چشمش برای فرزند می گرید و پدر با قلبش.  پدر دخترک کارگر ساده ایست  که از عهده هزینه درمان جهت انجام عمل جراحی، تهیه دارو و خرید چسب گران قیمتی که روی جراحت سر دخترش  جهت تلغیظ آب سر به منظور عدم خروج آن از محل جراحت ناشی از جراحی استفاده می شود بر نمی آید.
نیکان با آرزوی بهبودی تمامی بیماران در اقصی نقاط دنیا دست در دست حامیان بلند همت و سخاوتمندش که درد دیگری را درد خود می دانند  می شتابد تا اشک چشم های بی پناهی را به لبخند تبدیل نماید.
عقل سالم در بدن سالم
ز نیرو بود مرد را راستی                                                  ز سستی کژی زاید و کاستی          
طبق گفته ابن سینا کسی که به تمرینات بدنی می پردازد، به هیچ دارویی نیازندارد، درمان او در جنبش و تحرک است.
کمیل تکواندو کار یازده ساله ایست که در رده خردسالان در لیگ یکی از استان ها با افتخار رتبه اول...
ادامه مطلب...
 

آفرین بر تو که شایسته صد چندینی
 
باران که می بارد همه پرنده ها به دنبال سر پناه می گردند اما عقاب برای اجتناب از خیس شدن بالاتر از ابرها پرواز می کند.  این دیدگاه است که تفاوت را خلق می کند.
تنها داشتن چشمانی بینا برای دیدن زیبایی ها لازم نیست، چه بسیارند روشن دلانی که با ضمیر حقیقت بین خود حقایق و زیبایی ها را می بینند، احساس می کنند و با اراده پولادین و توانایی های باورنکردنی شان لحظاتی سرشار از افتخار می آفرینند و خود را سرمشق و الگوی همگان قرار می دهند.  آنان که با سرمایه امید و دست افزاری چون بلند همتی خط بطلانی بر نداشته هایشان میکشند و با عزمی راسخ جهان را مطابق میل خود تغییر می دهند.
 چشمان یکی از مددجویان عزیز ما که افتخار جامعه ورزشکاران است از بدو تولد  به آب سیاه مبتلا بود.  مردمک چشم راست این دختر نازنین از بین رفته است و چشمش تخلیه شده، به مرور زمان چشم چپ او نیز بینایی خود را از دست داد.  با این وجود، او قهرمان دو  میدانی است و با جدیت و تلاشی که قابل تحسین است تا کنون یازده مدال قهرمانی کشوری اخذ کرده است.
نیکان به وجود او میبالد و تا کنون پشتیبانش بوده و به رسم قدردانی از افتخار آفرینی اش جهت خرید منزل مسکن مهر به خانواده وی کمک کرد.  این دختر کوشا وشاکر همچون ستاره ای در گوشه ای از قلب نیکان می درخشد.
 
*دانستنیها*
 
با تشکر از ریاست محترم بیمارستان امیر اعلم که فرصتی را برای موسسه خیریه نیکان فراهم آوردند تا اطلاعاتی راجع به تحقیقاتشان در مورد پیوند حلزون گوش در ایران در اختیار موسسه قرار دهند.  طی مصاحبه ای دلیل عمده ناشنوایی خانواده های ایرانی را ازدواج فامیلی برشمردند.  دلایل دیگری چون عفونت مادر در دوران بارداری،  نارسایی و زردی نوزاد از دیگر عوامل شناخته شده در این خصوص می باشند.   

دستگاه کاشت حلزون شنوایی یک دستگاه الکترونیک است که بخشی از شنوایی را در افراد ناشنوا برمی گرداند این دستگاه با عمل جراحی در گوش داخلی کار گذاشته می شود و توسط دستگاهی که خارج از گوش قرار می گیرد، فعال می شود.
 
گفتني است حلزون شنوايی فقط براي اشخاصی طراحی شده كه از سمعك نتيجه خوبي نمي گيرند و يا دچار ناشنوايی مادرزادی هستند و اين دستگاه الكترونيك، بخشي از شنوایی را به افراد ناشنوا بازمی گرداند.  حلزون گوش، اصوات را به پالس های الکتریکی رمزگردانی شده تبدیل می کند، این پالس های الکتریکی عصب شنوایی را تحریک کرده و مغز آنها را به صوت تفسیر می کند.  

بر این اساس و با توجه به اینکه مغز اطلاعات صوتی را بسیار سریع دریافت میکند به نظر میرسد که صداها در همان لحظه تولید و شنیده میشوند.  شنوایی از طریق کاشت حلزون با شنوایی نرمال متفاوت بوده و برای یادگیری اصوات شنیده شده به زمان نیاز دارد.


یکی دیگر از زمینه هایی که مؤسسه خیریه نیکان در آن فعالیت دارد، تأمین هزینه کاشت حلزون گوش می باشد.  کاشت حلزون گوش یکی از گرانترین پروسه های پزشکی است که بیشترین بازده را زمانی دارد که این عمل جراحی در سن زیر سه سال انجام شود.  به گفته مسؤولین این پروسه به علاوه پیگیریها و مراقبتهای بعدی در حدود ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد که برای کودکان زیر سه سال پس از تأیید پزشکان متخصص و ثبت نام در لیست انتظار کاشت حلزون، هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران قسمت اعظم آن را می پردازد و خانواده بیمار سهم کمتری را.  ولی متاسفانه در کشور ما به علت فقر مالی خانواده توانایی پرداخت همان مبلغ ناچیز را هم ندارد و لذا این عمل به تعویق می افتد و سهم هیات امنای ارزی کمتر میشود.
در همین زمینه به تازگی مددجویی به ما معرفی شد که به علت بیشتر بودن سن او از سه سال باید کل ۲۰میلیون تومان خرج عمل جراحی را خانواده اش به تنهایی بپردازند.
 محمد پسر ۶ ساله ایست از کرمانشاه که ناشنواست و نیاز به کاشت حلزون گوش دارد.  خانواده اش مراتب زیادی جهت معالجه به مراکز درمانی مراجعه نموده اند اما به علت ناتوانی مالی قادر به درمان او نبوده اند.   پدر و مادر محمد به سن کهولت رسیده اند و توان انجام هیچگونه کاری را ندارند.  موسسه خیریه نیکان همراه با بنیاد خیریه پاپلی خلعتبری و دیگر حامیان دلسوز موسسه توانست به محمد خدمت کوچکی کرده و مبلغ را به حساب هیأت امنای صرفه جویی ارزی بریزد.  اکنون او یکی دیگر از کاندیدهای پیوند حلزون گوش است و میتواند در آینده دنیا را با تمام اصوات آن بهتر حس کند.
آرمان موسسه 

ما دنیایی می خواهیم که در آن تمامی انسانها در شادی و سلامتی باشند
  دنیایی که در آن بیماری ها حداقل و درمان آسان باشد 
دنیایی که در آن رفع مشکلات آسان و نیازها، فقیر و غنی نشناسند
ما به دنبال دنیایی هستیم که کمک به دیگران بقای هر انسان است نه دستگیری از دیگران
 و برای تحقق آرمان هایمان تلاش می کنیم یاری میگیریم و یاری می رسانیم

کمک آنلاین به نیکان

از توجه شما سپاسگزاریم.  نیکان شمایید
Facebook
Facebook
Instagram
Instagram
Website
Website
Email us
Email us
All rights reserved.

سلام دوستان. ماهنامه خبری موسسه خیریه نیکان را به حضور شما تقدیم میکنیم. از اینکه همیشه حامی ما هستید سپاسگزاریم.  فراموش نکنید که: نیکان شمایید

Our mailing address is:
P.O Box:  Tehran/Iran 1988768667

unsubscribe from this list    update subscription preferences